"פרסטרויקה": תערוכה חדשה במוזיאון העיר חיפה לכבוד 30 שנה לעליה מברית המועצות לשעבר

יותר ממחצית מהעובדים והעובדות בחברת "מוזיאוני חיפה", הם עולים מברית המועצות לשעבר. מוזיאון העיר חיפה מבקש להפנות את אור הזרקורים אל עובדי המוזיאונים, אלו שנמצאים בחזית ומאחורי הקלעים של כל תערוכה שעולה במוזיאונים. חלק מאותם עובדים נמצאים במוזיאונים מעל עשרים שנה, ותערוכה זו מוקדשת לכל אחת ואחד מהם. התערוכה מכילה 28 סיפורי עליה שונים. בתערוכה יש סרטי אנימציה, סיפורי עלייה והשתלבות בארץ, ראיונות עם המשתתפים על נושא דת יהודית, צנזורה, נובי גוד, בושה במוצא ועוד, פינות אינטראקטיביות, חפצים אישים שהביאו העולים המשתתפים בתערוכה מברית המועצות כמו ספרים, יצירות אמנות, כלי בית, צעצועים ועוד. התערוכה מלווה באתר מוביל להפעלת המבקר.

קישוטי נובי גוד מברית המועצות באדיבות מרים טיומקין צילום דורית יורדן דותן

יש לי פינה חמה לעולי ברית המועצות לשעבר, שכן, אבי היה יליד לטביה. הוא עלה לארץ ב-1933 עם תנועת בית"ר והטביע את חותמו בבניית ישובים בגליל למען העולים שיבואו בהמשך. העלייה כמובן נתקעה עם פרוץ מלחה"ע השניה ועם שינוי מדיניות הבריטים בקליטת העלייה ובעקבות תוצאות מלחה"ע השניה והורדת מסך הברזל, הופסקה העלייה לחלוטין עד 1972. בהמשך, לאחר הגלסנוסט, נפתחו השערים ובשנות התשעים הגיעה העלייה המסיבית ביותר שידעה מדינת ישראל.

צילום קסני קולסניק
דיוקן עצמי, ולד בראילובסקי צילום באדיבות האמן

העלייה מברית המועצות היא עלייה שונה וייחודית מכל העליות האחרות שקדמו לה. היא נבדלת גם בהיקפה הרחב, במאפייניה, באופן קליטתה, בשמירה על תרבותה והמסורות שלה אך גם בדרך בה שינתה את פני החברה הישראלית כולה. עולי ברית המועצות לשעבר התפרסו בכל הארץ, ובתוך כך בלט מקומה המרכזי של העיר חיפה, שקלטה עולים רבים. נוכחותם של עולי ברית המועצות החלה להיות מורגשת ברחבי העיר – בשלטים, בחנויות, במקומות העבודה השונים ועוד. לא היה איש או אישה, ילד או ילדה שלא הרגישו כיצד שפות חדשות הופכות להיות חלק מרכזי מתוך הנוף המקומי. עלייה זו הצליחה לשמור על התרבות, החינוך והמסורות הסובייטיות באופן כמעט מוחלט, אך במקביל, עליה זו התאפיינה בהסתגלות לארץ ולתושביה. עולים אלו בנו מחדש את חייהם בישראל, ולמעשה ביצעו פֵּרֶסטרוֹיקה (בנייה מחדש) בחייהם האישיים מבלי לוותר על ציון ראש השנה האזרחי, יום האישה הבינלאומי או יום הניצחון על הנאצים.

ספרי תווים מרוסיה, באדיבות אולגה רידנר , צילום דורית יורדן דותן

דרך התערוכה אפשר ללמוד על העלייה כולה ותהליכי קליטתה בחברה הישראלית: על מה שהם הותירו מאחור ומה שבנו מחדש, על געגועים, אכזבות, שמחות, קשיים ויכולת הסתגלות ובניה מחדש. חלק מעובדי המוזיאונים הגיעו לארץ עם מקצוע אותו רכשו בארץ הולדתם, חלקם נאלצו לשנות את נתיב החיים שלהם לאחר שעלו ארצה וחלקם עדיין עוסקים באותו המקצוע. הבדלי הדורות, טווח הגילאים שלהם, מקום מוצאם, הקרבה או הריחוק מהדת, אופי הזיקה לתרבות הרוסית, גם הוא, מביאים לנו מגוון רחב של סיפורי עליה שונים. הסיפור שלהם הוא סיפורם של עולים רבים אחרים ברחבי ישראל. התערוכה נותנת ביטוי ויזואלי וחושי לתהליך הפרסטרויקה (בניה מחדש) דרך סיפורי עלייתם, אוספים של תרבות חומרית, תצוגות וירטואליות והפעלות אינטר-אקטיביות ועוד.

ציור: ולד בראילובסקי
ספר ילדים מלטביה, באדיבות ענת מרטקוביץ, צילום דורית יורדן דותן

התערוכה בתמיכתה של קרן ג'נסיס, מכילה 28 סיפורי עליה שונים. בתערוכה יש סרטי אנימציה, סיפורי עלייה והשתלבות בארץ, ראיונות עם המשתתפים על נושא דת יהודית, צנזורה, נובי גוד, בושה במוצא ועוד, פינות אינטראקטיביות, חפצים אישים שהביאו העולים המשתתפים בתערוכה מברית המועצות כמו ספרים, יצירות אמנות, כלי בית, צעצועים ועוד. התערוכה מלווה באתר מוביל להפעלת המבקר.

ייעוץ אקדמי: ד"ר בוריס מורוזוב, ד"ר יוליה לרנר, פרופ' לריסה פיאלקובה, ד"ר מריה ילנבסקיה, לנה רוסובסקי.

אוצרת: יפעת אשכנזי

נעילה: אפריל 2022

מוזיאון העיר – חיפה שד' בן גוריון 11, המושבה הגרמנית, חיפה

א,ב,ג,ד  10:00-16:00 , ה' 16:00 – 19:00,  ו' 10:00-13:00 , שבת : 10:00-15:00