פסטיבל הצילום הבינלאומי ה-9 תל אביב,27 – 17 נובמבר 2021

פסטיבל הצילום הבינלאומי  הוא אירוע הצילום הגדול ביותר בישראל והיחיד בעולם הנותן במה לפעילות חברתית לצד גופי עבודה מרתקים של צלמים ואמנים מכל רחבי העולם.
השנה נושא הפסטיבל הוא 'נקודת מפגש'. בפסטיבל יוצגו כ-90 תערוכות של צלמים ישראלים ובינלאומיים מובילים, בשילוב פעילות רב-תחומית כגון מחול, פרפורמנס, וידאו ארט, מוזיקה ועוד. הבוקר רגע לפני הפתיחה החגיגית השתתפתי בסיור עיתונאים במתחם  פסטיבל הצילום הבינלאומי המתקיים השנה בפעם התשיעית במרכז דניאל לחתירה ,בפארק הירקון בתל אביב ובשטחים  הפתוחים שמסביב למרכז

הבוקר רגע לפני הפתיחה החגיגית השתתפתי בסיור עיתונאים במתחם  פסטיבל הצילום הבינלאומי המתקיים השנה בפעם התשיעית במרכז דניאל לחתירה בפארק הירקון בתל אביב ובשטחים  הפתוחים שמסביב למרכז

כשברקע רעש מקדחות, הלמות פטישים, צלמים ואנשי הפקה מתרגשים, טעמתי ממה שייחשף הערב לציבור ומשתפת אתכם, נדבקתי בהתלהבות.

על הפסטיבל

פסטיבל הצילום הבינלאומי  הוא אירוע הצילום הגדול ביותר בישראל והיחיד בעולם הנותן במה לפעילות חברתית לצד גופי עבודה מרתקים של צלמים ואמנים מכל רחבי העולם.

השנה נושא הפסטיבל הוא 'נקודת מפגש'. בפסטיבל יוצגו כ-90 תערוכות של צלמים ישראלים ובינלאומיים מובילים, בשילוב פעילות רב-תחומית כגון מחול, פרפורמנס, וידאו ארט, מוזיקה ועוד.

פסטיבל הצילום הבינלאומי, מהווה נקודת מפגש למאות צלמים מישראל ומהעולם המציגים את עבודתם לצד צילומיהם של אלפי משתתפים מקהילות מגוונות מכל רחבי הארץ  כמו סניפי אנוש, עמותת רקפת ועוד.

כל המציגים  מבקשים להשמיע את קולם בשפת הצילום, להעצים איש את רעהו ולקיים נקודת מפגש עם עשרות אלפי המבקרים אשר יפקדו את הפסטיבל.

כמענה לאתגרים שהקורונה הציבה בפני כולנו  הפך פסטיבל הצילום, זו השנה השנייה, לחגיגת חוצות המתקיימת תחת כיפת השמיים בפארק הירקון, אליה יכול כל אדם להגיע ללא מגבלות בכל יום ושעה יש תאורה בשעות החשיכה.

בנוסף, מוצגות עוד 15 תערוכות פנים בחללים היפים של מרכז דניאל לחתירה.

כאמור טעמתי הצצה למספר תערוכות.

אליקו גר-גאון  בתערוכה 'בית לא בית' מציג צילומים שיצר בעקבות משרעים שהשאירו בו ספורי ילדותו. הוא שזר את סיפורו האישי וסיפור אחיו שהושארו בשל מצוקה כלכלית במיסיון בירושלים. לצורך הצילומים הוא בנה סביבה כפי שדמיין את המיסיון והשתמש בשחקנים מקרב אנשי הקיבוץ בו הוא מתגורר.

קליטוס גלסון גוודקה  משוודיה מציגה נערות  נאבקות בניגריה

רנון אדם  מאנגליה זוכת פרס מיתר למצויינות בצילום 2020  משיקה ספר צילומים הכולל מגוון טכניקות לעיבוד תמונות .

טים סמית מקנדה נותנת  הצצה לקהילת ההוטרים שהם בני קהילה נוצרית שחיים במושבות מבודדות בקנדה וארצות הברית  תחת הכותרת "בעולם אך מחוצה לו היא מציגה בת של הקהילה בזמן היותה בקהילה ולאחר יציאתה ממנה.

משחק החיים מתוך הסדרה חיי מדף , סדרה שבאה להעלות את מודעות הציבור לפסולת הפלסטית שנשטפה לחופי הנדרסון  אי לא מיושב בדרום האוקינוס השקט.

בעבודה משחק החיים מוצגות קוביות פלסטיק שנתגלו באי.

 

מתים למען החיים, תערוכה שעוסקת  אנשים שהופכים את ביתם למחסה לבעלי חיים ומטפלים בהם

סביב השעון.

התערוכה החיים בעיר מציגה יצירות של צלמים מהמגזר הבדואי שבחנו את השינויים שעברו מחוזות ילדותם ומבעים את געגועיהם לעבר.

בתערוכה  'שליטה  במבט שלי'  מוצגות עבודות של נשים נפגעות אלימות שבאמצעות תרפיה בצילום הצליחו לעבד את הטראומה שעברו ולספר אותה בתמונות.

ויש גם חשיפה לנופים רחוקים כמו מדבריות השלג שצולמו על ידי מיכאל לבדב.

מזכירה זה רק חלק מזערי מהתערוכות בפסטיבל.

האירועים הבולטים של הפסטיבל

תמהיל האירועים ישלב אירועים מקוונים בתכנית עשירה ובינלאומית בתמיכת משרד החוץ ואירועים פיסיים המאפשרים מפגש בלתי אמצעי .

נקודת המפגש האנושית תקבל במה  בקונצרטים, פרפורמנס, מסיבות המשלבות תקלוט והקרנת צילום, שיחי אמן, הרצאות ועוד.

למבקרים שירצו לחוות בפסטיבל חוויה שלמה מלאת אירועים פיסיים ופעילויות מוצעות  שלש סוגי חבילות: 

DAY PASS- בעלות של 32 ש״ח

VIP PASS – למי שאוהבים להרגיש הכי מיוחדים, בעלות של 72 ש״ח

KIDS PASS – לילדים ומשפחות בעלות של 20 ש״ח

בנוסף, מערך מורחב של מגוון סיורים מודרכים יתקיימו בהתאם למגבלות משרד הבריאות

לבעלי דיגיתל  יש מחירי  הנחה

התערוכות כאמור פתוחות לקהל הרחב.

 

אירוע הפתיחה החגיגי של פסטיבל הצילום הבינאלומי , 17.11.21 , 19:00-22:00

במעגן הסירות המקסים של מרכז דניאל לחתירה המארח את פסטיבל הצילום השנה יתקיים קונצרט פתיחה חגיגי למוזמנים או לרוכשי VIP PASS בלבד.

תזמורת סימפונט רעננה תפתח את הערב בקונצרט שהוא חלק מפרויקט COLORFOOD המחבר בין מוזיקה קלאסית, קולינריה וצילום.

לאחר הקונצרט תקלוט חי עם הקרנת חוץ של מיטב הצילומים מפסטיבל הצילום ה #9 ועבודת פרפורמנס של האמנית האמנית אביטל בר-און איזקוב אשר תזמין את הקהל לרקום ולפרום יחד איתה את ההקשרים המתעוררים למראה צילום מתקופות חיים שונות ולחוות יחד נושאים של זכרון ונוסטלגיה.

הרצאת אורח הכבוד של פסטיבל הצילום הבינלאומי 2021 הוא הצלם המוערך רוג'ר בלאן , 27.11.21, 19:00

האמן הבינלאומי רוג'ר באלן, ישוחח עם אייל לנדסמן, המנהל האמנותי של הפסטיבל, על קריירת הצילום שלו ויספק הצצה נדירה לצילומים שצילם בישראל בשנות ה-70.

האירוע יתקיים באופן מקוון

 

מרתון הצילום- אירוע שיא חוויתי והפעם בנושא האדם העובד

הזנקה מגן ההסתדרות ארלוזרוב 93, 19.11.21 , 8:00-14:00

מרתון הצילום הושק בישראל לראשונה בשנת 2017 .

במרתון הצילום יקבלו מאות הצלמים שישה אתגרי צילום סודיים, שאותם יצטרכו לבצע בפרקי זמן מוגדרים, במטרה למצוא סיפור מקומי וייחודי. ההזנקה תתקיים מגן ההסתדרות (ארלוזרוב 93)
המרתון על שם יוסי ביינארט מוקדש השנה לעובדות ולעובדים בישראל בחסות ההסתדרות, השנה יוקדשו אתגרי הצילום לעובדות ולעובדים שמניעים את הכלכלה בישראל. למשתתפים הזדמנות לתעד את העובדים : עובדי המסעדות ובתי המלון, עובדי התחבורה הציבורית ובעלי העסקים הקטנים, האמנים בתיאטראות, הסוחרים בשווקים ועוד.

חסות ראשית: הסתדרות העובדות והעובדים, בשיתוף Air Seychelles, גליץ בית הספר לצילום, חברת לופה, ארליך מרכז הצילום , סטודיו מיקי ברנדט ופיקצ'ר פרפקט.

הרצאות ופאנלים מיוחדים

סדרת הרצאות של שגירירי CANNON  אירופה

זו השנה השניה ש CANNON משתפים פעולה עם התוכנית המקוונת של פסטיבל הצילום הבינלאומי עם תוכן ייחודי המפגיש את הקהל הרחב עם מיטב הצלמים מרחבי העולם.

23.11.21. 19:00-  מבט מקרוב על אוספי הנשק הפרטיים של אזרחי ארה"ב– גבריאלה גלימברטי, שגריר ״Canon״ באיטליה וצלם נשיונל ג׳אוגרפיק, יספר על פרויקט מרתק בו הוא סקר ותיעד את אוספי הנשק האדירים של אזרחים בכל רחבי ארצות הברית.

25.11.21 19:00- קופצים למים : על צילום תת ימי וצלילה חופשית– דפנה טל, אמנית צילום ושגרירת ״Canon״ בישראל, תספר על מאחורי הקלעים של פרויקט תת ימי חדש, ועל האתגרים של לצלם אנשים מתחת לפני המים. היא תארח את שגיא כברה, אחד ממובילי תחום הצלילה החופשית בארץ.

26.11.21 15:00 – שגעון הכדורגל– כדורגל, הספורט הפופולרי ביותר בעולם, הוא סביבה צבעונית, רוויית דרמה ורגשות. שגרירת ״Canon״ מולי דרלינגטון וצלמת הספורט של סוכנות החדשות ״רויטרס״, תספר על החוויה של צילום אירועי ספורט גדולים עבור סוכנות החדשות הגדולה בעולם. מולי תשתף תמונות וסיפורים מעולם הספורט והכדורגל; השחקנים, האוהדים והמפגשים בין השניים, כמו גם מאחורי הקלעים.

 

חגיגות 30 שנה לעמותת הלל – יוצאים בשאלה

במקביל לתערוכה גדולה ומקיפה של תוצרי פעילות בשפת הצילום בה לקחו חלק יוצאות ויוצאים בשאלה במסגרת עמותת הלל יתקיימו שני אירועי תוכן מרתקים במהלך הפסטיבל , האחד פיסי והשני מקוון:

19.11.21, 12:30 – יוצאים בשאלה, נכנסים לפריים– רב שיח בהשתתפות יוצאות ויוצאים בשאלה אשר יציגו צילומים שצלמו במסגרת הפעילות החברתית בה השמיעו את קולם שפת הצילום. המשתתפים יספרו על תהליך העזיבה מהחברה החרדית, בניית זהות מחודשת ותחושת שייכות

האירוע יתקיים באולם האירועים במרכז דניאל לחתירה

28.11.21, 18:20 – 20:001- קולות מחוללים שינוי: אנחנו היוצאים– פאנל העוסק בהפיכת היוצאים לתנועה עולמית. קולות מתוך הקהילה יציפו חוויות אישיות, סוגיות הנוגעות לזהות, בניית קהילה תומכת וחזון לעתיד.

האירוע יתקיים באופן מקוון באנגלית

 

אירועים בדגש חברתי וצילום ככלי לשינוי

19.11.21 14:00 כשהפעולה האמנותית פוגשת את המרחב הפוליטי- ניצן כהן, יוצר ומנהל אמנותי של תיאטרון תמונע בשיחה עם עזיז אל טורי ועינת ויצמן על תפקיד האמנות ותיעודה במאבקים פוליטיים חברתיים ועל מעמדו וכוחו של הדימוי בעידן של עודף מידע וסף ריגוש גבוה.

האירוע יתקיים באולם ההרצאות, מרכז דניאל לחתירה.

 

הפעילות החברתית של C

במהלך הפסטיבל יתקיימו 3 שיחי גלריה (23.11.21, 18:00, 25.11.21 17:00, 27..1.21 11:00) בתערוכות החברתיות בהנחיית אמיר דורי, מנהל הפעילות החברתית -מפגש בלתי אמצעי עם תוצרי הפעילות בקהילות והארגונים החברתיים, נראה ונשמע איך עושים PHOTO ISVOICE בשטח. בנוסף יתקיימו שני אירועים באולם ההרצאות שיתנו במה לעשייה החברתית בשפת הצילום תוך שיח עם משתתפים בקבוצות השונות ועם מנחי הפעילות ( 21.11.21, 17:00    24.11.21 , 20:00 )

האירוע יתקיים באולם ההרצאות, מרכז דניאל לחתירה

20.11.21 , 16:00 – הצילום ככלי לשינוי – עשרה צלמים מציגים סדרות אישיות ומשוחחים על תהליך העבודה בסדנת הדגל של PHOTO IS:RAEL  בליווי הקרנה חגיגית. בהנחיית אייל לנדסמן.

האירוע יתקיים באולם ההרצאות, מרכז דניאל לחתירה

20.11.21 17:00, דו קיום בצילום– זוכי תחרות דו קיום בצילום שהתקיימה בשיתוף שגרירות גרמניה שלושה חודשים בלבד לאחר מאורעות מאי 2021 יספרו על הפרויקטים הזוכים בשיחה עם המוסיקאית מירה עווד ומיכל שפירא, שופטות בתחרות והאוצרת הראשית של PHOTO IS:RAEL יערה רז חקלאי, שתתפים: שי בן ארי, שי אלוני ואסף פרידמן, האירוע יתקיים במעמד שגרירת גרמניה בישראל סוזנה ואזום־ריינר ונספח התרבות ריצ'רד זיגפריד היאטו.

האירוע יתקיים באנגלית באולם ההרצאות, מרכז דניאל לחתירה

27.11.21 12:30 שיח אמנים: צילום מחאות כנגד השלטון– יאיר מיוחס והצלם הפולני ירדרז' נוויצקי בשיחה על רגעי הפחד והאמת. מנחה: יערה רז חקלאי אוצרת ראשית PHOTO IS:RAEL

האירוע יתקיים באנגלית באולם ההרצאות, מרכז דניאל לחתירה

25.11.21 17:30 צילום מחולל שינוי– – PHOTO IS:VOIC ישראל, תוכנית זכרון מתחדש: רואנדה/ ישראל ,Femlens אירופה ו PHOTO VOICE ארה"ב. נקודות מבט שונות על הקשר בין הזירה החברתית והצילום: דר. ג'ון ניילגיריה, ג'וש ניומטבזי ופיני שניר יציגו את הפרויקט זיכרון מתחדש – נתיב לזכרון קולקטיבי בהקשר הג'נוסייד של הטוטסי ברואנדה, פרופ' מרסי פול תשתף בתהליכים בין יבשתיים ובין תרבותיים המבוססים על שיטת PHOTO VOICE ויקתרינה סבייה שתספר על ארגון FEMLENS ועל פעילות בקרב נשים ברחבי העולם לפיתוח יכולות, עצמאות והעצמה באמצעות סדנאות צילום ולבסוף תציג בקצרה מיכל בהרב עוזרד תוצרים של הפעילות החברתית נעשית בשפת הצילום ב PHOTO IS:RAEL

האירוע יתייקם באופן מקוון

השקות ספרים בפסטיבל

26.11.21 11:00- השקת הספר PHOTO IS VOICE ופאנל– הספר  עוסק בידע ובניסיון שנצברו בפעילות החברתית של הארגון PHOTO IS:RAEL שנעשית בקהילות מגוונות בכל רחבי הארץ, בשש השנים האחרונות. הספר מהווה מוקד לאנשי מקצוע בתחום, מאפשר למידה משותפת ומשמש כלי ושופר לאוכלוסיות מוחלשות במדינה ולחברה כולה אשר מספרות את סיפורן ומביעות עצמן באמצעות הצילום. הספר מספק מסגרת תיאורטית, מתודולוגית ומציג כלים מעשיים של שיטת Photo Voice,

באירוע תציג ד"ר רבקה הלל לביאן את- PHOTO VOICE המתודולוגיה המובילה את העשייה החברתית של PHOTO IS:RAEL מהו סוד הקסם של השיטה? כיצד צילום ושיח עליו מפתח תודעה ביקורתית ומאפשר למגוון רחב של קולות להישמע? משתתפים נעה עופר, מנהלת המרכז החינוכי גהה, יעל קאופמן מתנדבת יוזמת ופעילה בעמותת הלל, מייסון הסון, אייל לנדסמן מנכ"ל PHOTO IS:RAEL

האירוע יתקיים באולם ההרצאות, מרכז דניאל לחתירה

20.11.21 , 12:30 השקת הספר ושיחה: אף ספר איננו אי– שירז גרינבאום, עורכת-מייסדת של מגזין מעלעלת: ספרים שהם אמנות, בראיון עם הצלמת ריהנון אדם על מסעה לאי פיטקרן בדרום האוקיינוס השקט, ותהליך הפקת ספר האמנית במסגרת זכייתה בפרס מיתר.

האירוע יתקיים באנגלית חלל ההרצאות במרכז דניאל לחתירה

בסיום המפגש האמנית תחתום על ספרה החדש

שיחי אמן בתערוכות השונות

למעלה מעשרים שיחי גלריה במהלך עשרת ימי הפסטיבל יתקיימו לצד התערוכות, חלקן תחת כיפת השמיים וחלקן בחללי התצוגה במרכז דניאל לחתירה. זו הזדמנות לפגוש מגוון רחב של אוצרים ויוצרים מהארץ ומחו"ל ולשמוע ללא תיווך את הסיפורים מאחורי הצילומים. לכל שיחי הגלריה לחצו כאן

בין האירועים הרבים הנוספים בפסטיבל: הרצאות, פאנלים, הקרנות בשיתוף WORLD SONNY AWARDS, LENSCULTURE, מגזי GUP, הקרנות סטודנטים מהמחלקה לצילום בבצלאל ועוד

ללוח האירועים המלא לחצו כאן

ניהול הפסטיבל

מייסד ומנהל אמנותי – אייל לנדסמן

מנהל פיתוח ושותפויות- מיכל בהרב עוזרד

אוצרת ראשית – יערה רז חקלאי

שותפים: עיריית תל אביב,  קרן דניאל הווארד, קרן תל אביב, קרן משפחת מיתר, מרכז דניאל לחתירה,הסתדרות העובדים בישראל, עמותת הלל- יוצאים בשאלה, מכון אדם מיקביץ (פולין), שגרירות ארה"ב, גני יהושע, חברת אדמה, חברת סנו, קאנון אירופה, שגרירות בריטניה, משרד החוץ, שגרירות גרמניה, שגירירות ספרד, המכון הפולנישגרירות סלובקיה, אנוש, ג'וינט ישראל אשל, פורום תרבות אוסטריה, מכון התרבות של ליטא, שגיררות הולנד, שגיררות הונגריה, מרכז קאפה לצילום, מכון גתה, הצל לבו של ילד, בנק הפועלים, המכון לתרבות רומניה, Innovation Africa, בנק הפועלים, שגרירות ברזיל, SFI, שגרירות קנדה, שגרירות ארגנטינה, שגרירות קולומביה, מרכז התרבות הרוסי, ארליך, לופה, ארטיק, גליץ  ועוד רבים.

 

ימי פעילות הפסטיבל:

יום חמישי,  17.11.21 עד יום שבת ה 27.11.21

הנגשת תערוכות הפסטיבל ללקויי ראייה ועיוורים בשיתוף ספריית העיוורים.

 

פרטים מלאים ועדכונים באתר הפסטיבל: https://www.photoisrael.org

דף הפייסבוק https://www.facebook.com/photoisrael.org/

עמוד האינסטגרם  https://www.instagram.com/photois.rael

לסיכום

90  תערוכות חוצות פתוחות לקהל הרחב , 15 תערוכות פנים, מאות צלמים מרחבי העולם

תוכנית מפגשים ואירועים , סיורים מודרכים,מרתון צילום כל הטוב הזה מחכה לכם.

הנאה מובטחת

 

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית לייף סטייל,  מאמנת המתמחה באימון נשים

 

 

נירה פרי
נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים