צרות במשפחה הלהט"בית

לזוגות להט"ב זכות לאושר – אבל לא על חשבון הילדים.זוגות להט"ב צריכים להבין שהרצון שלהם לאמץ ילדים מתנגש עם הדבר שילדים זקוקים לו יותר מכל: הורים שיהיו שם עבורם.

עו"ד סיון כהן עוסקת בדיני משפחה למעלה מ-18 שנה, בהן רכשה ידע וניסיון רב ומתמקצעת בכל הרבדים בתחום, לרבות הסכמי גירושין, הסכמי ממון, מזונות, סוגיות רכושיות, זמני שהות עם קטינים, ייפוי כוח מתמשך, צוואות, ירושות, אפוטרופסות ועוד, כאשר מטרת העל היא לסייע לזוגות מכל הסוגים, לפתור סכסוכים, בעיות, וסוגיות במשפחה, בדרך היעילה, הטובה, והרגישה ביותר תוך שמירה על ערכים של יושר ואמינות. עו"ד כהן הינה מגשרת מוסמכת מטעם "אמות גישור" המרכז ליישוב סכסוכים של אוניברסיטת תל אביב.

לכבוד שבוע הגאווה –

צילום: אנספלאש

אבהות והורות משותפת במשפחה חד מינית.

לעו"ד כהן התמחות וניסיון ייחודיים בייצוג לקוחות מהקהילה הלהט"בית בנושאים כמו הסכמי הורות משותפת, הסכמי זוגיות, צו הורות פסיקתי ועוד. לפני כשנה הובילה מהלך משפטי פורץ דרך המהווה צעד משמעותי בנוגע למשפחה חד מינית, בהליך משפטי שערך כ-5 שנים, וניצחה בו.
"זוג חד מיני הביאו ילדה בפונדקאות מהודו. הוחלט מראש כי הם יביאו מספר ילדים לעולם, כשהתחילו עם הצד השני", אומרת עו"ד כהן.
"כשהילדה נולדה, לכולם היה ברור ששני האבות הם הוריה. הלקוח שלי ובן זוגו ערכו ביניהם הסכם חיים משותפים שכלל בין השאר את כל הניואנסים הדקים של הורות משותפת, ועם חזרתם ארצה אף עזב הלקוח שלי את עיסוקו הקודם, ופתח גן שהצליח מאד, כדי להיות אמון על חינוכה והתפתחותה של ביתם המשותפת.

אלא שאחרי 10 שנות זוגיות, בהיות הילדה בת 3.5 שנים, פשט הלקוח שלי רגל ומשבר גדול פרץ בין בני הזוג. הם נפרדו, והאב הביולוגי סירב להכיר באבהותו של האב השני על הקטינה.החל מאבק משפטי ארוך ומכוער, שכאמור נמשך שנים ארוכות, והכל על גב הקטינה".

בתמונה: עו"ד סיון כהן.צילום: יח"צ

האם ניתן למנוע סיטואציה כזו?

"בוודאי, בתי המשפט מעניקים אפשרות לבני זוג להגיש בקשה לקבלת 'צו הורות פסיקתי' במקרים כאלו, אומרת עו"ד כהן,

מדובר בצו הניתן ע”י בית משפט לענייני משפחה המסדיר את ההורות והרישום של ההורה שאינו ההורה הביולוגי של הילד במשרד הפנים. הצו מאפשר לזוגות חד מיניים החיים במשק בית משותף, להביא ילדים ולזכות בהכרה וברישום כהורים. הצו מכיר בהורות של אדם על הילד הביולוגי של בן הזוג מאותו המין, ללא צורך בהליך אימוץ".

איך התנהל ההליך המשפטי?

"ראשית נאלצנו להגיש תביעה לקביעת הסדרי שהות באופן מיידי לאחר שנמנע מהלקוח שלי לראות את בתו משך חצי שנה. אט אט ובהדרגה נקבעו זמני שהות שהלכו והתרחבו. היום הקטינה כבר שוהה עימו כמעט מחצית מהזמן, כולל לינה.
לאורך כל ההליך המשפטי נעמד האב הביולוגי על שתי רגליו האחוריות וטען שהלקוח שלי היה רק בן הזוג באותה התקופה ואינו שותף לאבהות, יותר מכך הוא אמר לילדה שאביה השני מת והיה צורך לתווך לה את חזרתו. שעה שמנגד הקטינה, לאורך כל חייה הייתה אומרת שהיא נוצרה מהלב של אבוש. היה ברור לה מיום היוולדה כי יש לה שני אבות.
חקרתי 10 עדים כולל את  הבעלים של חברת הפונדקאות והוכחתי שכוונתם הייתה משותפת וברורה, הורות משותפת לילדה. לאחר 5 שנים של הליכים משפטיים ניתן פסק דין של 64 עמודים ובית המשפט הכיר באבהותו של הלקוח שקיבל הסדרי שהות מודולריים, עד שיגיעו לזמני שהות שווים.
לצערי, האב הביולוגי לא השלים עם פסק הדין שהכיר באבהותו של הלקוח שלי, ערער למחוזי ונדחה, ומשם ערער לעליון, וכרגע אין עדיין פסק דין סופי".

מה עצתך לבני זוג במשפחה חד מינית?

"אני ממש לא מסכימה להגדרה זו, ולא רואה במשפחה חד מינית משהו שונה מכל משפחה אחרת, זוהי משפחה לכל דבר. מי שעובר משבר משפחתי, לא חשובה נטייתו המינית. זו הייתה עמדתי בבית המשפט שיראה בהם משפחה נורמטיבית לכל דבר ועניין. הרי כשאנו דנים בזוג שמתגרש, אף אחד לעולם לא יעלה בדעתו לומר לאבא שהוא לא רשאי לראות את ילדיו.

צילום: שאטרסטוק

אני ממליצה לכולם לעגן את הדברים מראש כדי למנוע בעיות בהמשך, ובעיקר להימנע מלהגיע לבית המשפט. לערוך הסכמים במטרה להסדיר יחסים לפני, במהלך, ואחרי חיי הנישואין או הזוגיות זאת כדי למנוע הליכי פרידה קשים, סבוכים, ועלויות גבוהות ומיותרות. הסכמים נותנים מענה לסיטואציות שונות ומונעים עוגמת נפש בעתיד.ובאשר לקהילה הלהט"בית, ללא צל של ספק שנעשתה התקדמות רבה בגישה ובהכרה בהם ובזכויותיהם, אולם הדרך עוד ארוכה. לו הזוג הנ"ל היה חותם על 'צו הורות פסיקתי' היו נמנעות בעיות רבות, בעיקר כשמדובר בקהילה הספציפית הזו".

עו"ד סיון כהןמגדלי V-TOWER, בר כוכבא 23, בני ברק
טלפון: 03-5447788 טלפון: 050-3644228
office@sivanc-law.co.il
www.sivanc-law.co.il

 

 

 

 

 

momento
אוהבת לכתוב על המון נושאים, אופנה, סטייל, ביוטי, טיפוח, עיצוב ובעצם כל מה שיפה, אסתטי ומעניין.