5 טיפים איך לדבר אהבה עם הגוף שלנו ולשחרר כאבים

כשמדברים על מערכות יחסים הנטייה היא להתייחס רק לאלה שבינו לבינה. אבל מערכת היחסים הראשונית והבסיסית שלנו היא ביני לבין עצמי, וביני לבין הגוף שלי. במאמר תמצאו 5 טיפים איך לטפח את מערכת היחסים הזו ובכך ליצור בסיס בריא לחיים איכותיים.

במיוחד ליום האהבה
לאהוב את הגוף שלנו

מקובל שיום האהבה מתייחס רק למערכות יחסים שבינו לבינה. אבל מערכת היחסים הכי ראשונית והכי קרובה היא שלנו עם גופנו. וגם לגוף ולנשמה שלנו מגיע לקבל אהבה. לצערי אני נתקלת במקרים רבים מאוד של חוסר אהבה עצמית, ביקורת עצמית, חוסר בטחון וחוסר הערכה עצמית. מתאמנים ומתאמנות אלה נוטים לסבול יותר מאחרים מכאבים מתמשכים. אז לכבוד יום האהבה קבלו 5 טיפים איך לדבר אהבה עם הגוף שלכם ולשחרר אותו מכאבים:

טיפ# 1:  מגע פיזי

מגע פיזי זה הכלי הכי זמין ומיידי שיש בידינו כדי להרגיש רגועים, בטוחים ואהובים. תחושת הרוגע הזו מאפשרת למיינד לשחרר את הדריכות ולהרפות את המתח. על ידי כך מתאפשר גם שיחרור של כאבים פיזיים. מגע פיזי כמו: עיסוי, חיבוק, נשיקה, ליטוף, אחיזת ידיים, אבל גם מגע שלכם בעצמכם, מהווים טריגר להפרשת הורמונים משחררי סטרס, כמו אוקסיטוצין, שנקרא גם הורמון האהבה. תנו לעצמכם מתנה של מגע פיזי. הרגילו את עצמכם לתחושת המגע ולימדו ליהנות ממנו בראש נקי ממחשבות.

טיפ# 2: זמן איכות

רבים מהכואבים הכרוניים נמצאים זמן רב לבד עם עצמם, מרוכזים בכאב שלהם. זהו אינו זמן איכות. היכולת למלא את הרגעים ביום בהם לא חשים כאב בבילוי מעצים ומעשיר – היא מתנה נפלאה שתוכלו לתת לעצמכם לטווח הקצר ולטווח הארוך. יצירת רגעי בילוי של זמן איכות עם עצמכם או עם אנשים החשובים לכם (אפילו לזמן קצר), מאפשרת לייצר הסחת דעת מהכאבים. זה שולח למוח מסרים של רוגע, שמחה והנאה, גורם לו להפריש הורמון האוקסיטוצין והסרטונין (הורמון משפר מצב הרוח, שנקרא גם הורמון האושר), ומוציא את הכאבים מהפוקוס ומאפשר להתמקד בהנאות אחרות. 

טיפ# 3: דיבור מעצים

לכולנו יש שיח פנימי עם עצמנו. כאשר השיח הפנימי מעצים, חיובי, מעודד ומפרגן – תחושת האהבה העצמית והבטחון העצמי עולות, ורמות הסטרס יורדות. סגלו לעצמכם שיח פנימי חיובי: דברו אל המוח שלכם והזכירו לו שאתם בסדר, שאתם אהובים, שאתם מסוגלים, שאתם חזקים, שאתם לא בסכנה. התבוננו במראה ואימרו לעצמכם, אפילו בקול רם, כמה אתם אוהבים את מה שאתם רואים. אפשרו למוח, בעזרת דיבור פנימי מעצים, להפריש ביתר קלות את הורמון הסרטונין שקשור למצב הרוח ותחושת ההערכה העצמית.

טיפ# 4: מתנות

איזו מתנה תתנו לעצמכם היום? מתנה שתגרום לכם להרגיש טוב פיזית, רגשית או מנטלית? כל מתנה שתתנו לעצמכם בהתכווננות לטוב, ללא קשר לכאבים שלכם, תגרום לכם תחושת נצחון קלה, ושמחה בלב. כולנו אוהבים מתנות, גם אם הן מעצמנו לעצמנו. והפעולה הזו עוזרת למוח לשחרר את הורמון הדופמין שמעודד אותנו לפעול לקידום מטרות ששמנו לעצמנו, ומתגמל אותנו על מאמצינו. בכך הוא גורם לנו להרגיש ממש ממש טוב עם עצמנו. תחושת הסיפוק וההישגיות משכיחה, ולו לזמן מה, את הכאבים. כי אנחנו כל כך הרבה מעבר לזה. 

טיפ# 5: לתת עזרה

בעת נתינה טהורה אין מקום בפוקוס שלנו לשום דבר אחר. הנתינה ממלאת את ליבנו, נפשנו, מחשבותינו ופעולותינו, ומסיחה את דעתנו מהשלילי ומהכואב. לכל נתינה טהורה יש גם את הצד השני של הקבלה. קבלה של תחושת סיפוק ואושר על שיכלנו לעזור ולתרום את חלקינו. בנתינה מופרשים כל שלושת ההורמונים: הדופמין – שמתגמל אותנו בתחושת היי על השגת מטרת הנתינה שלנו, הסרטונין – שמעלה את מצב הרוח שלנו ותחושת הבטחון העצמי, והאוקסיטוצין, הורמון האהבה – כי נתינה היא ביטוי נקי של אהבה.

נורית פייט צגלה
מאמנת להתפתחות אישית, מאמנת להתמודדות עם כאבים כרוניים, מרצה, מראיינת ומנחת סדנאות וקורסים