עסק דיגיטלי משלך

כשפותחים עסק צריך לגייס אומץ, יצירתיות וחזון. וזו רק ההתחלה, כי יזמים צריכים להתמודד עם קשיים ובעיות כל הזמן. ואם בעולם המסורתי האתגרים העיקריים היו מחסור במשאבים ותקציב מצומצם – היום נוסף לחבילה גם האתגר הטכנולוגי. כולנו כבר יודעות שבימינו אלה כל עסק חייב לבנות נוכחות דיגיטלית חזקה. טבעי להרגיש שזו מכשלה בלתי עבירה, אבל האמת היא שהעולם הדיגיטלי התפתח מאד והוא הרבה יותר ידידותי למשתמש. כדי להתקדם לדיגיטל לא צריך להיות גאון טכנולוגיה או לגייס תקציבי ענק: כל הידע שצריך נמצא ממש בקצות האצבעות שלך, במרחק של כמה נקישות מקלדת.

נתחיל מהשורה התחתונה: בהחלט משתלם, ואפילו חיוני, לעשות את הזינוק לדיגיטל. עולם האינטרנט פותח לך אפשרויות שבעבר לא היו אפילו בגדר חלום רחוק. הנה רק חלק מהסיבות והדרכים שיאפשרו לך לבצע את ההתקדמות הזו באופן חלק ובלי להשתגע.

קודם כל, הסיבה הראשונה והכי בסיסית היא שבדיגיטל יש לך אפשרות להגיע לקהל לקוחות הרבה יותר גדול. אפשר כמעט לומר שיש לך גישה לכל העולם… בהנחה שכל העולם באמת צריך את מה שאת מוכרת. אבל גם בלי להשתגע יותר מדי, קל להבין שיש הבדל בין חנות מקומית לבין חנות בפריסה ארצית. וכשיש לך חנות אונליין – המיקום הגיאוגרפי מפסיק להיות רלוונטי. אם ימי הקורונה לימדו אותנו משהו, זה שמשתלם מאד למצוא אפיק הכנסה שלא תלוי בפגישות פנים אל פנים.

הסיבה הבאה זו החנות המקוונת. דברי עם כל אדם שמחזיק חנות פיזית, ותשמעי על השעות המפרכות והתסכולים שנובעים מאחזקת החנות. אבל בדיגיטל העניינים שונים לחלוטין: החנות המקוונת שלך פתוחה עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. אין לך שכר דירה ואת לא צריכה לשלם לעובדים שיחזיקו את החנות פתוחה או לשבת שם בעצמך. דמייני שאת עושה קנייה בזארה, ותוך כדי שאת מעבירה את כרטיס האשראי את רואה שנכנסה הזמנה שמכסה בדיוק את מה שקנית! זו המשמעות האמיתית של החירות בעולם הדיגיטלי.

ויש לנו גם את העניין של ההון ההתחלתי. אם יש לך חלום גדול אבל מעט מאד כסף בשביל להגשים אותו… עסק דיגיטלי לא דורש השקעה ראשונית אדירה סביב שיפוצים והקמת מלאים. זו דרך מעולה להתחיל בקטן ולגדול לאט-לאט, וזה מתאים במיוחד לנשים שמנסות להקים משהו שישתלב עם כל שאר הכדורים שיש להן באוויר.

העולם המקוון פתח בפנינו אפשרויות חדשות ומלהיבות גם סביב כל הכלים שיעזרו לך למנף את העסק שלך. אם בעבר היית צריכה לגייס אנשי מקצוע ולשלם להם הון תועפות – עכשיו יש כל כך הרבה דברים שאת יכולה לעשות לבד! הכוונה כאן היא לפרסום בדיגיטל, לעיצוב גרפי, להנהלת חשבונות, לניהול זמן – למעשה, חיפוש בגוגל יציע לך שלל פתרונות לכל בעיה עסקית שתפגשי. המון אנשים עושים בדיוק את מה שאת עושה, והם מדברים על זה ברשת וחולקים פתרונות וידע. אחרי שתתבססי תוכלי להגיע אל אנשי המקצוע כשאת הרבה-הרבה יותר משופשפת ומיומנת, ותדעי בדיוק מה לבקש.

 אז קל מאד להשתכנע, אבל איך עושים את זה ת'כלס?

כדי להתחיל לעבוד בדיגיטל את קודם כל צריכה אתר. את יכולה לשלם לאיש מקצוע,  אבל בסופו של יום את רוצה לדעת איך לנהל את האתר בעצמך. אחד הדברים החשובים בדיגיטל זה הגמישות: אם יש דף שלא עובד באתר, אולי תרצי לשנות את התכנים שלו. אם יש דף שעובד מעולה – אולי תרצי להבליט אותו יותר… העצמאות שלך היא קריטית. כאשר כל שינוי לוקח שבועות ועולה לך המון כסף, את בעצם מחמיצה חלק מהיתרונות של הדיגיטל. אז כדאי להתארגן על גישה לתכני האתר, ואם כבר את חייבת ללמוד משהו חדש – אין שום סיבה שלא תקימי אתר וורדפרס בעצמך. באמת, זה ממש קל!! הנה קישור לקורס חינמי של שעה אחת בלבד שייקח אותך צעד-אחר-צעד לאתר וורדפרס שאת יודעת איך לעבוד בו, כולל חנות ובלוג.

הדבר הבא זה הרשתות החברתיות. אפילו אם מדובר בעולם חדש לחלוטין מבחינתך, את יכולה להבין לבד שזה כנראה לא מסובך מדי. חברות הענק משקיעות מאמצים אדירים בבנייה של כלים ידידותיים שיאפשרו לכל אחד, ממש כל אחד, להתחבר ולעבוד. קל מאד להסתדר ולהתנהל במערכת שלהם, כי היא נבנתה עבור משתמשים בלי שום רקע או ידע מוקדם. כשעובדים ברשתות החברתיות, חשוב לא להיסחף ולא לכלות את המשאבים והזמן שלך. מומלץ לבחור 2-3 רשתות ולהשקיע בהן: להעלות תכנים, להצטרף לדיונים שקשורים לתחום הפעילות שלך ולהתחיל לעקוב אחרי קולגות ומתחרים. אם יש לך כבר חשבונות פרטיים – זה הזמן לשקול הסבה לחשבונות עסקיים שיוקדשו אך ורק לתכנים עסקיים.

ואחרי שאמרנו את כל זה, חשוב להבין שהדבר החשוב בדיגיטל הוא אורך נשימה. אפילו אם יש לך תקציב אדיר ואת מיטב אנשי המקצוע מאחורייך – הקמה של נוכחות דיגיטלית חזקה ומניבה פשוט לוקחת זמן. וכשאת מגששת את הדרך שלך בכוחות עצמך – זה עומד לדרוש אפילו יותר זמן ומאמץ. מצד שני, יש לך יתרון משמעותי: האותנטיות, האמת שלך והלב שלך הם נכסים אדירים בדיגיטל. אנשים מגיבים טוב לעסקים קטנים עם אישיות! אם תתמידי ותהיי פתוחה ללמידה ולשינויים – תוכלי לבנות בדיוק את העסק הנכון עבורך.