שני ספרים מומלצים לחג

המלצה על שני ספרים חדשים לחג, למתנה או סתם לעצמך: "להציל את דובי הקוטב" מאת דולב מור, ו"המסע של צילקה" מאת הת'ר מוריס

חג האביב כבר פה ואיתו המתנות…כי שגרה לא שגרה, מתנות צריך לקנות! לא ככה?

להציל את דובי הקוטב

האמת שעד עכשיו, גם כשקראתי את הספר, לא הצלחתי להבין אם הוא ספר נוער או שלא בדיוק. בכל אופן, הסיפור מעניין אבל לא לבעלי לב חלש. התהפוכות שעובר הגיבור ואנחנו ביחד איתו לא נותנות לך להעביר דף בשלווה בספר הזה.

מה שברור זה שבמהלך הקריאה אנחנו מוצאים את עצמנו מאחלים לו סוף טוב.

זה הספר הראשון של דולב מור, עורך בטלוויזיה בוגר בית־הספר לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל־אביב.

על מה הספר?

אופק הוא ילד אחר, חכם מאוד, בטוח בקן המשפחתי החמים שלו, אהוב על ידי הוריו וחובב תרבות מקומית משובחת (ברקע כל הזמן הוויכוח התמידי שכנראה היה מנת חלקם של ילדי שנות השמונים – ירדנה ארזי או עופרה חזה?). אבל – לא הכל מושלם בחייו. חבריו לכיתה מנדים אותו ולועגים לו בשל עדינותו, רגישותו ועורו הבהיר. הסופר מתאר את סיפור הרקע בצל הישראליות ההפכפכה של השנים האלו: אי־היציבות החברתית והפוליטית בשנות התשעים: החל מרצח רבין, התחזקות גוש הימין ובני עדות המזרח ועד מאבקים קטנים ופחות תקשורתיים. אצל אופק בשנים האלו התגבש אצלו משבר זהות רציני, עד כדי כך שהוא לא מוצא מענה למצוקות שלו מה שדוחף אותו לקיצוניות מסוכנת עבורו ועבור הסביבה.

איך זה מתחיל?

העור מתקשה בתוך צינה חודרת, העין מתקטנת למול נופים לבנים, הראש מסתחרר מקרני שמש זעירות. השמש כלל לא מחממת, רק מאירה את הנופים לפרקים, כמו משמשת לנוי. אני מביט במבטים זעירים אל העוברים ושבים, בקושי מבחין בפרטים. הלב הולם דפיקות מסוחררות, רוקד יחדיו עם נפש מתהפכת ריקוד פראי. מנסה להבין כיוונים מול רוח שמשנה את כיוונה ויוצרת כרבולת בשערי הבלונדיני. אני מלבין. (…)

המסע של צילקה

ספר לא קל שעוסק בכל ההשלכות של שואת מלחמת העולם השנייה שעבור חלק לא נגמרה גם עם שחרור מחנות הריכוז וגטאות המוות.

זהו ספר שעוסק במסע של חיים, ולא סתם זהו שמו.

על מה הספר?

השנה היא 1942. צילקה קליין היא רק נערה, בת 16. עדיין לא בוגרת מספיק כדי לעבוד כביכול. ברגע אחד היא מאבדת את כל עולמה: הבית שלה נעלם בסלובקיה והיא מושלכת למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. ועכשיו לכאורה יש לה מזל: מפקד בירקנאו מתפעל מיופייה עד כדי כך שהוא מחליט לעזור לה: הוא מפריד אותה משאר האסירות. בחוסר ברירה היא מסתגלת למציאות החדשה: על בשרה, לומדת צילקה מה המחיר שצריך שם כדי להישאר בחיים. עם שחרור המחנה התלאות שלה לא תמו: היא מואשמת על ידי הרוסים בשיתוף פעולה עם הנאצים, נידונה למאסר ממושך ונשלחת לגולאג ווֹרקוּטָה, מחנה כפייה מבודד ואכזרי בסיביר. חוכמתה, התושייה שלה והידע שלה בשפות מצילים אותה הפעם: צילקה מצליחה להשתחרר מעבודת הפרך בשלג ולקבל עבודה כאחות במרפאת המחנה, שם היא מתיידדת עם הצוות ומטפלת בחולים במסירות. בעודה נאבקת להתמודד עם הזיכרונות המייסרים מעברהּ, מגלה צילקה שלמרות הכול תוכל לחיות ולאהוב. הספר המסע של צילקה, המבוסס על סיפורה האמיתי של צילקה קליין ועל סיפוריהן של נשים במחנות הגולאג, הוא עדות רבת-עוצמה לנחישות של צילקה ולבחירה בחיים.

איך זה מתחיל?

צילקה נועצת מבט בחייל העומד מולה, אחד מבין אנשי הצבא שנכנסו למחנה. הוא אומר משהו ברוסית, ואחר כך בגרמנית. החייל מתנשא מעל הבחורה בת השמונה-עשרה. את חופשייה. היא אינה יודעת אם שמעה את דבריו נכונה. הרוסים היחידים שראתה עד כה במחנה היו כחושים, מורעבים – שבויי מלחמה. האם ייתכן באמת שהחופש קיים? יכול להיות שהסיוט הזה נגמר? היא אינה מגיבה, והוא רוכן לעברה ומניח את כפות ידיו על כתפיה. היא נרתעת.