השקרים שאנחנו מספרים לעצמנו

פסח הוא חג החירות, היציאה מהעבדות אל החופש. זה זמן מצוין להיזכר בחופש הבחירה שיש לנו לגבי חיינו. בכל רגע אנחנו יכולים לבחור אם לפנות ימינה או שמאלה, אם להמשיך או לותר, אם לפעול או רק לדבר, אם לכעוס או לשמוח. הפנמת משמעות החופש הזה היא הבסיס לכל פריצות הדרך, הבסיס לאמונה ביכולת של האדם לקחת שליטה על המציאות שלו. תחשבו על החופש שאמונה זו מעניקה, תחושה של שחרור מכבלים שאנחנו כובלים אותם סביבנו.

כחלק מההתפתחות שלי בכיוון החדש בחיי כמאסטר NLP (מתרגלת לטייטל החדש), הקשבתי היום לפודקאסט מרתק "גישה של הצלחה" של מיינדסט מארח את ד"ר עוז גוטרמן, ד"ר לפסיכולוגיה, סופר, מרצה בכיר באוניברסיטת בר אילן ובאקדמית גליל עליון ומרצה בינלאומי. השיחה עסקה במה הופך אנשים מצליחים לכאלו. ד"ר גוטרמן נשאל מה ההבדל בין אלו שמגיעים להצלחה שרצו לעצמם בחיים לאלו שלא. ד"ר גוטרמן דיבר בין היתר על משולש השקרים. החלטתי להקדיש את פוסט 1.4 לדברים שאמר.

מכירים את זה שאני אומרת לעצמי: "אם אני לא עושה את זה, זה כנראה לא מספיק חשוב לי"? אני קוראת לזה שקר לבן. למה לבן? כי אני לא מתכוונת לשקר, אני באמת מאמינה שבכדי לעשות משהו, הוא צריך להיות לי חשוב. למה שקר? ניקח לדוגמא מישהו ממש שמן. אם אשאל אותו מה הדבר הכי חשוב לו בחיים? בסבירות גדולה (בטח אם הוא ישראלי), הוא יענה "המשפחה שלי, הילדים שלי". נניח שהמצב הבריאותי שלו לא טוב ובסבירות גדולה זה קשור למשקל. מה יהיה הדבר הראשון שיחשוב עליו כשישמע את הבשורה? "איך זה ישפיע על המשפחה שלי, הילדים שלי". זאת אומרת, שבתפיסה שלו קיים קשר בין בריאותו לבין האושר של ילדיו, כלומר לרדת במשקל אמור להיות חשוב לו. מכאן, שלא בהכרח יש קשר בין הצלחה לבין החשיבות שאנו מייחסים לעניין.
אז מהיום תגיד.י: "אם אני לא עושה את זה, זה כנראה כי אני לא באמת רוצה את זה".

והנה עוד שקר נפוץ, "לאנשים שמצליחים לעשות את זה יש יכולת התמדה ואילו אני עצלנית". בכדי להפריח את השקר הזה חיפשתי הגדרה להתמדה. מצאתי אחת שממש מצאה חן בעיני "התמדה היא תכונה של מי שאינם מפסיקים במה שהם עושים. הם מלאי נחישות להמשיך, שקדנות, עקביות ועקשנות לא מתפשרת, למול הפיתוי להפסיק את המאמץ". (אתר אאוריקה) זאת אומרת, שכל מה שצריך לעשות בשביל להתמיד, זה פשוט לא להפסיק לעשות. למעשה, אין ספק שהצלחה בכל תחום שהוא, מספורט ואמנות ועד עסקים וקריירה, מחייבת התמדה. אנשים שאינם מתמידים במאמצים שלהם הם למעשה אלו שמרפים לאור הקשיים שבדרך, כלומר בוחרים להפסיק לעשות. זאת אומרת, שהתמדה היא בהחלט יכולת שניתן לשפר אותה, כל מה שצריך הוא להחליט שלא משנה מה יקרה אני לא אפסיק לנוע לעבר המטרה שלי.
אז מהיום תגיד.י: "אין דבר שיעמוד בפני הרצון שלי להצליח במה שאבחר".

השקר האחרון שאתייחס אליו הוא המחשבה ש"הדרך להניע אנשים זה לתת להם עוד ידע". נניח שאני רוצה שהעובדים שלי יפסיקו לעשן. המחשבה שהרצאה בנושא תניע אותם להפסיק לעשן שגויה. ידע לא יוצר פעולה, פעולה היא זו שיוצרת מציאות אחרת.
אז מהיום תגיד.י: "אם אני רוצה לשנות התנהגות, אני צריכה להחליט ולפעול בכיוון".
מוזמנים ללחוץ כאן להאזנה לפודקאסט.
פסח הוא חג החירות, היציאה מהעבדות אל החופש. זה זמן מצוין להיזכר בחופש הבחירה שיש לנו לגבי חיינו. בכל רגע אנחנו יכולים לבחור אם לפנות ימינה או שמאלה, אם להמשיך או לותר, אם לפעול או רק לדבר, אם לכעוס או לשמוח. הפנמת משמעות החופש הזה היא הבסיס לכל פריצות הדרך, הבסיס לאמונה ביכולת של האדם לקחת שליטה על המציאות שלו. תחשבו על החופש שאמונה זו מעניקה, תחושה של שחרור מכבלים שאנחנו כובלים אותם סביבנו.

אם בחרת להגיע עד לפה, אני מזמינה אותך לבחור לאמץ שלושה הרגלים יומיים שיהפכו אותך למאושר.ת יותר ויותר, מיום ליום. 

  1. תקפיד.י לחייך לפחות חמש פעמים ביום.
  2. תשימ.י לב לפחות לחמישה דברים שגורמים לך הנאה ביום.
  3. תגיד.י על עצמך לפחות חמישה דברים טובים ביום (בקול רם או בלב).

ככל שיעברו הימים ההרגלים הללו יוטמעו בתת המודע שלך ויהפכו לפעולות אוטומטיות שיקרו מבלי שתחשב.י עליהם והרגשת תשתפר מיום ליום, מה שכמובן יגדיל את המוטיבציה שלך לנוע לכיוון מטרות שחשובות לך בחיים.

NLP זו שיטה נפלאה ויעילה לשינוי דפוסי חשיבה והתנהגויות, חיזוק המוטיבציה להצלחה ואמונה מלאה ביכולות שלנו להשפיע על חיינו בכל רגע ורגע ולהשיג את המטרות שלנו.

מהיום, תפסיקו להגיד "זה המצב, אין מה לעשות", כי למזלכם גילו לי את הנוסחא למיגור תחושת חוסר האונים והחלפתה ביצירתיות שקיימת בתוכנו, רק שלפעמים קורה שהיא מוסתרת תחת שכבות של שמיכות ישנות שהגיע הזמן להיפתר מהן.

רוצים להיווכח בקסם הזה בעצמכם? חייגו 052-6032709 ונצא לדרך!!

חמוטל ינאי
מנהיגה מלידה, נשואה מעל 20 שנים ואמא לשלושה ילדים. מדעי המחשב והיי טק הם חלק מהרזומה שהביא אותי לרצות משהו לנשמה. כותבת, אשת קהילה פעילה, מקימת מעגלי נשים, ראש שבט צופים, יוצרת קהילה מחבקת ופעילה בתחום בריאות הנפש בישראל. עוסקת בפיתוח עסקי, חושבת בקול את מה שבלב ומובילה דעת קהל. לא פוחדת לטפס על סולמות גבוהים. כיום אני מרצה ומנחת NLP מוסמכת. לפני מספר שנים אובחנתי עם הפרעה דו-קוטבית ובחרתי להפוך את "הלימון ללימונדה". "ככה פתאום, באמצע החיים" היא שם ההרצאתה הסוחפת ומרגשת המגוללת את הסיפור שלי. הרצאתי החדשה, "ממשבר לצמיחה" עוסקת בתהליך אותו עברתי שהביא אותי למקום בו אני נמצאת היום.