שיטות מחקר

היכולת להתאים את שיטת המחקר לנושא המחקר, היא אחת היכולות החשובות בכתיבת מחקר עצמאי, והיא דורשת היכרות עם שיטות המחקר השונות והתוצאות המתקבלות בשימוש בכל שיטת מחקר. עכשיו, בואו נודה על האמת, יצא לי לראות את החומר בקורס שיטות מחקר, מדובר באחד הקורסים היותר מסובכים, לא ברורים, ומעצבנים, שקיימים.

היכולת להתאים את שיטת המחקר לנושא המחקר, היא אחת היכולות החשובות בכתיבת מחקר עצמאי, והיא דורשת היכרות עם שיטות המחקר השונות, יתרונותיהם של שיטות מחקר שונות, חסרונותיהם של שיטות מחקר שונות, והתוצאות המתקבלות בשימוש בכל שיטת מחקר. עכשיו, בואו נודה על האמת, יצא לי לראות את החומר בקורס שיטות מחקר, מדובר באחד הקורסים היותר מסובכים, לא ברורים, ומעצבנים, שקיימים. לגלות לכם סוד? אפילו אני לא הצטיינתי במיוחד במבחן בקורס הזה. זה פשוט מבלבל נורא!! לכן החלטתי לעשות לכם סדר כללי, ונתחיל באבחנה הראשונית, בין שיטות מחקר כמותיות לשיטות מחקר איכותניות. זוהי האבחנה הראשונית שאותה צריך לעשות בדר"כ כבר בשלב של כתיבת הצעת המחקר, והיא מתבססת, כמובן, על שאלת המחקר. השאלה היא, מה אתם רוצים להשיג במחקר? מה הנושא שאתם בודקים?

מחקר כמותי, הוא מחקר המאפשר להעניק הסברים סיבתיים ולנבא התנהגויות עתידיות באמצעות חקר ההתנהגות בהווה. גישה זו משתייכת למחקרים אמפיריים-כמותיים המאפשרת לחוקרת לבחון את קשרי-הגומלין הקיימים בין גורמים ומאפיינים של סביבת העבודה בחברת נייס מערכות, לזהות בעיות קיימות ולהציע פתרונות על סמך המדדים שיתקבלו. החוקרת אינה מפעילה את סביבת המחקר או מטה אותה, אלא מודדת בלבד את המצב הקיים כמות שהוא. 

יתרונות הגישה:

  1. ביצוע נוח ומהיר
  2. גישה למספר רב של מחקרים
  3. מדידה בתנאים טבעיים של חברת נייס מערכות
  4. נתונים אמינים וזמינים והימנעות מהטיה של משתני המחקר

כאשר אנחנו בוחנים בעיה עסקית בארגון קיים, למשל, שיטת המחקר הכמותית תתאים. מערך מחקר איכותני אינו מתאים למחקר מסוג זה, משום שמחקר מסוג זה כולל רמה גבוהה של חוסר וודאות ועשוי להניב תוצאות חסרות משמעות סטטיסטית. זאת ועוד, שבמחקר איכותני יש צורך ביצירת דירוג מלאכותי של המשתנים על ידי החוקרת, שלב העשוי להוות מקור להטיה סובייקטיבית של תוצאות המחקר. מחקר ניסוי גם הוא אינו מתאים,  משום שמדובר בבעיה עסקית בחברה קיימת ונדרשת בדיקה של הגורמים לבעיה במהלך הרגיל של עבודת החברה. כאשר, לעומת זאת, מחקר ניסוי דורש בידוד של הנבדקים מן הסביבה הטבעית ומתאים יותר לבדיקה תיאורטית של גורם-תוצאה. במרבית המקרים, סטודנטים לא יבחרו במחקר ניסוי במהלך כתיבת עבודת סמינריון. תשאירו את זה לדן אריאלי (הוא תותח בכאלו). 

מתי כן יתאים לכם מחקר איכותני? מבין שיטות המחקר, שיטות המחקר האיכותני כוללות למעשה מגוון רחב של שיטות מחקר. בין אלו אפשר למנות מחקר נרטיבי. זה אולי הסוג הנפוץ ביותר. אולם ישנם גם מחקרים איכותנים המתבססים על ניתוח תכנים, ניתוח שיח, ניתוח סמיוטי ועוד. כלי המחקר המשמשים בשיטות מחקר איכותניות גם הם מגוונים הרבה יותר. מחקר כמותי, מתבסס על שאלון מחקר כמותי-מתאמי סגור. מחקר איכותני, לעומת זאת, יכול לכלול שורה של אמצעים לאיסוף נתונים, החל מראיונות עומק חצי-מובנים, תצפיות לא משתתפות – וכלה בלגור 5 שנים עם בני השבט שאתם חוקרים בפפואה ניו-גינאה – אבל זה קצת מתקדם מדי בשבילכם!

אז נחזור לבייסיק – מה שאלת המחקר שלכם? אחרי שתענו על זה, תוכלו בקלות לבחור בין שיטות המחקר השונות.