מפותרת בעיות למגשימת חלומות

אני זוכרת את הרגע שהבנתי את משמעות היותי מאלו הנחשבות ל"פותרי בעיות", היית מציג בפני בעיה ותוך דקה קבלת לפחות פתרון אחד. היום אני מתייחסת לעצמי כ"מגשימת חלומות" ולכן כחברה פונה אלי עם בעיה, אני כבר לא מציפה אותה בעצות. במקום זה אני שואלת: "כאשר הבעיה תיפתר, מה כן יקרה?", "איזה אפשרויות יפתחו בפניך כאשר הבעיה תיפתר?". ברגע זה השיחה ביננו הופכת משיחה על בעיות ופתרונות לשיחה על חלומות ומטרות, וזו כבר שיחה שתוביל את חברתי למצוא לבד את התשובות איך להפוך את חייה למאושרים יותר.

"בעיה היא עניין מסובך, מעיק או בלתי נעים הדורש פתרון; קושי; צרה" (עפ"י מילוג – המילון העברי החופשי ברשת). הנטייה הטבעית שלנו היא להרגיש טוב ולכן רק טבעי שניתן את הדעת על הבעיות שלנו ונחפש פתרונות. לפעמים אנחנו בוחרים להתמודד עם הבעיה בעצמנו ועיתים אנחנו משתפים אדם קרוב במצוקה שלנו. יש כאלו שיקשיבו לנו ויאפשרו לנו לפרוק ויש כאלו, אני קוראת להם, "פותרי בעיות". מדובר באנשים שמזהים בעיה, ונרתמים למציאת פתרון. לכאורה, נשמע סבבה. אחד רוצה הצעה והשני מספק אותה, אז מה הבעיה?
כדי לענות על השאלה הזו אעזר באחת מהנחות היסוד של ה – NLP: "לכל אדם יש את מפת העולם שלו". מפת העולם של אדם מתגבשת במהלך חייו על סמך החוויות שצבר, האנשים שפגש וכל דבר שהשפיע עליו. ההתנהגות שלנו, כמו גם התגובות שלנו לאירועים נובעות ממפת העולם שלנו. לכן אנשים שונים מגיבים בדרכים שונות לאותם האירועים. אם כך, איך יתכן שאני אדע מה הפתרון הנכון לבעיה של אדם אחר? במילים אחרות: מי שמי לדעת מה טוב לאחר?

אני זוכרת את הרגע שהבנתי את משמעות היותי מאלו הנחשבות ל"פותרי בעיות", היית מציג בפני בעיה ותוך דקה קבלת לפחות פתרון אחד. יש משהו ממכר בלהיות כזה. כולם העריכו אותי, החמיאו לי על חוכמתי, עצותיי הטובות, ראיית עולמי הרחבה וכו'. אז מה הבעיה??
לשם כך אצטט את וירג'יניה סטיר: "הבעיה היא אף פעם לא הבעיה, היא סימפטום למשהו גדול יותר". מה הכוונה במשהו גדול יותר? בדר"כ מדובר באפשרות שתיפתח בפניי כאשר הבעיה תיפתר. ולכן, כל עוד הבעיה קיימת לא אצליח להשיגה. 

נניח שחברה שלי רוצה לרדת במשקל לא מצליחה, ובגלל שאני ירדתי משקל רב היא פונה אלי לקבל עזרה. פעם כשעוד הייתי "פותרת בעיות", התגובה שלי היתה להציף אותה בשיטות שעזרו לי לרדת במשקל. היות ולי זה עבד היא הקשיבה לי ואפילו אימצה את השיטות שלי. יתכן ולמשך תקופה זה עבד גם לה, עד שהיא נתקלה במהמורה. בשלב זה בסבירות גבוהה היא תוותר ותחזור להרגלים הקודמים.
למה זה קורה? הסיבה נעוצה בכך שהבעיה שמפריעה לה נמצאת במה שאנחנו קוראים "רמת הסביבה" ו"רמת ההתנהגות". התנהגות לא פשוט לשנות, עם השנים היא הופכת להרגל והרגל כמו שכולנו יודעים לא פשוט לשנות, אבל בהחלט אפשרי!
היום אני מתייחסת לעצמי כ"מגשימת חלומות" ולכן כחברה פונה אלי עם בעיה, אני כבר לא מציפה אותה בעצות. במקום זה אני שואלת: "כאשר תאכלי כמו שאת רוצה, מה כן יקרה?", "איזה אפשרויות יפתחו בפניך כאשר תגיעי למשקל שאת רוצה?". ברגע זה השיחה ביננו הופכת משיחה על בעיות ופתרונות לשיחה על חלומות ומטרות, וזו כבר שיחה שתוביל את חברתי למצוא לבד את התשובות איך להפוך את חייה למאושרים יותר.

לסיכום, NLP זו שיטה נפלאה להפוך חלום למטרה ממוקדת, לעשות שינוי בדפוס התנהגות או חשיבה שתוקעים אותנו בחיים ובכלל, הזדמנות לחוות כמה הכל יכול להיות פשוט. מהיום, תפסיקו להגיד "זה המצב, אין מה לעשות", כי למזלכם גילו לי את הנוסחא למיגור תחושת חוסר האונים והחלפתה ביצירתיות שקיימת בתוכנו, רק שלפעמים קורה שהיא מוסתרת תחת שכבות של שמיכות ישנות שהגיע הזמן להיפתר מהן.
רוצים להיווכח בקסם הזה בעצמכם? חייגו 052-6032709 ונצא לדרך!!

 

חמוטל ינאי
מנהיגה מלידה, נשואה מעל 20 שנים ואמא לשלושה ילדים. מדעי המחשב והיי טק הם חלק מהרזומה שהביא אותי לרצות משהו לנשמה. כותבת, אשת קהילה פעילה, מקימת מעגלי נשים, ראש שבט צופים, יוצרת קהילה מחבקת ופעילה בתחום בריאות הנפש בישראל. עוסקת בפיתוח עסקי, חושבת בקול את מה שבלב ומובילה דעת קהל. לא פוחדת לטפס על סולמות גבוהים. כיום אני מרצה ומנחת NLP מוסמכת. לפני מספר שנים אובחנתי עם הפרעה דו-קוטבית ובחרתי להפוך את "הלימון ללימונדה". "ככה פתאום, באמצע החיים" היא שם ההרצאתה הסוחפת ומרגשת המגוללת את הסיפור שלי. הרצאתי החדשה, "ממשבר לצמיחה" עוסקת בתהליך אותו עברתי שהביא אותי למקום בו אני נמצאת היום.