על גבריות, תחרות, כאב, אכזבה בפרינג' המשובח "לעולם לא תשחה לבד"

מחזה קטן ל-3 שחקנים. שני גברים חברים משכבר הימים, עוסקים בפגישותיהם בתחרות זה בזה וביניהם מרחפת דמותה המתה של האישה עליה התחרו בנערותם. פגישתם של השניים בהווה מלווה במשקעי עבר שהובילו כל אחד מהם להווה אחר. ובהווה – היא – איננה נמצאת. אך היא נוכחת ומנווטת את מסלול שניהם כשופטת, אל עבר הקצה המטאפורי, זה שבו תיחשף האמת העירומה.

החלל הקטן של תיאטרון תמונע, מתמלא אט אט בצופים עטויי מסכות. על רצפת הבמה מונח לו מדרון מלבני ולמרגלותיו שוכבת ללא ניע, בחורה יפה, לבושה בבגד ים כתום ואת זרועותיה עוטפת חולצה קלילה. לפתע מגיחים 2 גברים ממעלה המדרון, אחד גבוה והשני נמוך. באוויר כבר מריחים את הורמוני זכרי האלפא… זהו, התחרות מתחילה!

צילום: שרה פלד

זהו מחזה קטן ל-3 שחקנים שני גברים מתחרים זה בזה וביניהם מרחפת דמותה המתה של האישה עליה התחרו בנערותם. סיפור מותה נעלם מהצופים עד לשליש האחרון של ההצגה. פגישתם של השניים בהווה מלווה במשקעי עבר שהובילו כל אחד מהם להווה אחר. ובהווה – היא – איננה נמצאת. אך היא מנווטת את מסלול שניהן אל עבר הקצה המטאפורי, זה שבו תיחשף האמת העירומה.

צילום: דן בן ארי

היא – משמשת כשופטת לכאורה, רואה ואינה נראית, בתחרות הבלתי פוסקת על "המקום הראשון". מקום ראשון בקריירה, מקום ראשון בזוגיות, מקום ראשון לחוסן נפשי. היא – מחלקת את מפגשיהם לפרקים. ככל שמתמשכים הפרקים, הדרמה עולה. משלב של מי מרשים יותר, המעיד על כוח ושליטה, מתפרק השריון המגונן ומתגלים הסדקים, האכזבות והכאב האמיתי של החיים. במקביל לתחרות, מודגשת החברות החזקה והתומכת, שנשמרת לאורך השנים.

צילום: דן בן ארי

המחזה של דניאל מקוויר עלה על במות רבות בעולם. פרשנות הבימוי שונה מבמאי לבמאי. התפאורה הפרינג'ית בכל ההצגות שצפיתי בהם ביוטיוב, כללו במה ריקה ובמרכזה כיסא מציל גבוה, עליו ישבה האישה. העיבוד הנוכחי של אלירן כספי, שביים ועיצב את ההצגה, לקח אותה למקום אחר, מופשט עם זירת אלכסון המייצרת חוסר איזון שאינו מניח לצופה.

התוצאה מלאה בסצנות מינימליסטיות שהתנועה והתאורה בהם משתנים בהם. מדרון העץ שבמרכז הבמה משמש כזירת התרחשות בלתי פוסקת. הטיפוס והירידה עליו משמשים כתפאורה לטקסטים.

ליהוק השחקנים מושלם. תמר בנבנישתי מגלמת את האישה, ברגישות מופלאה, מבע פנים ותנועה חושנית. איתי צ'מה ואמיר פתר, גברברי האלפא, מציגים בתבונה, רגישות ונחישות את שני הטיפוסים ושני הסיפורים.

"לעולם לא תשחה לבד" הוא פרינג' במיטבו. עבודת בימוי נפלאה עם ליהוק מושלם, עיצוב תפאורה מינימליסטי שיש בו הכל – כולם חברו יחד לעשייה אמנותית משובחת. כך צריך להיראות תיאטרון.

מאת: דניאל מקוויר // נוסח עברי, בימוי ועיצוב תאורה: אלירן כספי // עיצוב תפאורה ותלבושות: רוני יניב // מוסיקה: עידן יצחייק // שחקנים: תמר בנבנישתי, איתי צ'מה, אמיר פתר.

צילום תמונה ראשית: דן בן ארי

לפרטים על מועדי הצגה >> תיאטרון תמונע שונצינו 8 תל אביב