פחד מניע ולא מונע!

הוא ראה פוסט שלי בפייס וקרא על נפלאות ה – NLP והיעילות שלה בהשגת מטרות. הוא שלח הודעה: "סיקרנת אותי, מתי קובעים?". פתחתי יומן וקבענו. הוא סיפר שכל חייו הוא מרגיש חרדה כלכלית והיא זו שלמעשה מניעה אותו להיות במרדף להשגת העצמאות הכלכלית. לפני שהמשכנו שאלתי אותו "איך אתה יודע שזו חרדה ולא פשוט פחד או חשש?". הוא לא ממש היה בטוח בתשובה. אז המשכתי "לפחד יש תפקיד חשוב. הוא שומר עלינו שלא ניפגע. למעשה, האם יהיה נכון להגיד עליך שאתה אדם אחראי שדואג לפרנסת משפחתו היום וגם בעתיד?". משהו אצלו בפנים נרגע וחיוך קטן של גאווה הסתנן לפניו. 

הוא ראה פוסט שלי בפייס וקרא על נפלאות ה – NLP והיעילות שלה בהשגת מטרות. הוא שלח הודעה: "סיקרנת אותי, מתי קובעים?". פתחתי יומן וקבענו.
הוא הגיע, ישבנו בגינה מאחור בשמש החמימה והתחלנו. פתחתי בשאלה הרגילה: "ספר לי, מה הביא אותך אלי, על מה אתה רוצה שנעבוד?". הוא לא היסס וענה: "אני רוצה להשיג עצמאות כלכלית". אם קראתם את הפוסטים שלי עד היום אתם כבר בטח יודעים שזו הגדרה ממש כללית וכדי להשיג מטרה היא צריכה להיות כזו שנוכל לזהות אותה, כלומר להכיל עובדות ברורות. אז שאלתי אותו למה הוא מתכוון כשאומר "עצמאות כלכלית". גם לזה היתה לו תשובה מדויקת. "אני רוצה שתהיה לי הכנסה חודשית בגיל הפנסיה של 20,000 שח". בהחלט מטרה ראויה!

הוא סיפר שכל חייו הוא מרגיש חרדה כלכלית והיא זו שלמעשה מניעה אותו להיות במרדף להשגת העצמאות הכלכלית. לפני שהמשכנו שאלתי אותו "איך אתה יודע שזו חרדה ולא פשוט פחד או חשש?". הוא לא ממש היה בטוח בתשובה. אז המשכתי "לפחד יש תפקיד חשוב. הוא שומר עלינו שלא ניפגע. למעשה, האם יהיה נכון להגיד עליך שאתה אדם אחראי שדואג לפרנסת משפחתו היום וגם בעתיד?". משהו אצלו בפנים נרגע וחיוך קטן של גאווה הסתנן לפניו. 

יצאנו לדרך. השלב הראשון בתהליך NLP הוא עיצוב המטרה. הכוונה היא לדייק את המטרה, לבדוק את מידת ההתלהבות מהשגתה ולוודא שהיא בשליטתנו המלאה. התחלנו לדבר קצת על איך הוא חשב להגיע למטרה הזו. הוא אמר שהיום יש לו שתי דירות, אחת שהם גרים בה ולאחרונה רכשו דירה להשקעה, ומה שהוא רוצה זה שעד גיל 50 יהיו בבעלותם בסה"כ ששה נכסי נדל"ן.השלב השני בתהליך הוא למעשה להבין מה מונע ממנו להשיג את המטרה (הרי אם לא היה משהו כזה הוא לא היה בא אלי). הוא אמר שלמעשה היותו אדם אחראי ומחושב (כבר אימץ את ההגדרה החדשה), עוצר אותו מלקיחת התחייבות כספית הנדרשת לרכישת נכס. אם תחשבו על זה רגע, ברגע שאנחנו מבינים מה מונע מאיתנו להשיג מטרה, אנחנו למעשה מבינים מה צריך להשתנות בנו בכדי שנוכל להשיג את המטרה. לכן, השאלה הבאה שלי היתה: "מה כאשר ישתנה ויחליף את החשש מהסיכון יאפשר לך להשיג את המטרה?". התשובה שלו היתה חד משמעית: "רוגע ושלווה".

עם כל המידע הזה צללנו לתהליך קסום, במהלכו אני שאלתי והוא ענה שוב ושוב עד שפתאום (תמיד זה מפתיע, אפילו אותי), מגיע רגע ההבנה כמה הגיוני לעשות את השינוי הנדרש בהתנהגות בכדי להשיג את המטרה.

סיימתי את המפגש עם שיעורי הבית הרגילים שלנו (שאני מקווה שכבר אימצתם לעצמכם):

  • להשאיר את עבר בעבר (מה שיפה בעבר זה שהוא עבר…).
  • לדבר אל ועל עצמך בלשון חיובית.
  • לשים לב לשינויים הקטנים שכן התרחשו ולהניח למה שעדיין לא קרה. לסמן אותם כהצלחות קטנות בדרך.
  • בלילה לפני השינה לדמיין סצנה שהכי מלהיבה אותך כשכבר השגת את המטרה, כשאתה במקום המצוין הזה, כל פעם תוכל ליצור סצנה בהקשר אחר בחיים שלך. 
  • בבוקר, כשאתה מתעורר לפני שאתה מניח את רגלייך על הרצפה, דמיין שאתה כבר במקום הזה בעתיד, קבל את ההחלטות שלך ותפעל כאילו שאתה כבר שם.

דיבורים זה יופי, אבל המבחן הוא מה שקורה במציאות. לכן, בכדי להנכיח את השינוי במציאות אני תמיד שואלת בסוף המפגש מהו הדבר הראשון שיבטא את התהליך הזה שאתה הולך לעשות? ומתי תסיים לבצע אותו?
הוא חשב רגע וענה: "עוד הערב, לעבור על אתרי יד 2 ולהתחיל לחפש דירות".
התחבקנו ואיחלתי לו בהצלחה!!!

לסיכום, NLP זו שיטה נפלאה להפוך חלום למטרה ממוקדת, לעשות שינוי בדפוס התנהגות או חשיבה שתוקעים אותנו בחיים ובכלל, הזדמנות לחוות כמה הכל יכול להיות פשוט.

מהיום, תפסיקו להגיד "זה המצב, אין מה לעשות", כי למזלכם גילו לי את הנוסחא למיגור תחושת חוסר האונים והחלפתה ביצירתיות שקיימת בתוכנו, רק שלפעמים קורה שהיא מוסתרת תחת שכבות של שמיכות ישנות שהגיע הזמן להיפתר מהן.

רוצים להיווכח בקסם הזה בעצמכם? חייגו 052-6032709 ונצא לדרך!!

חמוטל ינאי
מנהיגה מלידה, נשואה מעל 20 שנים ואמא לשלושה ילדים. מדעי המחשב והיי טק הם חלק מהרזומה שהביא אותי לרצות משהו לנשמה. כותבת, אשת קהילה פעילה, מקימת מעגלי נשים, ראש שבט צופים, יוצרת קהילה מחבקת ופעילה בתחום בריאות הנפש בישראל. עוסקת בפיתוח עסקי, חושבת בקול את מה שבלב ומובילה דעת קהל. לא פוחדת לטפס על סולמות גבוהים. כיום אני מרצה ומנחת NLP מוסמכת. לפני מספר שנים אובחנתי עם הפרעה דו-קוטבית ובחרתי להפוך את "הלימון ללימונדה". "ככה פתאום, באמצע החיים" היא שם ההרצאתה הסוחפת ומרגשת המגוללת את הסיפור שלי. הרצאתי החדשה, "ממשבר לצמיחה" עוסקת בתהליך אותו עברתי שהביא אותי למקום בו אני נמצאת היום.