פילאטיס כדרך חיים

ב-5.5.2017 תקיים דליה מנטבר, הכוהנת הגדולה של הפילאטיס בישראל, את אירוע הפילאטיס הגדול בעולם לשבירת שיא גינס העולמי, לרגל ציון 40 שנות פילאטיס בישראל, בהשתתפות כ- 5,000 מתאמנים. המטרה – לשבור שיא גינס כחול לבן

20/03/2017
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

"הפילאטיס מתמקד באדם ולא בשריר, וכל מתעמל מביא לשיעור את כל הווייתו ואישיותו", אומרת דליה מנטבר. "כשהפילאטיס מותאם לחיינו ולמי שאנו, הוא הופך לדרך חיים אנרגטית, בריאה וחיונית, המשפיעה על כל רובד בחיינו, ומאפשרת לנו להתפתח ולצמוח בדיוק בדרך שלנו, כדי להגיע לקצה גבול היכולת, ואז להבין שאפשר למתוח עוד קצת. הפילאטיס בונה איכות חיים, משפר את יכולותייך, מגביר את עוצמותיך הגופניות, מאזן אותך ברמה הפיזית וברמה המנטלית והנפשית. על פי הפילאטיס, השליטה העצמית בגוף, מובילה לשליטה עצמית בחייך - את הבוחרת, את המחליטה.

"מרכז הגוף הוא גם מרכז התודעה, והוא צריך להיות חזק וגמיש. חזק, כדי לתמוך את עמוד השדרה, תרתי משמע, כי עמוד השדרה הוא המהות. הוא הכוח, הוא הנחישות, אך הוא חייב להיות גם גמיש... הנשימה היא מהות החיים, היא צריכה להיות משוחררת ורגועה, היא מכניסה פנימה חמצן ומוציאה החוצה רעלים. לא סתם לפני קבלת החלטה, אנו לוקחים נשימה עמוקה הדיוק הוא גם עקרון חשוב בפילאטיס -  התנועה המדויקת בתרגילים מובילה לדיוק בעשייה ובחיים, וכמובן, עקרון הזרימה - דבר נובע מתוך דבר, תנועה מתוך תנועה, וכך גם בחיים - אל תעכבי, אל תיתקעי, פשוט זרמי".

שגעון הפילאטיס שכבש את ישראל התחיל בשנת 1976, בה רכשה דליה מנטבר את הזכויות לשימוש בפילאטיס, הוסמכה כמאסטר והפכה לבעלת מכון הפילאטיס הראשון בישראל והשלישי בעולם. מאז ועד היום בנתה מנטבר במו ידיה אימפריית פילאטיס הכוללת רשת מכונים וביה״ס להכשרת מורים בשיתוף המכללה האקדמית בוינגייט, והנחתה עשרות סדנאות ותוכניות טלוויזיה, שהזכורה ביותר ל"וותיקים" שביננו היא "שעת כושר" המיתולוגית.

דלית מנטבר

עד שנת 2000 כל מי שלימד פילטיס בישראל היה תלמידה. לאורך הדרך עברו תחת ידיה מעל 25 אלף תלמידים, ועד היום מכשירה בכל שנה מעל 250 מורים חדשים. בימים אלו לקחה על עצמה דליה מנטבר אתגר חדש – להביא 5,000 משתתפים לשיעור הפילאטיס הגדול בעולם, לכבוש את שיא גינס העולמי ולמצב את ישראל כמעצמת הפילאטיס הגדולה בעולם.

 עבור דליה מנטבר לא מדובר באופנה חולפת אלא בדרך חיים.  במשך ארבעים שנה שוקדת דליה על הפצת הפילאטיס בישראל, ומתמקדת בפיתוח ובגיוון השיטה, תוך הרחבת רפרטואר התרגילים והתאמתם לקהלים רחבים, ולצרכי החיים המודרניים. האישיות התוססת והדינאמית של דליה, בנוסף למחויבותה הטוטאלית לקדם את תרבות הפילאטיס בישראל, משכו אליה עם השנים קהל מתעמלים רחב, גדול ומגוון, כולל סלבריטאים רבים הרוכשים לה אמונים מזה שנים, ביניהם ריטה, אגם רודברג מרינה מקסימיליאן, סנדרה שדה, גלי עטרי ניצה שאול, גילת אנקורי, שרון חזיז ורבים אחרים.

תלמידיה המצטיינים של דליה, התפתחו והפכו למפיצי השיטה, והם כיום מורי פילאטיס עצמאיים ובעלי מכונים.

דליה מנטבר, גרושה בזוגיות, אם לנועה בת 28 אותה גידלה כאם חד הורית (פרפורמרית כמו אימא שלה ובוגרת תיאטרון באונ' ת"א), השתתפה ב-3 להקות צבאיות, אוהבת במה, יודעת במה, וחיה במה. בוגרת מתמטיקה וסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב, חשבונאות במכללה למנהל, וכמובן מכון וינגייט. בנוסף היא מאסטר ברייקי ולמדה ביורגונומי . "אני אוהבת לרקוד, לשיר, לשחק, לקרוא המון ספרים, ללמוד ועוד ללמוד ועוד ללמוד, רק מצטערת שלא למדתי משפטים.". בעלה לשעבר, אלי מנטבר, הוא בעלי חברה להפקת אירועים מצליחה. דליה חיה בזוגיות כבר כמה שנים עם איציק אורן, איש חיל אויר ובעל בית ספר לנהיגה. אחיה הוא עורך הדין המפורסם יוסי שגב.

דלית מנטבר

שלוש פעמים כמעט פשטה את הרגל ורק הנחישות והאמונה החזיקו אותה. "הדבר הכי חשוב הוא להשתמש באינטואיציה, בתחושות הבטן, ולא לספר לעצמנו סיפורים. תשאלי את עצמך האם התרגשת? האם עברה בך צמרמורת? האם את רואה את זה חלק מחייך? כי אחרי הדקות הראשונות, האמיתיות, אנחנו מתחילים לחשוב על הדבר, מספרים לעצמינו סיפורים, מייפים את המצב, מכניסים פנימה שיקולים זרים, והופ, כאן אנו נופלים, ובוחרים במשהו שלאורך זמן מתגלה כטעות, ואנחנו מתוסכלים, כי "למה לא הקשבתי לתחושות הבטן, שאמרו לי ההיפך?".

איך הכול התחיל: "כשסיימתי וינגייט, התקבלתי כמורה בבית הספר של בת דור ולהתמחות אצל מאסטר הפילאטיס הגדול אלן הרדמן. לא האמנתי, למה מגיע לי כל הטוב הזה? פשוט הזדמנות של פעם בחיים. אחרי כמה חודשים שלימדתי בבת דור החליטו לסגור את הסטודיו, ואז הרגשתי את אותה צמרמורת שאני מפספסת את הזדמנות חיי. באותה שנייה אמרתי למנהל "אני רוצה את הסטודיו" והוא השיב "רק 50,000 דולר, והוא שלך".

פילאטיס הזמנה

"לא היה לי מושג מאיפה יהיו לי 50,000 דולר? איך אגייס את הכסף? היום אני יודעת שהייתי ממש אמיצה וגם קצת אימפולסיבית... בעלי תמך בי ואמר שלא תהיה בעיה למשכן את דירת מגורינו. הייתי צריכה לשנות פרדיגמה, לשנות תפיסה, איך להפוך משכירה לבעלת עסק, ליזמית, לקחת אחריות אחרת, שונה, להתנהל תוך לקיחת סיכונים, ולהבין  את המונח שמלווה אותי עד היום – "התחל כשהסוף בדעתך"- זה הזמן ליצור את העתיד, ליצור חזון. פשוט החלטתי לא להסתפק! אלא להמשיך להתפתח ולהגשים. כי החלום שלנו היום זו המציאות של המחר".

לאתר אירוע הפילאטיס הגדול בעולם (ההשתתפות אינה דורשת ידע מוקדם): http://pilatesrecordil.co.il/

לעמוד הפייסבוק: https://www.facebook.com/pilates.record.il/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה