הבלוג של הדר עזרא

comihadar

עדכונים:

פוסטים: 4

החל מינואר 2016

תרבות הסטנדאפ בישראל הולכת וצוברת תאוצה רבה. סטנד אפ הוא מונח אמריקאי שמתאר קומיקאי שעומד על במה ומצחיק את הקהל. המציאות הישראלית גורמת לרבים מאיתנו לחפש דרכים ליצור אסקפיזם בכדי לברוח מהמציאות אותה אנו חיים בכל יום. כאשר צוחקים, מעבר לעובדה שזה מאוד בריא (הוכח מדעית), ניתן לשכוח ולו לרגע אחד מתחלואי החיים היומיומיים.

במדינת ישראל שמיום הקמתה רווית מלחמות וקרבות, ההומור והצחוק תמיד היו נדבך חשוב בחיי כולם. כך הוקמו למעשה הלהקות הצבאיות וצוותי הווי ובידור הצה”ליים שהיו מופיעים מול אוגדות ומוצבים במטרה להשכיח מן החיילים את יום הלחימה שעברו ולגרום להם למקום בריחה כלשהו במציאות הבלתי אפשרית הזו. מאותם להקות צמחו אמנים שהתפתחו כמו אורי זוהר, הגשש החיוור ועוד רבים ביותר (הרשימה ארוכה ואינסופית), אמנים אלו באופן מסוים הכינו את השטח למופעי סטנד אפ המוכרים לנו כיום. בשנות ה-60 החלו לדוגמה להופיע שלישיית “הגשש החיוור” והחל ז’אנר העמידה מול קהל על במה בכדי להצחיק אותם לפרוח.

סטנד אפ

יותר ויותר סטנדאפיסטים צומחים בשנים האחרונות. הם מופיעים מעל במות ברחבי הארץ במטרה למצב את עצמם כדבר המצחיק הבא. לעתים קרובות הם משתמשים בהומור גס ווולגרי בכדי לפרוץ מחסומים ולהיטמע בתודעה של הקהל ולהפוך לאחד האמנים המובילים בתחום. מופעי סטנד אפ הפכו להיות מאוד פופולריים. בעיקר כאשר מגיע אמן מוכר וותיק, לרוב כל הכרטיסים יהיו מכורים מראש הרבה לפני ההופעה. אך בכדי לתת במה לאמנים חדשים, פעמים רבות לאמן מוכר יהיה מעין מופע חימום או הופעת אורח בתוך ההופעה. כמובן שישנם מקומות שהם בתים לסטנדאפיסטים מתחילים כדוגמאת ה”קאמל קומדי קלאב” שם ניתן לראות אמנים בתחילת דרכם.

בשנים האחרונות, דבר נוסף שצומח הם תוכניות סטנד אפ בטלוויזיה. מצד אחד ישנם תכניות שמטרתם למצוא את הסטנדאפיסט הבא של ישראל (כדוגמת האקדמיה לצחוק), או לעומתם ישנם תכניות כדוגמת “צחוק מעבודה” שם נותנים במה לסטנדאפיסטים מוכרים ולעתים משלווים כאלה שחדשים בתחום. הופעת מופעים אלו במדיום הטלוויזיוני מראה את אהדת הקהל לז’אנר מסוג זה. בנוסף ,אחוזי הרייטינג הגבוהים מוכיחים כי גם אם לא יוצאים מהבית עבור מופעים אלו, עדיין זאת צורת בילוי אהובה על משפחות רבות.

הצחוק הרב שנשמע במופעים אלו, נובע מהזדהות הקהל עם נושאי הבדיחות. פעמים רבות נזכר שאנו בעצמנו הנהנו בראשנו לאות הסכמה וצחקנו מהדרך בה הועברו אלינו החומרים. סטנדאפיסט טוב מעלה במופעו שילוב של סיטואציות מחיי היום יום של כולנו. הדבר דורש דמיון מפותח מאוד של הסטנדאפיסט- כזה שיכול למצוא בכל סיטואציה את הצד החיובי והמצחיק. ישנם מספר רב של נושאים בהם מתמקדים הסטנדאפיסטים שרוב הקהל יכול כמובן להזדהות איתו: חיי רווקות, נישואים, ילדים, דת, עדות ועוד. במופעים אלו ניתן גם לבחון את יכולת האלתור של הסטנדאפיסט. במידה ומדובר באלתור כלפי הקהל או יציאה ממצב מביש שבדיחה שחשב שתסחף אחריה את הקהל כלל לא מצחיקה. (לא קלה היא עבודתו של הסטנדאפיסט).

 

עוד מהבלוג של הדר עזרא

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

סטנד אפ - בידור להמונים

מופע סטנד אפ מופעי סטנד אפ הם תרבות בפני עצמם. אחד הדברים שבאמת יכולים לגרום לאושר ואיחוד אמיתי בעם הוא מופע בידור טוב ואיכותי. תוכניות הבידור היו בישראל מאז הקמת הטלויזיה...

מאליס | maelys - מסכת טיפול פנים

מאליס - עשר דקות לעור זוהר? אני יכולה לחיות עם זה בשנים האחרונות אני מכירה את עצמי יותר ויותר. אם בעבר אני יודעת שהיה לי די והותר זמן פנוי, הרי שמה שיש לי היום - זה כל כך הרבה מטלות ופחות זמן פנוי. לכל אלו שלא ממש מכירים אותי,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה