מזון לכלבים: על הקשר שבין מה שחיית המחמד שלנו אוכלת לבין בריאותה

במקרים רבים יש ביכולתנו לדאוג לרווחתה של חיית המחמד שלנו, לבריאותה, לסגנון החיים שלה ולמזון שאנחנו מאכילים אותה.

מזון לכלבים, מזון לחתולים

מזון לכלבים, מזון לחתולים

כמו אנשים כך גם חיות המחמד שלנו, הם מה שהם עושים ומה שהם אוכלים. במקרים רבים יש ביכולתנו להציל את חיית המחמד מן הסטטיסטיקה המטרידה שהצגנו בראשית הכתבה ובלבד שנדאג לרווחתה, לבריאותה, לסגנון החיים שלה ולמזון שאנחנו מאכילים אותה. אבל קודם כל צריך להכיר אותם יותר טוב ולדעת מתי וכיצד יש לטפל בחיית המחמד.

עניין של גזע

לא נעים להודות כי אתם עלולים לחשוד בנו כגזעניים אבל בעלי כלבים וחתולים צריכים להכיר את הגזע של חיית המחמד שלהם. האם מדובר בגזע גדול, מעל 25 קילו? או גזע קטן? ובהתאם לרכוש את המזון המתאים. האם יש לגזע הזה בעיות בריאותיות טיפוסיות שניתן למנוע את הופעתן מראש? (נטייה להשמנת יתר, למשל, תוליד דיאטה מבוקרת יותר מהרגע הראשון). כמה אנרגיה צריך הגזע הזה לפרוק מדי יום? חשוב להתאים לכלב ולחתול תכנית פעילות גופנית בהתאם לגזע שלהם, כך שלא ישתעממו או חלילה יהפכו לאלימים או שמנים מדי עקב אנרגיה עצורה.

מזון ובעיות במערכת השתן של חתולים

בעלי חתולים רבים יעידו שלחתול שלהם יש בעיות במערכת השתן. זו בעיה ידועה ורווחת. התפקיד שלנו, בעלי החתולים, הוא להתאים את האוכל למצב הבריאותי של החתול בד בבד עם מעקב ופיקוח וטרינרי קבוע, שכן בעיות במערכת השתן לא תלויות אך ורק בסוג האוכל שניתן לחתול. על פי מומחים, חתולים עם בעיות במערכת השתן זקוקים לאוכל עשיר ב-PH. רמת PH של 6.1 עד 6.4 יכולה למנוע היווצרות של גבישים ולכן מזון לחתולים עם רמות כאלו של PH יתאימו לחתולים שסובלים מבעיות במערכת השתן. אבל חשוב להבין, אין פורמולת קסם שמיצרי מזון לחתולים יכולים לשים בתוך האוכל שיגרום להבראת החתול. זה שילוב של טיפול רפואי מקצועי ותפריט מזון מתאים.

אוכל לחתולים - אישה מחזיקה חתול

מזון לכלבים: דלקות פרקים בקרב כלבים

כלבים רבים סובלים מבעיות פרקים, לעיתים תכופות בגלל השמנת יתר. הרגליים לא מסוגלות להחזיק את המשקל הרב של הכלב ומתחילה להתפתח דלקת פרקים. יש עוד סיבות להתפרצות מחלות פרקים, כמובן, אבל עודף משקל יכול להיות אחת מהסיבות. בדיוק בשל כך חברות לייצור אוכל לכלבים מייצרות מזון לכלבים בוגרים ובעיקר לכלבים מגזע גדול המועשר בגלוקוזמין וכונדרויטין. לכן, מזונות לגזעים גדולים ולכלבים מבוגרים הוא טוב יותר לכלבים שסובלים מבעיות מפרקים. אך גם כאן המזון לבדו לא יוכל לשים סוף לבעיות המפרקים של הכלב. צריך לדאוג לתפריט מאוזן שיפחית ממשקלו של הכלב, יש לדאוג לפעילות גופנית שמתאימה למצבו הייחודי של הכלב וכמובן שהכלב יזדקק למעקב וטרינרי צמוד.

אכילת גללים

אם אנחנו כבר מדברים על אוכל וחיות מחמד אז אי אפשר שלא לדבר גם על דברים פחות נעימים כמו הנטייה של כלבים לאכול גללים של עצמם, של בני אדם (עדיף של תינוק) או של חיות מחמד אחרות. זו תופעה שכיחה מאוד ואף אחד לא אוהב לדבר עליה, אז אנחנו נדרש לסוגיה זו. אכילת גללים היא לא בעיה רפואית. זוהי נטיה התנהגותית. הסיבה שכלבים אוכלים גללים היא אחת – הם פשוט אוהבים את זה. ייתכן והכלב ראה כלב אחר עושה את זה, ייתכן והם קצת רעבים. כך או כך, כדי לטפל באכילת גללים צריך להקנות הרגלים חדשים לכלב.

כך למשל, חשוב ללכת לטיולים כשהכלב קשור ולאחר שהוא עושה את צרכיו מיד להרים ולזרוק לזבל, ובנוסף, יש להרחיק אותו מכל מפגש עם גללים של חיות אחרות. רק עקביות התנהגותית מצדנו, הבעלים, תוכל להפיק התנהגות חדשה של הכלב. בכל אופן אין קשר ישיר בין סוג המזון לכלבים שאנחנו נותנים לכלב לבין נטיית הכלב לאכול גללים. רק חינוך מחדש יכול לעצור את הישנות התופעה.

מזון לכלבים - כלב על שטיח

יציאות רכות ומזון

רבים מבעלי החתולים והכלבים מדווחים על יציאות רכות ואפילו שלשולים מדי תקופה, במיוחד אם הם הולכים לטייל עם הכלב ברצועה או בעלי חתולים שמנקים את קופסת הצרכים של החתול. האם יש לזה קשר לסוג המזון? ובכן, אם המזון היה גורם לבעיה אז נצפה לראות שלשושים או יציאות רכות מדי יום, לא רק מדי פעם. אך במידה ואתם חושדים במזון, אז אולי יש מרכיב במזון שהחיה רגישה לו. במקרה כזה מספיק לשנות את סוג האוכל ולראות כיצד חיית המחמד מגיבה. כאשר מדובר בכלבים שמשלשלים מדי פעם, לא באופן תכוף, זה יהיה תוצר של אכילה של משהו שהם מצאו ברחוב, למשל או בחצר של השכנים. אי אפשר הרי לפקח על כל צעד של הכלב ולמנוע ממנו אכילה של דברים שאינם טובים לו.

אך במצב שבו יש יציאות רכות ושלשולים תכופים יש לגשת מיד לווטרינר ולעמוד על הבעיה הרפואית. עם חתולים המצב מעט יותר מורכב, כי שלשולים פחות שכיחים בקרב חתולים. כאשר הם כן מראים יציאות רכות או שלשולים ייתכן והסיבה לכך היא פסיכולוגית, לחץ ומתח למשל. אבל אז נצפה לראות דם בצואה של החתול. הכלל הוא פשוט, אם לחתול יש שלשול למשך יום אחד ואחר כך במשך חודשים הכול בסדר, אז אין פה בעיה ממשית שצריך לטפל בה. כנראה החתול אכל משהו לא טוב או היה לחוץ. אבל אם הבעיות חוזרות ונשנות יש להגיע מיד לווטרינר ולטפל בבעיית המעיים.

אכילת עשבים

כלבים וגם חתולים אוהבים לנשנש עשבים, זו התנהגות שנחשבת נורמטיבית לחיות המחמד שלנו. למעשה, בעלי חתולים יכולים לרכוש צמחים שנועדו לנשנוש ה– Catnip, במיוחד אם מדובר בחתולים שסגורים בבית. זה בסדר גם שכלבים מנשנשים מדי פעם עשבים אבל אם הכלב אוכל עשבים באופן תכוף ואינטנסיבי ייתכן ויש בעיה בריאותית וכדאי מאוד לסור אל הווטרינר.

העיקר הבריאות!

למידע נוסף בנושא אוכל לכלבים לחצו כאן