לסמוך על ישראלים בבידוד בבית? הצחקתם אותי

אי אפשר לסמוך על ישראלים שימלאו אחר הוראות משרד הבריאות. עם כל הכבוד, בניגוד ליפנים הממושמעים, אזרחי המדינה נגועים בחיידק מסוכן בהרבה - גישת ה"יהיה בסדר" ומי ישלם על כך? אנחנו, כמובן

19/02/2020
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

בוקר טוב ישראלים יקרים, התעוררתם ולא פרץ אצלכם נגיף הקורונה? כל השאר זה בונוס, אבל אל תתלהבו כל כך מהר כי לפי איך שהעניינים נראים, זה רק עניין של זמן עד שיתברר שמשוטט בקרבנו ישראלי חולה שלא מעניין אותו לפעול לפי המלצות משרד הבריאות. לא חסרים סיפורים. יש את אלה שחזרו מחו"ל ובמקום להגיע ישר לבידוד, עלו על רכבת ואולי הדביקו קרון שלם ורק אתמול דווח על בחורה בשם נוי אשר, שחזרה מיעד אקזוטי והתפייטה בגאווה בתקשורת כיצד היא לא מיישמת את המלצות משרד הבריאות, לשהות שבועיים בבידוד. גיבורת ישראל, נשאית הווירוס של כולנו.

תוך כדי שנוי "מרגיעה" את התקשורת, שיש יותר סיכוי למות בתאונת דרכים, היא חושפת שהיא ומטיילת בחוץ בכיף שלה במקביל לכך שלמעשה, היא מנצלת את ימי המחלה שלה. "אני משתדלת להמעיט ביציאות, אבל אני לא מסתגרת", סיפרה. "אני לא הולכת לעבודה, אבל אני יוצאת לקניות, סידורים, רופאים. הכול בסדר". היא ציינה שהיא משתפת אחרים במצבה, "כי זה לא הוגן למנוע את המידע. יש כאלה שבוחרים להתרחק, ויש כאלה שבוחרים להבין שזה קצת היסטרי".

 דיאמונד פרינסס צילום Carl Court/Getty Images

"בכל דבר כרוך סיכון", הסבירה נוי שאולי התבלבלה וחשבה שהפכה לרופאה תוך כדי שיחה. "יש סיכוי גבוה יותר שנהיה מעורבים בתאונה, אחוזי השפעת גבוהים. אז נזהרים ושומרים על היגיינה". עם זאת, היא שיתפה ברמיזות שקיבלה מקרוביה לגבי השתתפותה באירוע חינה של חברה. "רמזו לי להישאר בבית והייתי בלבטים. מצד אחד לא רציתי לסכן את האורחים, מצד שני זו חברה טובה שמתחתנת, אירוע של פעם בחיים. דיברנו והתייעצנו והחלטנו שלא. לחתונה אני אגיע".

בעולם מתוקן, היו מעמידים את נוי ושכמותה לדין. הרי, היא לא ממלאת אחר ההוראות שניתנו לה ועלולה לסכן את הציבור. אבל נוי, הישראלית הממוצעת, תמשיך את חייה כרגיל, תלך לחתונה, תצא לסידורים ובגדול, אם יתברר שהיא חלתה בקורונה, לכו תמצאו את כל מי שבא עימה במגע. ברגע שהנגיף יתחיל לטייל לו ברחבי הארץ, אכלנו אותה והכל בגלל אנשים שלא חשבו על הזולת אלא רק על עצמם. עם סגולה, כן? ברור.

איך שלא נסובב את זה, אי אפשר לסמוך על הסולידריות של אנשים. המלצות הן בגדר... המלצות. בטח ובטח לא ניתן לסמוך על ישראלים, שיפעלו לפי ההוראות. כמות הישראלים שכבר חזרו מיעדים שעל השבים מהן חלות ההמלצות היא גבוהה במיוחד ואם נראה לכם שאנשים אלה יושבים בבידוד שבועיים, הצחקתם אותי. יותר בוער להם להגיש תביעה ייצוגית, על כך שאיבדו ימי עבודה. כן, זה מה שקרה לחבורת טסים ששבה מחו"ל שבמקום למלא אחר הוראות הבידוד הם התארגנו כדי להתקומם. אפילו במצב חירום בינלאומי הישראלי הטיפוסי רואה את עצמו קורבן וחושב על להרוויח מהמצב. ביפן היו מעדיפים לבצע חרקירי לפני שהיו חושבים לתבוע מישהו.

וסעים עוטי מסכות נגד וירוס קורונה ברכבת התחתית בשנגחאי (צילום: שאטרסטוק / Robert Wei)

בתוכנית הבוקר של רזי ברקאי, אולי אחד הבודדים שבאמת לא מוכן לקבל בולשיט ממרואייניו, עולה שאין באמת אכיפה. לכאורה, ישנם אמצעים, כמו בלשים שיוכלו לגשש מה קורה אצל אלה שהיו אמורים לשבת במעצר בית וניתן גם לקבל צו בית משפט אבל בואו, כמה מאבטחים יש? מה הם יעשו בדיוק? זה טוב ויפה על הנייר. בניגוד ליפנים הממושמעים, שמגיל קטן חרטו על דגלם "קונפורמיות מעל הכל", ישראלים לא מסוגלים לשבת במקום אחד ליותר מעשרים דקות. ישראלים רבים נגועים בחיידק מסוכן הרבה מהקורונה - גישת ה"יהיה בסדר". הכל "חפיף", "בקטנה", "בסבבה". יש כמובן יוצאים מן הכלל, כמו בני המשפחה שהתראיינו הבוקר אצל ניב רקסין בתכנית הבוקר, אחרי שסיימו תקופת בידוד של שבועיים בסין, שם הם מתגוררים, ושבועיים נוספים של בידוד בארץ.

ישראלים מפתחים בקלות שגעון גדלות, מאחר והם ניזונים מהתקשורת הישראלית, שרואה בכל מצב מלחמה פוטנציאלית ומסקרת את הישראלים על ספינת דיאמונד פרינסס כאילו היו רון ארד בשבי. בכל יום העלו סרטונים של אלה שנשארו כלואים מתא הספינה, שבכו על התנאים ונראו כאילו כאילו נחטפו עם אקדח לרקה על ידי חיילים יפנים במלחמת העולם השנייה. אפשר להבין אותם. אחרי קרנבל נעמה ישככר, גם הם מצפים למבצע אנטבה דומה, לכוחות שיבואו ויחלצו אותם כדי שיספיקו לארוחת שישי.

האמת המרה היא, שהישראלים מפונקים עד אימה. בכל רגע נתון, חושבים שמגיע להם משהו. לא סתם בחו"ל אף ישראלי לא רוצה להיתפס עומד ליד ישראלי. זה כמו להניח מראה מול הפרצוף. אם פעם היינו ידועים רק כצעקנים, כאלה שלא מסוגלים לעמוד בתור בשקט, כגנבי מגבות ברזים, עכשיו הפכנו גם לאיום ממשי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה