סקירת שיטות אומנות לחימה מכל העולם, חלק ג' – שיטות אומנות לחימה סיניות (קונג פו)

מי רוצה לדעת עוד על קונג פו? בפוסט זה אני סוקרת שיטות אומנות לחימה סיניות! יש אולי מאות סגנונות קונג פו, אבל אני אסקור את אלו שאפשר ללמוד בארץ

קונג פו סיני

אולי התחלתי את האובססיה שלי עם אומנויות לחימה בגלל סרטי קונג פו שראיתי כילדה קטנה בבית של אמא ואבא….

ובנושא זה אני ממשיכה את סדרת הפוסטים שלי בנושא.

היום אתרכז בשיטות אומנות לחימה מסין – קונג פו

*בפוסטים הקודמים סקרתי שיטות לחימה יפניות, ושיטות לחימה מקומיות ישראליות

 

שיטות אומנות לחימה סיניות – משפחת הקונג פו!

ווינג צ'אן – כפי הנראה אומנות הלחימה היחידה אשר פותחה על ידי אישה לוחמת. נזירה סינית שרצתה ליצור מערכת לחימה בה תוכל אישה להגן על עצמה מול תוקפים גדולים יותר (גברים וכו'). כיום זו שיטה פופולרית ביותר ברחבי העולם, הרבה בזכות ברוס לי המנוח, וכמובן בגלל סדרת סרטי הקונג פו, בכיכוב השחקן הסיני ואמן הלחימה דוני ין, על המורה של ברוס לי, ייפ מאן. הסרטים האלו תרמו המון המון לקידום השיטה בכל העולם ובישראל.

שאולין קונג פו – למעשה אין דבר כזה…. לא ממש 🙂
במקור מנזר שאולין היה מקום בו התרכזו המון מורים שונים לקונג פו/אומנויות לחימה סיניות, שבגדול היו אולי מאות שיטות בסין הקדומה. אבל היום בימי הפרסום והמסחריות, השם "שאולין" הפך להיות שם שני לסגנונות קונג פו מלאי אקרובטיקה ולכן בפועל אפשר ללמוד "קונג פו שאולין" אבל זה סלט של הרבה שיטות אחרות, ו…. לגיטימי.

וושו – שיטת "וושו" בעברית או באנגלית, לעומת המשמעות של הביטוי הזה בסין הם שני דברים שונים לגמרי. בסין זה אומר "אומניות לחימה", אבל מחוץ לסין הכוונה היא בעיקר לתצוגת יכולות לחימה ותנועה שמקורן באומנויות הלחימה הסיניות. זו מערכת שנוצרה בעידוד הממשל הסיני הקומוניסטי על מנת לעשות SHOW לעולם. וזה באמת מרשים.

הונג גאר – סגנון קונג פו עם מספר מורים שמלמדים אותו בארץ באיזור חיפה

טאי צ'י – מרבית המורים שמלמדים טאי צ'י כיום עושים זאת עם דגש על הפן הבריאותי, שהוא אמיתי וענק. אבל יש גם צד לחימתי! ….שמאוד מאוד מעניין. כמו שאמר לי מורה לאייקידו אצלו התאמנתי כמה שנים בעבר, קשה בכלל לתפוס את הידיים של מישהו שעושה טאי צ'י הרבה זמן כמו שצריך, הידיים שלהם כמו מים.

בה גואה ז'אנג סגנון קונג פו מיוחד, עם חשיבה ייחודית ותנועת רגליים ייחודית…. מעניין.

שינג אי צ'ואןהצד השני של בה גואה. קונג פו פנימי ועוצמתי ביותר.

גמל שלמה דרומי – סגנון קונג פו חזק וייחודי, שאין הרבה מורים שלו בעולם, אבל בפתח תקווה יש מורה אחד שמלמד את סגנון הקונג פו הקטלני הזה.

עגור לבן ועגור לבן טיבטי – סגנונות קונג פו חזקים וייחודיים, עם תנועות גדולות ועבודת טאי צ'י מיוחדת.

 

ויש עוד המון אחרים 🙂

זה מה שהספקנו להיום…. נתראה בהמשך!

 

fightgirl
אישה של אהבה / רצה, קופצת, מתגלגלת / אוהבת חרבות, אומנויות לחימה וגלישה / לומדת על החיים