שישה ספרי תנ"ך מעוטרים ביהלומים בעיצוב אמנותי

ספר התנ"ך זכה לעיצוב אומנותי של בוגרי 'שנקר' והפך ליצירה נדירה, מעוטרת יהלומים טבעיים בעבודת עיצוב יוצאת דופן

ספר  התנ"ך זכה לעיצוב אומנותי של בוגרי 'שנקר' והפך ליצירה נדירה, מעוטרת יהלומים טבעיים בעבודת עיצוב יוצאת דופן !

6 ספרי תנ"ך בעיצוב בוגרי שנקר, מעוטרים ביהלומים טבעיות על כריכת עור בעבודת יד. צילום: רוית ליפשיץ ציון

חברת 'אור יהלום' גייסה מעצבים ואמנים מרצים בוגרי מכללת 'שנקר 'לפרויקט ייחודי במהלכו אותגרו המעצבים לעצב כריכה מהודרת לספר התנ"ך, שתביא לידי ביטוי אתוסים מכוננים ביהדות מנקודת מבטם העיצובית, בסגנונם האישי ובאמצעות יהלומים המשמשים כמוטיב המרכזי.

החברה, שהוקמה על ידי רונן פריבר, מנכ"ל החברה ושותפו- איש העסקים ארי וולף, הביאה לעולם את "תנ"ך אור יהלום",  תפיסה פורצת דרך אודות הזיקה העמוקה בין עולם היהלומים וסיפורי התנ"ך. שני תחומים שעד היום נחשבו כניגודים מוחלטים, מובאים פה כיצירה אחת שבה מימד ה"אור" הוא המחבר בין עולם הרוח ועולם החומר.

את משימת העיצוב והביצוע, שדרשו מחקר רב וניסיונות, ניהלוגיליאן גולן, יועצת עסקית ואורינה פרנטה, מנהלת פיתוח, מרצות בכירות במחלקה לעיצוב תכשיטים ב'שנקר',שגייסו שלושה מעצבים בוגרי מכללת שנקר: נוי בן פורת, ירון שמרקין ואנוק יוסבשוילי, אשר ניגשו למלאכת העיצוב עם בריף מדויק למטרה הרעיונית.

האתגרים: העצמת אור היהלום, שיבוץ היהלומים בתוך הכריכה בשילוב שיטות  שלא נעשו עד כה והמצאת טכניקות חדשות לשילוב עולם המלאכה.

"תנועת קרני האור בין היהלום והמגן דויד, היו עבורי כרוח אלוהים הנוגעת באדם",  מסבירה נוי בן פורת, מעצבת מוצר בוגרת המחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר על הדגם תנ"ך ה"מרכבה" . תנ"ך "המרכבה" משלב שישה יהלומים המרמזים לאות ו', המשתייכת לקבוצה מצומצמת מאוד של אותיות המרכיבות את שם יהוה. כל יהלום המשובץ על גבי כריכת תנ"ך "המרכבה", הוא בעל ערך של שמונה נקודות קראט יהלום במדויק. סך הכל משובצים על גבי תנ"ך המרכבה 48 נקודות קראט יהלומים טבעיים.

 

תנ"ך 'המרכבה', נוי בן פורת. צילום: אלכנס קוצ'רנקו

"בתנ"ך "ים סוף"" – מסביר המעצב ירון שמרקין, מעצב מוצר ובוגר המחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר, "היהלומים כזרימה של מים, כל אינדיבידואל הוא טיפת מים אחת וכולן יחד מתכנסות לזרימה אחת ונצחון הרוח על החומר".

תהליך הפיתוח של תנ"ך 'ים סוף'
תנ"ך 'ים סוף', ירון שמרקין. צילום: רוית ליפשיץ ציון

חמישה עשר יהלומים בגדלים שונים מעטרים את חזית היצירה תנ"ך "הבריאה", של אנוק יוסבשוילי, המתארים את גרמי השמים ומשקפים את אור הבריאה. בגב הספר יהלום אחד בלבד המבטא את האדם הבודד אל מול הבריאה.

תנ"ך 'הבריאה', אנוק יוסבשוילי. צילום סטודיו יהלום

בתנ"ך ה"אינפיניטי" ניסה ירון שמרקין  לתפוס את אור הבריאה הראשוני. האור המתפשט במרחב כלוא במעגל אינסופי של מעברים בין שני העולמות עם דגש על הסיפרה שמונה המסמלת את העל טבעי. שמונים ושמונה יהלומים משובצים בחזית הספר. גב הספר מכיל עשרים ושניים יהלומים ובסך הכל משובצים בספר קראט אחד ושלושים שתיים נקודות יהלום.

 

תנ"ך "אינפינטי", ירון שמרקין. צילום: רוית ליפשיץ ציון
מימין: תנ"ך 'אינפינטי', ירון שמרקין. משמאל תנ"ך 'מחושך לאור', נוי בן פורת. צילום: רוית ליפשיץ ציון

התנ"ך 'מחושך לאור'- "היהלום כחידת היווצרות האור בבריאה"  של המעצבת נוי בן פורת.  אחת מהיצירות המופלאות והמדהימות ביותר בטבע, היהלום, עשוי ממולקולות של פחמן אשר באמצעות לחץ וטמפרטורה במעבה כדור הארץ מתגבשות במבנה "קובייתי פנימי" בעל עשרים ושישה קודקודים. המבנה הגאומטרי הייחודי משמש השראה ליצירה 'מחושך לאור'. היצירה באה ללכוד את אותה נקודת זמן בטבע, באדם, באנושות, בה מתקיים תהליך של "הארה", רגע בזמן בו מתחלפת התודעה והמציאות הפיזית לצידה. רגע בו החושך, הופך לאור. ארבעים ושתיים זוגות יהלומים כמניין מעשה בראשית, משולבים ביצירה בת שניים עשר שכבות אשר מכילה קראט אחד ושבעים וחמש נקודות יהלום.

את קולקציית בראשית המלאה, המכילה שישה ספרי תנ"ך, ניתן להשיג בחנויות בישראל ביניהן:  הילטון תל אביב, מלון ממילא, מלון ענבל ירושלים, וחנות פילוסופי בכיכר המדינה.

טווח המחירים : נע בין 2800-6000 דולר, המחיר נקבע על פי כמות היהלומים על גבי הספר ומורכבות השיבוץ והעבודה האומנותית.

https://oryahalom.com/

 

רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה
רומנטיקנית חסרת תקנה בעלת תשוקה ואהבה לעולמות העיצוב, הספרות, אמנות, אופנה, טרנדים ומגמות, תערוכות בעולם. בלוגרית רב- תחומית, יוצרת וכותבת תוכן, עיתונאית עיצוב, סופרת, מוזיקאית. רומן הביכורים שלי: "אהבותיה של אמה" יצא לאור בהוצאה עצמית בשנת 2018 והפך לרב מכר. נשואה ואם לחייל ולחיילת הממשיכים את דרכי האמנותית.