5 טיפים לאיזון בין העסק לבית

מה עושים כשמקבלים שיחת טלפון מלקוח בזמן שנמצאים עם הילדים? ואיך מחליטים על סדרי עדיפויות וגבולות ברורים? המדריך שעושה סדר לבעלי עסקים

20/10/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

"כשאני בעבודה הראש שלי בבית, וכשאני עם הילדים כל הזמן יש לי טרדות ודאגות שקשורות לעבודה". לא מעט בעלי עסקים נתקלים בדילמה הלא פשוטה - איך למצוא את האיזון המושלם בין הבית לעבודה. רוצים להספיק הכול אך מרגישים במרדף בלתי נגמר ובעיקר מעייף מאוד. אז איך בכל זאת מצליחים?

איזון בין הבית לעבודה. צילום: שאטרסטוק

קבצנו את מבחר העצות שיעזרו לכם להצליח גם בעסק וגם בבית ובעיקר לשלב בין שניהם:

1. סדרי עדיפויות - "כל הורה צריך ליצור את האיזון שמתאים לו ולעשות סדרי עדיפויות", אומרת הדר זוהר, מאמנת אישית ועסקית. "יש הורים שחשוב להם להיות שעתיים ביום עם הילדים, יש כאלו שלא מוכנים לוותר על חדר כושר ויש כאלו שרוצים שתהיה כל צהריים ארוחה חמה בבית. כל הורה צריך לשים את הקווים האדומים שלו וזה מאוד אינדיבידואלי. חשוב להיות אותנטיים בהחלטות האלו ולקבל אותן לפי מה שחשוב לכם ולא בהתאם להשפעת הסביבה".

2. תוכנית פעולה - "מומלץ לבנות חזון ובו תמונת חיים מיטבית, כלומר איך אתם רוצים שהחיים שלכם יראו", אומרת זוהר. "אחר-כך לכתוב תוכנית פעולה פרקטית עם יעדים ומטרות, למשל פגישה עסקית אחת ביום, פעם בשלושה ימים לבשל וכו'. כשיש תוכנית מסודרת כתבו איך מיישמים אותה - שני וחמישי בייביסיטר, עוזרת בעסק פעם בשבוע וכו'. התוכנית חייבת להיות ברת מימוש ויכולה להשתנות תוך כדי תנועה, כלומר אפשר בכל שבוע להסתכל עליה ולהחליט מה דורש שינוי".

3. קבלת עזרה - "חשוב ללמוד לקבל עזרה בעבודה ובבית", מדגישה ענת אשד, יועצת להורים ומעבירה סדנאות העצמה אישית לנשים. "מומלץ להשתמש באאוטסורסינג (מיקור חוץ) ולהבין שאי אפשר להיות סופרמן. לשלם על העזרה גם על חשבון הקטנת הפרנסה ולזכור שהורה שיתמוטט לא יצליח להביא שום פרנסה". זוהר מוסיפה כי כדי להצליח צריך לרתום את בן הזגו לתהליך – "לשתף אותו בצרכים וברצונות ולהחליט יחד עד כמה הוא יהיה שותף פעיל בעזרה בבית (למשל מתי הוא יכול לצאת מוקדם מהעבודה), ובהתאם לבדוק אם אפשר לגייס לעזרה סבתא, חברה טובה או בייביסיטר".

איזון בין הבית לעבודה. צילום: שאטרסטוק

4. כתיבת בוקר ותכנון היום - "את הרעיון לכתיבת בוקר קיבלתי מהספר 'דרך האומן' של ג'וליה קמרון", מספרת אשד. "מזה כעשר שנים שאני כותבת כל בוקר שלושה עמודים. הכתיבה אינטואיטיבית, ללא צנזורה, והיא משחררת מחסמים ועוזרת גם בתכנון אפקטיבי של שאר היום". ומה הלאה? "לאחר כתיבת הבוקר מומלץ לתכנן את מהלך היום", אומרת אשד. "להכין רשימה של דחוף וחשוב. להכניס לרשימה את הצרכים של העבודה, הצרכים האישיים והצרכים של שאר בני המשפחה. לזכור להיות סלחניים כלפי עצמנו אם לא הספקנו וללמוד להכין רשימה הגיונית בהלימה לכוחות וליכולות".

5. גבולות – "כדי להציב גבולות חשוב לעשות עבודה פנימית ולהגיע למצב שאתם סומכים על עצמכם ומכירים בערך שלכם", אומרת זוהר. "לאחר מכן אפשר להחליט מהם הגבולות, למשל – בין 16:00 ל-18:00 אני לא עונה לטלפונים של לקוחות וחוזרת אליהם מאוחר יותר". ואשד מוסיפה – "ללמוד להיות כאן ועכשיו. אם אנחנו בבית- להיות במאת האחוזים בבית, ולהיפך".

*****

התוכן הוא מערכתי ואין בכתוב משום המלצה של בנק הפועלים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה