תערוכה חדשה לאמן צבי טולקובסקי בתמול שלשום ירושלים

קיר1 , גלרית אמנות חדשה ב'תמול שלשום' בבניין היסטורי לשימור מהמאה ה-19 במרכז המדרחוב שבנחלת שבעה פתחה לאחרונה גלריה לאמנות בנוסף לאירועי הספרות, השירה והמוסיקה המתקיימים במקום, ביוזמת האמניות הירושלמיות ד"ר רינה פלד וליאורה וייז. בגלריה יוצגו עבודות של אמנים וותיקים וצעירים, המקיימות דיאלוג עם טקסטים של שירה וספרות. הגלריה פועלת על פי הקונספט של הסלון התרבותי ובית הקפה של תחילת המאה הקודמת באירופה, בהם התקיימו מפגשים יצירתיים בין אמנים, משוררים, סופרים ומוסיקאים, אשר הולידו תנועות ומגמות שונות בתולדות האמנות והתרבות המודרנית.

אינקוגניטו, צילום לאורה וייז

"תמול שלשום" נוסד ב 1994 בבניין עתיק מהמאה ה-19, בנחלת שבעה, ירושלים. המקום קרוי על שם ספרו של זוכה פרס נובל ש"י עגנון "תמול שלשום". תמול שלשום, היה מאז היווסדו מוסד תרבות, שמארח את מיטב הסופרים והמשוררים, ביניהם יהודה עמיחי, עמוס עוז, א"ב יהושע, דויד גרוסמן, אורלי קסטל בלום, בתיה גור, צרויה שלו, מאיר שלו ועוד רבים וטובים. מתארחים במקום גם כותבים וכותבות צעירים, מוסיקאים/יות ואמנים/יות מתחומים שונים.

המקום שמארח פעילות ספרות, שירה ומוסיקה, הוסיף לאחרונה גם גלריה לאמנות הנקראת "קיר1". את הגלריה החדשה פותחת תערוכתו של האמן המוכר צבי טולקובסקי. סגנונו הייחודי-אסוציאטיבי של האמן, בו הוא משלב דמויות, אירועים, מקומות וזמנים בטכניקות של קולאז', רישום וטקסט על ניירות שגם אותם הוא מכין בעצמו – מוכר היטב לכל שוחר אמנות.

אינקוגניטו, צילום ליאורה וייז

התערוכה החדשה כוללת 12 עבודות הבוחנות את שיתוף הפעולה המסקרן בינו לבין אשתו אוה. לצד עבודותיו יוצגו פרגמנטים מהטקסטים הפיוטיים-פילוסופיים של אוה שנלקחו מספר שהוציאה 'שפות של גן עדן' (Languages of Paradise), הנעים על הגבול שבין שירה לפרוזה, אינם ניתנים לפענוח מקריאה ראשונה.

אינקוגניטו, צילום לאורה וייז

טולקובסקי בן ה-87 פעיל וחיוני, עובד מדי יום בסטודיו שלו בגבעת שאול, עדיין מלמד בבצלאל, תומך באמנים צעירים ולעיתים אוצר תערוכות. את חייו הוא מחלק בין המגורים במוצא ליד ירושלים, עבודה בסטודיו בגבעת שאול ושהייה בכפר קטן בצ'כיה עם אשתו ילידת המקום.

בתערוכה החדשה משתפים צבי ואווה פעולה לראשונה. שניהם אנשים מעניינים בעשייה ובראייה על החיים. אווה באה מעולם הספרות והפילוסופיה, צבי לעומתה הוא אוטודידקט ואספן/אגרן העובד בצורה אינטואיטיבית על כמה יצירות במקביל וממשיך לשלב בהן את זיכרונותיו כילד שגדל בחיפה בתקופת המנדט.

אוה שנדדה לא מעט בחייה כותבת באנגלית וצבי שמעולם לא למד אנגלית באופן מסודר קרא את הטקסטים שלה לעומק בפעם הראשונה רק לקראת התערוכה. שניהם בחרו יחד את העבודות וכך גילו מחדש כמה העולמות שלהם קרובים.

פרטים נוספים באתר תמול שלשום

רחוב סולומון 5, מדרחוב נחלת השבעה, ירושלים