פסטיבל ריקודי חדר 2021–לבד וביחד(בצל מגבלות הזמן)

בשישי בערב הגעתי לפסטיבל 'ריקודי חדר' במרכז סוזאן דלל בתל אביב, מלאת סקרנות ומתרגשת על הזכות לצפות במופע יחיד של עמוס חץ המנהל האמנותי של "פסטיבל ריקודי חדר". צפיתי ב'מבוך' מופע שנולד בצל הקורונה , מופע שלצל יש תפקיד משמעותי בביצועו. על המופע ועל הפסטיבל

 

צילום: ורוניקה דירנהופר

שישי 11.12 בערב, מרכז סוזאן דלל, חובשת מסיכה, המתנתי לעלות לאולם זהבה. מלאת סקרנות ומתרגשת על הזכות לצפות במופע יחיד של עמוס חץ המנהל האמנותי של "פסטיבל ריקודי חדר".

טוב, יש גם הפתעות של הקורונה, שני הרקדנים שהיו אמורים להופיע בערב משותף שיצר עמוס חץ ,הכוריאוגרפים סלומה שניבלי ורוברט שטיין, נמצאו  חיוביים ולא הורשו  להגיע לישראל. עקב ביטול הופעתם זכיתי לצפות במופע מדהים, מעורר השראה.

על הפסטיבל

צילום: נטשה שחנס מתוך דואטשני ענת שמגר

פסטיבל ריקודי חדר הוא פסטיבל המחול הקאמרי היחיד בישראל. הפסטיבל חוגג השנה 32 להיווסדו, בניהולו האמנותי של עמוס חץ .

המגמה של הפסטיבל היא ליצור חווית תנועה אינטימית שבמרכזה רקדנים או אנסמבלים קטנים מופעים באולם בו אין חיץ בין במה לצופה.

המופעים מנסים להחזיר את הבכורה לרקדן המחבר והמבצע.

כמו כן, לבדוק דרכי יצירה חדשות ושפות ריקוד אשר שמות דגש על יחס קרוב בין רוקדים וצופים.

נושא הפסטיבל השנה: לבד וביחד (בצל מגבלות הזמן), והוא מתקיים במשך שני סופי שבוע, בנובמבר2021, בתל אביב ובירושלים.

השנה הפסטיבל מתמקד בלהאיר את המרחבים הפנימיים, באמצעות דמיונו של כל יוצר/ת. תוך חשיבה שתקופת הבידוד הארוכה והמטלטלת שנגזרה עלינו העצימה את ערכו של הדמיון בחיינו.

הריקוד שמוצג בפסטיבל ריקודי חדר, מזמן ליוצרים ולנו הצופים הקשבה לתחושות הגוף והמרחב שנמצא בדמיוננו החמקני, ותרגומו למגבלות גופנו ולאולמות הקיימים.

על המופע "מבוך"

צילום: נטשה שחנס

מבוך, יצירת הסולו של עמוס חץ בוצעה פעמיים. בין המופעים התקיימה שיחה עם עמוס על המופע בהנחיית ליאור אביצור שותפתו בעבר של עמוס לניהול הפסטיבל.

למרכז הבמה הריקה  המוארת  באלומות אור הגיח עמוס שהפנט אותי בתנועותיו , זה התחיל בתחושה של חיפוש , נסיון התחברות ידיים מגששות, ואז הבחנתי בתפקידו של הצל בריקוד. למעשה חשתי שיש שלושה שחקנים על הבמה שהם אחד-המבצע, והצל שמשתקף משני צידי גופו. רותקתי לבחינת  האינטראקציה המעניינת ומעוררת התחושות והמחשבות בין השלושה.

צילום: נירה פרי

בתום המופע, כאמור ,התקיימה השיחה עם עמוס. עמוס הסביר את הרעיון לבצע את היצירה פעמיים באותו מופע. לדבריו: "מאז תחילתו של הפסטיבל מלווה אותי רעיונו של הקומפוזיטור ארנולד שונברג שבנה את שיטת 12 הטונים, שבעקבותיו תלמידיו הנאמנים אנטון ווברן ואלבן ברג ועקבותיהם רבים אחרים כולל המהפכן הגדול ג'ון קייג'.

בשנת 1918 הקים שונברג בוינה חברת נגינה שבה החוק היה שכל יצירת בכורה מנוגנת פעמיים באותו ערב. תוך ידיעה שהשפה  החדשה דרשת חזרות רבות, מטפחת מוסיקה שדורשת האזנה חוזרת על מנת לחוות אותה."

צילום: נטשה שחנס

הרעיון של צפייה פעמיים במופע אתגר אותי לחקור מה ואם, אני מרגישה או חושבת  שונה בצפייה השנייה. הופתעתי לגלות שבצפייה הראשונה הקשב שלי התפרס יותר על הצל ואילו בצפייה השניה המיקוד היה במבצע. כמו כן הפרשנויות שלי לחלק ממבעי התנועה בחלק הראשון התחדדו ולעיתים השתנו בצפייה השניה.

חווית ההתנסות שלי כצופה הייתה מרתקת. מה שהזכיר לי שכל רגע  שונה מקודמו  ואני מגיע אליו אחרת, היה מדהים.

עוד על הפסטיבל

הפסטיבל מתקיים בתמיכת משרד התרבות, עיריית תל אביב-יפו, המחלקה למחול בעיריית ירושלים, בניהולה של עינת רז גלוברמן, עמותת הכוריאוגרפים, הפורום האוסטרי לתרבות.

מציגים בפסטיבל 2021: סיגל ברגמן, אורי טורקניץ, ענת שמגר, עמוס חץ, שלי פלמון, מעין דנוך, רן בן דרור, תמר לם, עומר עוזיאל, הקבוצה לריקוד קאמרי מייסודה של נועה אשכול- מור בשן, נוגה גורל, דרור שוב, רחלי נול-כהנא, תום סולוביציק, הנס לינגנס, תמי לבוביץ, גילי אינגלס, מעין דנוך, מיה תמיר.

תל אביב: סוזן דלל, סטודיו זהבה – 11-12-13 בנובמבר

ירושלים: אולם הזירה הבינתחומית, מתחם הפרסה – 17-18-20 בנובמבר

מחיר כרטיס: 80 ₪

https://www.roomdancesfestival.com/he/home

 

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית לייף סטייל,  מאמנת המתמחה באימון נשים

 

נירה פרי
נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים