הקורונה דרך המשקפיים הורודים שלי

יש אנשים שאנחנו מכנים אופטימיים ואחרים פסימיים. יש כאלו שאוהבים שינויים ויש כאלו שמפחדים מהם. יש כאלו שימצאו בכל דבר משהו טוב ואחרים רק את מה שלא. במילים אחרות לאנשים שונים פרשנויות שונות למציאות.
השאלה היא האם אדם יכול לשנות את הפרשנות שלו לחיים?

תקופה מאתגרת עוברת על כולנו. לפני שנמשיך, תחשבו לרגע, האם חווינו בחיינו תקופות מאתגרות? האם לשאלה הזו יש תשובה אחת? ברור שלא!
לכל אחד מאיתנו נסיון חיים שונה, חוויות עבר שונות והכי חשוב, תפיסות עולם שונות. מכאן שלא יכולה להיות לשאלה זו תשובה אחת. התובנה הזו היתה עבורי "משנת חיים". שנים חייתי בתחושה שיש "אמת אוביטקיבית". הנחתי שכאשר שניים חושבים אחרת, בהכרח יש אחד שצודק, ומן הסתם כנראה שזו אני! יכולות השכנוע שלי והתמדה בניסיון לגרום לאדם לחשוב כמוני התפתחו כך שהצלחתי לשכנע מלא אנשים שאני צודקת, מה שעודד אותי להמשיך באותה הדרך. כשזה לא קרה, הנחתי שכנראה הטיעונים שלי לא היו מספיק טובים, לשנייה לא עברה אצלי המחשבה שאולי השני צודק. נו, זו לפחות היתה מסקנה נכונה, כי כמו שאמרתי, היום אני מבינה שאין כזה דבר צודק כשמדובר על דברים שאינם עובדות.

נתחיל באבחנה בין "עובדה" ל"אמת". בואו נבחן את התקופה הנוכחית.

עובדה ראשונה שנכונה לכולנו: קורונה.
היא לבדה לא מייצרת דעה, אז בואו נסתכל על עובדות נוספות שרלוונטיות לחלק מהאנשים. למשל איבדתי אדם קרוב, חליתי בקורונה, איבדתי את עבודתי או שהוציאו אותי לחל"ת, לילדים שלי אין מסגרת והם נפגשים פחות עם החברים שלהם, אני לא רואה חברים שלי, רוב העולם התרבותי שהייתי רגילה אליו לא זמין עבורי. הבנתם את הרעיון, נכון?
לפני שאעבור לאמת, בואו נבחן לרגע את הרשימה שציינתי, האם העובדות האלו נכונות לכולם? ברור שלא! מכאן שנקודת הפתיחה שלנו בהגדרת התקופה הנוכחית שונה ביננו, שהרי היא נובעת מהעובדות הרלוונטיות אלינו.
עכשיו נעבור לאמת. האמת שלי היא למעשה השקפת העולם שלי, לגבי העובדות הרלוונטיות אלי. בכדי להמחיש את כוונתי, בואו ניקח שתי דוגמאות מהרשימה. נניח שאיבדתי את עבודתי. האם הגיוני שיש אדם שעבורו זה דבר טוב? האם הגיוני שחלק מאלו שאיבדו את עבודתם לא אהבו אותה אך פחדו לעזוב אותה? האם הגיוני שעבור אנשים כאלו הקורונה גרמה לדבר טוב? האם הגיוני שיש אנשים שהעובדה שמצאו עצמם בבית עם הילדים היא חוויה חיובית? אני מכירה כמה כאלו, בטוחה שגם אתם.
אז עכשיו אני שואלת אתכם, האם הגיוני לומר שאנשים שונים מפרשים את התקופה הזו בצורה שונה או במילים אחרות מרכיבים משקפיים אחרים? ברור שכן!
נפלא! זאת אומרת שההרגשה שלנו לגבי התקופה הנוכחית תלויה בנקודת המבט שלנו. 

השאלה היא האם אדם יכול לשנות את הפרשנות שלו לחיים?

יש אנשים שאנחנו מכנים אופטימיים ואחרים פסימיים. יש כאלו שאוהבים שינויים ויש כאלו שמפחדים מהם. יש כאלו שימצאו בכל דבר משהו טוב ואחרים רק את מה שלא. במילים אחרות לאנשים שונים פרשנויות שונות למציאות.
אז האם זה אפשרי?
"בהחלט כן!" (מזל שכך, אחרת לא הייתה לי וליתר המנחים/מטפלים/מאמנים לא היתה עבודה).
מניחה שברגע זה אני עלולה לאבד חלק מכם….תעשו טובה, תשארו איתי עוד כמה דקות…
חשבו רגע, האם בעבר קרה משהו שגרם לכם להרגיש רע והיום אתם מבינים שהוא שינה לכם את החיים לטובה? האם אתם מכירים אנשים שבעבר היו רגזנים, חסרי סבלנות או כל התנהגות אחרת שלא היתה לכם נעימה וגרמה לכם להתרחק מהם והיום הם שונים? תסכימו איתי שיש כאלו אנשים בעולם.
האם לא הגיוני יותר לחשוב שאם יש אחד שהצליח לעשות שינוי בפרשנות שלו אז גם אני יכול?

 השתכנעתם כבר?


נפלא! אז בואו נמשיך עם הכיוון הזה. עכשיו לשאלה
איך אני יכולה לשנות את הפרשנות שלי לסיטואציה מסוימת בחיי? התשובה לכך יחסית פשוטה (אך לא בהכרח קלה…).
בואו נבחן שתי מילים חשובות: "מה" ו"איך". שאלה שתתחיל ב"מה" תעזור לי לדעת מה אני רוצה (למשל אני רוצה לשנות את הפרשנות שלי). לעומתה שאלה שתתחיל ב"איך" עוסקת בדרך בה אשיג את מה שאני רוצה (איך אני משנה את הפרשנות שלי).
מכירים את חוק הפארטו (80-20)? טוענים ש-80% מהצלחה בהשגת מטרה תלוייה בהתלהבות שלי להשיג אותה ורק 20% ב"איך" אשיג אותה.
לכן, אם אתם בטוחים שאתם רוצים לשנות את הפרשנות שלכם, ומתלהבים להצליח בכך, עשיתם כבר 80% מהדרך, אז קטן עליכם ה-20% הנותרים. הגיוני לא?
שינוי פרשנות לסיטואציות בחיים אינה משימה קלה, אך היא בהחלט אפשרית!

כמה טיפים שעוזרים לי במקרים כאלו:

  1. חפשו את הדברים החיוביים שקרו לכם. למשל: יש לכם זמן לעשות ספורט, לקרוא ספרים.

  2. חפשו את הדברים החיוביים שקרו לאהובכם. למשל: הילדים שלכם למדו להעסיק את עצמם גם בלי מסגרת והם נהנים מכך שאתם בבית.

  3. חפשו את הדברים החיוביים שקרו לעולם. למשל: אנשים הפכו למחושבים יותר בנוגע להוצאות הכספיות שלהם, אפילו נהיה לגיטימי לומר "לא יכול להרשות לעצמי".

  4. תתרכזו בדברים שיעזרו לכם לראות את האור בקצה המנהרה. למשל: יש חיסון. נכון שעדיין לא יודעים אם הוא עובד, אבל אם הוא יתגלה כיעיל, איזה מהפכה הדבר הזה יחולל בנוגע לפיתוח חיסונים למחלות אחרות?

  5. חשבו כמה התקופה הנוכחית עזרה לכם להעריך את הדברים הקטנים שלקחתם אותם כמובן מאליו (למשל להתחבק עם אנשים).

  6. שימו לב לרגעים שאתם מצליחים לראות את הדברים החיובים, את האור בקצה המנהרה וחשים אופטימיות. ציינו לכם שזה אומר שאתם בתהליך של שינוי הפרשנות שלכם וטפחו לעתמכם על השכם.

  7. נסו מדי פעם במהלך היום או לפני שנרדמים לדמיין תמונה שמבטאת את החיים שאתם רוצים. תתרכזו בסיטואציה מסוימת שכרגע לא אפשרית כמו למשל לשבת באולם תיאטרון ולצפות בהצגה. תתמלאו בהרגשה הנעימה שהתמונה עושה לכם. תהנו מתחושת הצפייה וההתרגשות לקראת היום שזה יהיה שוב אפשרי, הרי ברור שזה יתאפשר, לא? תנו לתחושה הזו למלא אתכם באופטימיות שבהדרגה תחליף את אחותה הפסימית.

  8. קבלו את ההחלטות שלכם ביום יום מתוך הידיעה שהיום הזה בעתיד יגיע. תרשו לעצמכם לתכנן תוכניות ליום שאחרי. תהנו מתחושת ההתרגשות לקראת היום הזה. תזכרו בימי התיכון או הצבא או כל תקופה אחרת שלא היתה לכם נעימה וספרתם את הימים לסיומה. הזכרו בתוכניות שעשיתם למה תעשו אחרי שהיא תסתיים שאכן התממשו (למשל הטיול הגדול של אחרי הצבא) ושאבו עוד אופטימיות מהידיעה הזו.

  9. אם כל אלו לא עזרו, תחזרו לרשימה וקראו אותה שוב, אולי הפעם תצליחו יותר.

  10. ואחרון חביב, תמיד קיימת לכם האפשרות להרים לי טלפון ולקבוע פגישת NLP שאין לי ספק שאחריה יהיה קטן עליכם לפרש את המציאות בכל דרך שתבחרו.

אז מה אומרים, קונים את המשקפיים שלי?


זכרו, לא משנה איזה עובדות יש במציאות, הכח בידינו להפוך אותן לדבר מעצים!!!
לסיכום, NLP זו שיטה נפלאה להפוך חלום למטרה ממוקדת, לעשות שינוי בדפוס התנהגות או חשיבה שתוקעים אותנו בחיים ובכלל, הזדמנות לחוות כמה הכל יכול להיות פשוט.
מהיום, תפסיקו להגיד "זה המצב, אין מה לעשות", כי למזלכם גילו לי את הנוסחא למיגור תחושת חוסר האונים והחלפתה ביצירתיות שקיימת בתוכנו, רק שלפעמים קורה שהיא מוסתרת תחת שכבות של שמיכות ישנות שהגיע הזמן להיפתר מהן.
רוצים להיווכח בקסם הזה בעצמכם? חייגו 052-6032709 ונצא לדרך!!

חמוטל ינאי
מנהיגה מלידה, נשואה מעל 20 שנים ואמא לשלושה ילדים. מדעי המחשב והיי טק הם חלק מהרזומה שהביא אותי לרצות משהו לנשמה. כותבת, אשת קהילה פעילה, מקימת מעגלי נשים, ראש שבט צופים, יוצרת קהילה מחבקת ופעילה בתחום בריאות הנפש בישראל. עוסקת בפיתוח עסקי, חושבת בקול את מה שבלב ומובילה דעת קהל. לא פוחדת לטפס על סולמות גבוהים. כיום אני מרצה ומנחת NLP מוסמכת. לפני מספר שנים אובחנתי עם הפרעה דו-קוטבית ובחרתי להפוך את "הלימון ללימונדה". "ככה פתאום, באמצע החיים" היא שם ההרצאתה הסוחפת ומרגשת המגוללת את הסיפור שלי. הרצאתי החדשה, "ממשבר לצמיחה" עוסקת בתהליך אותו עברתי שהביא אותי למקום בו אני נמצאת היום.