רטיבות בקיר – אורח לא רצוי בביתכם!

במאמר הבא ניתן פתרונות לבעיות הבאות:
• קירות מתקלפים, טיח וסיד שמתפוררים?
• שקערוריות ונפיחות בקיר?
• כתמים בעלי גוון כהה שהולכים ומתרחבים?
• עובש ופטריות המופיעים על הקיר?
• לחות מורגשת במגע כף היד בקיר?
• עגלי מים וטיפות ניגרות מן הקיר באופן גלוי?

כל הנ"ל מעידים על סבירות רבה שיש לכם בעיית איטום, פיצוץ, או כשל כלשהו הגורמים לנזילת ורטיבות בקירות!

אז יש לכם רטיבות בקיר?
ובכן אל תהיו שאננים ותמימים, הרטיבות הזו אינה נעלמת כך סתם ואם לא "שמים יד" מהר על מקור הרטיבות, אזי היא עלולה להתפשט בבית ואף לזלוג לשכנים או לחדרים אחרים בביתכם.

 

רטיבות בקירות הבית נובעת ממספר סיבות נפוצות:
• פיצוץ בצינורות אינסטלציה.
• נזילה קלה שזוחלת בתוך הקירות וגורמת לנזק מצטבר.
• דליפות ביוב שונות.
• מגוון סוגי איטום לקוי של תקרות וקירות.
• שרידים של הצפה, או פיצוץ קודם שלא טופלו ונותנים אותתם לאחר זמן רב (מטפסים מעלה על הקיר).

רטיבות בקיר היא מפגע בעייתי מסיבות שונות:

• סכנה בריאותית של התפתחות עובשים וריחות קשים המסוכנים לבריאות.
• נזק למבנה – המים גורמים לנזקי בנייה שיכולים לסכן חיים וכן מביאים לפחת בשווי ערך הנכס
• מפגע אסתטי – כתמים חומים/שחור/כהים על הקירות שהולכים ומתפשטים.
• נגע דינאמי שלא שוקט על שמריו ועלול להתפשט לשאר הבית.
• מקור ודאי לסכסוכי שכנים ותביעות (בעיקר בבתים משותפים) עקב נדידה בין הדירות.
• לא משתלם – הזנחה לאורך זמן עלולה להיות כרוכה בהוצאות רבות מאוד.

 

הבנו שיש רטיבות בקיר, מה עושים עכשיו?

ראשית, יש להיות זרזים. ככל שתקדימו לפעול בנושא כך ייטב לכם. מה עושים? מאתרים בעל מקצוע בתחום שיש לו את הידע, הנסיון והמכשור המתאים והוא ידאג לאתר באופן מדוייק את מקור הרטיבות והנזילה שבקיר. לא לתת לשכן, ל-"חבר שמבין" או לאינסטלטור שלא בקי בתחום לטפל בכך. ראוי לציין שגם טיפול קוסמטי של שיפשוף הקיר בחומרים שונים או גירוד שלו הוא פתרון חיצוני בלבד שלא מטפל בבעיה מן השורש. אי ראיית הכתמים על הקיר עקב ניקוי מאסיבי, אינה פותרת את הבעיה ונחשבת למעשה של בת יענה אשר טומנת את ראשה בחול וטוענת שהסכנה איננה בנמצא.
השיטות המתקדמות העומדות כיום לרשותו של מומחה בתחום
בניגוד לימי העבר בהם היו נוהגים "לחורר חצי בית" תוך תהליך של ניסוי ותהייה היכן עלול להימצא מקור הנזילה, הרי שהיום המצב שונה באופן דרמטי ממש. שניר האינסטלטור, למשל, כמו מומחים בתחמו מן השורה הראשונה בארץ, עושה שימוש בציוד מתקדם הידוע כציוד לא הורס לשם איתור נזילות מים.

ציוד זה כולל בראש מצלמה מתוחכמת ויקרה הידועה בשם מצלמה תרמית. מצלמה תרמית היא למעשה מערכת של הדמיה משוכללת אשר ממירה קרינה של חום לקרינה אלקטרומגנטית מסוג אינפרא-אדם בשלל צבעים. חום וקור מובדלים מייד למביני עניין אשר יודעים לפענח את תוצאות התצלומים. כמו כן ישנם עוד מכשירים כמו גלאים, קורלטורים, וידאו אנדוסקופים ומיני רדארים חכמים בהם עושים שימוש בעת הצורך – כל מקרה לגופו.

חיבור לקוי בין הברזים במקלחת לבין הקירות, נזילה מאחד הברזים, או איטום לא תקין של החלונות.
רטיבות בקירות הפנימיים נגרמת מהסיבה הראשונה ובחיצוני עלולה להיגרם מהסיבות לעיל, אך לא בהכרח. חוסר אוורור באמבטיה הוא אחד הגורמים העיקריים לרטיבות והתפשטות של חיידקים ועובש, לכן חשוב מאד לשמור על מקלחת נקייה ומאווררת ככל האפשר.
הדרך היחידה לפתרון הבעיה היא להתקשר לאינסטלטור, לרוב יהיה צורך באינסטלאטור מומחה, שמצוייד
באי אילו אביזרי אינסטלציה תקינים. זאת מכיוון שיש צורך בחציבות בקיר, איטום גגות, החלפת אריחי הקרמיקה ואיטומם, לכן אסור לקחת סיכון ולנסות להתמודד לבד עם הבעיה, אלא אם כן אתם בעצמכם אינסטלטורים.

הסיבה בגינה לרוב יש נזילות, זה בגלל ביוב סתום. זו ללא ספק הבעיה כמעט הכי נפוצה שבני אדם נדרשים לטפל בה. זה יכול להיגרם בכל נקודה בבית, בין אם זה כיור מטבח או במקלחת, או אפילו בצנרת. לא משנה איפה זה קורה, זה גורם ללא מעט צרות לכל מיני בעלי דירות מתוסכלים, זו הסיבה שכאשר עוברים דירה, חשוב מאד לבדוק את מצב האינסטלציה, לכל מקרה, שלא תהיו מופתעים.

איך בוחרים קבלן אינסטלציה?

דבר נוסף, אם שמתם לב שיש לכם פתאום זרם מים נמוך ושוב לא משנה איפה, בגינה, מטבח, מקלחת וכדומה, חשוב מאד להזעיק אינסטלטור מהר ככל האפשר, מכיוון שבעיה קטנה כזו עלולה להגיע לבעיה גדולה הרבה יותר, כזו שתצריך עבודות פיסיות רבות, החלפת צנרת, ביובית ועוד שלל דברים לא נעימים. רצוי שתזמינו אותו בדחיפות, כי יש לקחת בחשבון את כולם אותם דברים בהם צריך קודם כל לטפל, כמו רטיבות בקיר. כל אותם דברים בלתי צפויים שיכולים יהיו להקשות על תהליך העבודה. לכן, הדרך הכי אופטימלית שיש, תבדקו שיש לו את הכלים הדרושים לבצע את העבודה וכמובן את ההסמכה. אל תתביישו לראות את התעודה שלו, או לפחות צילום שלה, לפני שהוא מגיע לבצע לכם בדיקת רטיבות.

הצעת מחיר היא הדרך המעולה ביותר כדי להשיג מחיר הוגן וזול וכמובן שאין סיבה להתבייש בקצת לרחרח עליו ברשת. זו ללא ספק הדרך הטובה ביותר היום לדעת הכל על כל אינסטלטור שמגיע אליכם. כל אחד היום שעובר חוויה לא נעימה עם בעלי מקצוע בכלל אינסטלטורים בפרט, הדבר הראשון שהוא עושה זה לפרוק את כעסו ברשת. הכעס שלו הוא המידע שלכם.

מאמר בחסות עובדיה שירותי אינסטלציה – www.plumber-sos.co.il