שבוע העיצוב ירושלים 2021 –  קרקס הבריחה

בבית הנסן בירושלים, מרכז תרבות לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה  נפתח  שבוע העיצוב שכולל עשרות אירועים, מופעים ותערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות. תחת הכותרת קרקס הבריחה מזומנת לבאים חוויה צבעונית, עליזה שמתאימה לכל המשפחה. הבחירה בקרקס כל כך מתכתבת עם השנה האחרונה שבה נכחנו ולא נכחנו בו זמנית. השעון דופק הארוע פתוח לקהל ללא עלות רק למשך שבוע

 

אחרי תקופה ארוכה של מסכים וזומים זה קורה, כמו בימים שלפני.

בבית הנסן בירושלים, מרכז תרבות לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה  נפתח  שבוע העיצוב שכולל עשרות אירועים, מופעים ותערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות.

הייתי באירוע הפתיחה ב1.7.21. ללא מאמץ צללתי לעולם קסום של ליצנים, מיצגים, מאפרות, אלכוהול, מוזיקה, טעימות, צבעוניות ונותרתי עם טעם לעוד. אגלה לכם, כשנחתתי חזרה בתל אביב הסתכלתי סביבי והרגשתי כמי שהקיצה מחלום.

נהניתי מכל רגע  ושמחה  לחלוק איתכם את המידע

על שבוע העיצוב

שבוע העיצוב הוא יוזמה של משרד ירושלים ומורשת ושל הרשות לפיתוח ירושלים.

למשך  שבוע  לובש בית הנסן חג. השנה  נושא האירוע  הוא קרקס הבריחה. רעיון מדליק,עצרו לרגע וחישבו מה קרה לנו מקורח הנסיבות בשנה החולפת, כולנו ברחנו  אל הוירטואלי, אל הטבע, אל מקומות אחרים, אל זהויות ותרבויות אלטרנטיביות, ברחנו  מהמציאות המורכבת והמפחידה לרגעים של עונג כשהטכנולוגיה מסייעת לנו .

עכשיו כשמתאפשר לנו לעצור ונשום,  אנו מבינים שלבריחה שלנו יש מחיר.

שבוע העיצוב ירושלים 2021 מבקש להחיות וללבוש צורה טהורה לכאורה של בריחה, הוא מביא לנו את  היכל הבידור והפלא – הקרקס הנודד.

הקרקס הוא מחד פלאי ומסוכן, מכיל ונצלני, קסום וטכנולוגי, טהור ואפל. הוא ההגשמה של הפוטנציאל האנושי, ומאידך כשהוא מתפרק, מזכיר לנו את חוסר היכולת שלנו למלא אותו. הוא מראה לנו את פלאי העולם והטבע, בעוד הוא מזכיר לנו את המחיר שנדרש כדי להביא אותו לפתחינו. הקרקס הוא המקום בו הבריחה  הטהורה ביותר והמציאות הקשה נפגשים.

לאורך שבוע קיומו, ״קרקס הבריחה״ יחקור את הזוהר שבבריחה  ואת מאחורי הקלעים האפלים. ויציע לנו רגעי נחת, כמו שעיצוב עושה לא פעם.

אולי הוא גם יזכיר לנו שקשה לברוח מהמציאות, ושמה שאנחנו עושים הוא תמיד השתקפות של מי שאנחנו.

 

תערוכות ופעילויות בשבוע העיצוב

התערוכות והפעילויות  בשבוע העיצוב מאורגנות בשישה פרקים שכותרותיהן לקוחות מעולם הקרקס והן מגיבות לנושא הן ברמה האוצרותית והן ברמה המרחבית

היריד

היריד הוא החזית הנוצצת של הקרקס. מעבר לשער הכניסה נפרסים, כאילו ללא מאמץ, פלאות גדולים ומרהיבים. אלה מבקשים לכבוש את לבבנו מיידית, ולהשאיר את העולם שעזבנו מחוץ לשער.

בגינה היפה של בית הנסן  מוצגים מספר פרויקטים אשר מקבלים את פני הבאים:

פרוייקט המעטפת-חצר בית הנסן הופכת לעיר אוהלים, הכניסות מתהדרות בבדים מתוחים, הבית עוטה מסכה חשוכה ומסתורית והחצר הפנימית הופך לארנה מעגלית ולזירת התרחשות דרמטית באמצעות טקסטיל, אור ותנועה.

פרי שיתוף פעולה בין אלון שריד, עמית פורטמן ודנה בן שלום

 

נקודות מבט-קוף מתנפח בגובה שמונה מטרים, מציץ מעבר לחומות. לאחר שהקוף ברח מהקרקס הוא שב אליו ומשקיף על בני האדם מלמעלה.

עבודה של המעצב אלכס חייצקי וצמד האמנים בראדרס אוף לייט.

 

חדר בריחה -מיגונית בטון סטנדרטית והשתקפותה הטקסטילית, עומדות במרכז המיצב של האדריכליות טליה דוידי והילה שמר.

 

Helter Skelter – מיצב גרפי חדש המתערב באדריכלות. מגדל העץ של האדריכל הצ׳כי מרטין רייניש שבחצר בית הנסן.

פרויקט השדכן– צמד המעצבים ההולנדים ינטז׳ה אין ט׳וולד וטון קוהורסט יצרו את המייצג אשר מחבר בין מעצבים ירושלמיים לבעלי מלאכה ירושלמיים. המייצג יתמקד השנה בתחום הקולינרי. שבעה פרויקטים חדשים נולדו מהמפגש המרגש וחוצה המגזרים. מעצבים, צורפים, קרמיקאים, אמני זכוכית טקסטיל וקרמיקה יצרו עבודות חדשות בהשראת העולמות הקולינריים. היוצרים חיברו עולמות: בין קיגל חרדי לפאלפל הירושלמי, גבינות עזים מסורתיות ליין ובירה מקומית, לחם ומאפים מהעיר העתיקה לממתקים ערביים מסורתיים.

 

בהשתתפות: אלאא אדריס ונור אבו סביח, ירון מאייר אבנר אלה, שרה שוראקי זיסקין ובירה שפירא, דניאל אלקיים ואפרת גיאת, טליה רגב מור ורבקה ברנדווין, אוהד כברי ושי צדוק דויד זכריה ומאפיית שווארס. אוצרות: דניאל נחמיאס ועתליה עין מור, ע. אוצר: שאדי פרנסיס מג'לטון.

יריד המוזרויות – התערוכה המרכזית, אוצרים: טל ארז וענת ספרן

עיצוב תערוכה: אלון חלמית ושאול גלבוע

התערוכה עוסקת בהגדרות הנורמליות והחריגות ומבקשת לשאול מהו הנורמלי, מי מגדיר אותו, וכיצד עיצוב מבקש להשפיע עליו.

בתערוכה מוצגות 20 עבודות של מעצבים ומעצבות מישראל והעולם. עיצוב התערוכה  שואב השראה מיריד המוזרויות ההסטורי כפי שהוצג בקרס הנודד.

בין העבודות המוצגות:

עצמות מצופות עור מקועקע העשויות ממגוון חומרים קרמיים ואחרים של המעצבת רוני לנדה.

עבודת וידאו בתלת מימד בנושא טשטוש מגדרי של המעצבת הבריטית מרסלה בלטרייט.

אובייקט מכני מודפס של תוספת אצבע שישית לכף היד מאת המעצבת הבריטית דני קלוד.

מיצב אינטראקטיבי לעיוות פנים על בסיס אלגוריתמי של המעצבים קובי פרנקו ומיכאל גולן.

רשימת המשתתפים המלאה:

אופיר הללי, קובי פרנקו ומיכאל גולן, נטלי אילון, נעמה אגסי, טל מור סיני, הילה שפירא, שאדי פרנסיס מג׳לטון, רוני עזגד, רוני לנדה, זוהר דביר, סולטן אביר, שאול כהן , מרסלה בלטרייט, דני קלוד וריינה אוון, סאלי קריסטל, עופר גץ, עמליה מגריל ודניאל גרבר, דניאלה מרוז, טליא יאנובר

 

חיות העולם הגדול

הטבע הוא הוא משאב, איתו אנו מנהלים מאבק טריטוריאלי מתמיד. החיות, הצמחים, המשאבים הטבעיים, הופכים לחומרי גלם לבריחה האנושית. תג המחיר של השימוש בהם נותן את אותותיו.

הפרק אשר עוסק ביחסינו עם הטבע ועולם החי  מורכב משלושה חללים:

 

גן חיות- פרויקט בו עשרות צמחים, בעלי שם של חיות, מייצרים מופע בתנועה המדמה מערכת של תגובות אנושיות כמו בריחה, התגודדות וסקרנות. מערכת פנאומטית מאפשרת לצמחים לנוע ואף להגיב למבקרים בחלל.

המעצב ארז נאבי פנה

 

זחלים– עבודה שבמרכזה אובייקט תלת מימדי גדול המדמה זחל וסרט בו הוא מופעל על ידי פרפורמר בנוף מדברי מקומי.

המעצבת דניאלה מרוז

 

עתיד החיים– תערוכה המציגה מבחר חדש של עיצוב סלובני עכשווי, העשוי מחומרי גלם מקומיים ועל בסיס עקרונות בר קיימא. בתערוכה מוצגים כ-20 מוצרים.

אוצרות: מיקה צ'ימוליני, ראש התוכנית, CfC וזלה קושניק

 

אחורי הקלעים

 

מאחורי החזית הזוהרת של הקרקס מתקיים עולם מקביל של אחורי הקלעים. שם מתקיימת המכונה המפעילה את הקרקס ושם נחשפים המנגנונים המייצרים את העבודות, האנשים אשר תופרים את התלבושות, חדרי האיפור המשרתים את המופיעים, והטקסים המכינים את המיצגים.

המעצבים איתמר פלוגה ולילי פלג עיצבו את כל אזור אחורי הקלעים כמיצב גדול מימדים, העשוי מחומרים ממוחזרים ומכיל בתוכו סדרה של פרויקטים כשביניהם:

שני פרויקטים מהאקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל:

המחלקה לצילום בבצלאל מציגה את כישוף-קסם  – מתחם אינטראקטיבי המזמין את הצופים לקחת חלק פעיל – לצלם ולהצטלם. העבודות בתערוכה מבקשות לעסוק בקסם וכישוף דרך המדיום הצילומי, באמצעות טכנולוגיות מתקדמות של הדפסה על גוף ועל תלת מימד.

יוצר:גיא און

כישופוני -חנות המיסטיקה כישופונִי מוכרת אשליות, מציעה לקהל טשטוש גבולות ומאפשרת לקחת איתם חזרה אל המציאות את אותו הקסם.

בתערוכה ממוקמת חנות ובה התוצרים ועותקים שלהם יועמדו למכירה.

כישופוני הוא פרויקט של תכנית התואר השני בתקשורת חזותית בבצלאל. התערוכה ביוזמה ואוצרות של רינת הדר וחמוטל אתר.

 

שרה – רובוטית לוליינית מאזנת על גבי זרועה צלחות וכוסות קרמיקה בדיוק מושלם. אופיה הביישני ישל הרובוטית נחשף כאשר כמות הקהל בחדר גדלה. אז הרובוטית מאבדת את שיווי המשקל, מפילה את הצלחות והמהלך כולו מתחיל מחדש.

עיצוב:של אמיר צובל

 

הפנס – מיצב חדש שבמרכזו פנס קסם אשר באמצעות שימוש בתאורה ופילטרים מייצר דימוי משתנה תמידית, שנוגע אל יחסינו המשתנים בהדרגתיות חמקמקה עם מקור האור המופלא – השמש.

מציגה: ים מטרסו

 

מציגים נוספים באחורי הקלעים:

רניי מזור, סאלי קריסטל קרמברג, עופר גץ בוטיק שווארמה ושלומי יוסף

 

קופסאות שחורות

 

בקומה השנייה של בית הנסן מוצגת סדרה של פרויקטים חדשים כשכל אחד מהם מזמין את הקהל לחווית בריחה  שונה בכל חדר.

בנוסף הוזמנו שבע אקדמיות לעיצוב  מכל הארץ להציע פרשנות שלהן לנושא חדרי הבריחה.

 

בין הפרויקטים:

פאנצ׳.ג׳נרייט.פריק – עבודה בה הופך החלל למעין מועדון ספורט כשבמרכזו שקי אגרוף בעלי צורות משונות אשר נוצרו על ידי אלגוריתם המתעד את המפגש בין החובט והשק . המבקרים מוזמנים לחבוט בשקים ולצפות בזמן אמת ביצירת הדימויים החדשים.

המעצבים: דוד אופנהיים, דורון אלטרץ, דב גנשרוא  ושרית יודלביץ'

 

זריחות טורקיז מובטחות למאמין – חלל אדריכלי מנותק המדמה חווית מועדון בעזרת תאורה וסאונד.

היוצרת:קבוצת מלחמאמי הירושלמית

 

מציגים נוספים:

תום גן אור

רובין ״סנדוויץ׳״ פנטופרו, אור ״דיג׳יי סופט״ דרורי, נדב ״מצ׳טה״ יהל

שגית מזמר מציגה תערוכת יחיד שמספרת את סיפור ההתמכרויות       MOTHER 0PIOM

 

האקדמיות המשתתפות:

המכללה האקדמית הדסה, בית הספר לעיצוב ויצ"ו חיפה, אקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, בית הספר הגבוה להנדסה ועיצוב שנקר, HIT מכון טכנולוגי חולון, מכללת סמינר הקיבוצים והמסלול האקדמי המכללה למנהל.

 

 

השיבה הביתה

 

הפרק הזה מתייחס לרגע בו הקרקס מתפרק ונעלם. הרגע בו אנו שבים הביתה מביקור במקום רחוק והמוכר הופך למוזר. השיבה הביתה היא המרחב המעוצב של הבין לבין, והמבט החדש שהוא מציע על מה שכבר הפסקנו להבחין בו.

 

מיצב המראה – בחלל הגדול של עליית הגג במקום שבין פנטזיה למציאות, ׳המראה׳ מציעה טיסה לשום מקום.

יצרו האדריכלים שארל ויינברג ושי בן עמי .

 

בחלל הקטן של עליית הגג מוצגים שלושה פרויקטי מציאות מדומה. טכנולוגיית המציאות המדומה מאפשרת ניתוק ובריחה מושלמת מהמרחב והזמן וביקור בסיטואציות בדיוניות או משוחזרות שלא ניתן לחוות אותן בשום דרך אחרת.

אוצר: טל הרינג.

סינדרום פיינגולד -פרויקט הישראלי של נמרוד שפירא ורועי לב החוזר לרגע התהפכות סירתה של יסמין פיינגולד, אלופת ישראל בחתירה בנחל הירקון בשנת 2009.  לצופה מתאפשרת הצצה להרהוריהם ולאישיותם של האנשים אשר צפו במתרחש ולא הושיטו יד באותן דקות קריטיות והוא מעלה שאלות על אחריות חברתית.

הפרויקט יוצג בפסטיבל טרייבקה ובפסטיבל קאן אך זוהי חשיפתו הראשונה לקהל בפורמט מציאות מדומה התנסותי מלא.

 

פרויקטים נוספים שמוצגים:

Emergence  של הסטודיו הבריטי המפורסם Universal Everything  אשר מדמה חוויה אינדיבידואלית מול מאסה של קהל אנושי .

 

Out of Exile הפרויקט המטלטל של היוצרת האמריקאית נוני דה לה פנייה אשר מבוסס על סיפור אמיתי של יציאתו מהארון של בחור הומוסקסואל ומזמינה את הצופה לנכוח ברגע הרגיש יחד איתו ובני משפחתו.

 

הליצן X

 

לאורך כל שבוע העיצוב  מתקיים מופע לולינות, אופרה,פולקה-פאנק וליצנות. הקהל מוזמן להתמרח להצטרף לחגיגות.

 

סיכום

האווירה הקסומה  מזמנת חוויה מעניינת שמציפה נקודת מבט מקורית על ימי הקורונה העליזים, עצובים, והבחירה שלנו איך להתמודד איתם ואיך להסתכל עליהם בו זמנית ובפרספקטיבה של זמן.

אל תחמיצו , כל הטוב הזה מחכה לכם רק עד ה 8.7.21  והשעון מתקתק.

 

מודיעין ומרכז מבקרים: בית הנסן – רחוב גדליהו אלון 14  |

לפרטים נוספים, תכניה, דרכי הגעה וחניונים – בקרו באתר

www.jdw.co.il

 

שעות פעילות במהלך השבוע:

שישי 2.7.21 – 10:00-16:00

שבת 3.7.2021 – 10:00-23:00

ראשון-חמישי 4-8.7.2021 – 16:00-23:00

 

כניסה חופשית

 

ניהול כללי: סמדר צוק ורן וולף, חברת רן וולף

מנהלת אמנותית: ענת ספרן

אוצר ראשי: טל ארז

עוזרת אוצרותית: טל גולני

מתאמת הפקה: יעל הרשקוביץ

תקשורת ושיווק: קארין שבתאי, חברת רן וולף

הפקה טכנית: בנדה הפקות

עיצוב גרפי: יואב פרי ודן עוזרי

יח״צ מקומי: מירה אן בינרט

יח״צ בינלאומי: Vera Sacchetti, Inês Revés

שיווק דיגיטלי: MODUS

צילום: נירה פרי

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית לייף סטייל,  מאמנת המתמחה באימון נשים

 

 

נירה פרי
נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים