ספר מופת שחייבים להוסיף לרשימת הקריאה שלכם

כל ספר טומן בחובו עולם ומלואו, עלילה, סגנון כתיבה ודימויים שונים. הגדולה של כל סופר היא לדאוג לשמור על ריכוז ליצור סקרנות ולא להוריד את הספר מהיד. ובכן, כזו היא שרה פכטר מחברת הספר "אמצע שום מקום".

רק כשמרגישים את האדמה זזה מתחת לרגלינו מבינים עד כמה הספר של שרה פכטר מעולה וכמה הוא עוצמתי. ובכן, ספר טוב נמדד לא רק ברמת ההנאה בזמן הקריאה, אלא גם במשך הזמן שאתה סוחב אותו לכל מקום כדי לא לפספס רגע של קריאה, כזה הוא הספר "אמצע שום מקום".

הסופרת והעיתונאית שרה פכטר כתבה ופרסמה יותר מ20 ספרים, ספרה הראשו יצא לאור טרם מלאו לה 17, אבל את הספר "אמצע שום מקום" היא חלמה לכתוב. "בתחושה שלי כל החיים אני כותבת את הספר הזה," צוחקת הסופרת שרה פכטר, "לא משנה שבזמן העריכה שלו חיתנתי 6 ילדים, זכיתי ב-5 נכדים, פרסמתי 2 עוד ספרים וניהלתי מאות קמפיינים, הספר הזה הוא החלום שלי. אני מרגישה כאילו הוא ספר הביכורים שלי."

שרה פכטר, סופרת ועיתונאית מהמגזר החרדי, נולדה בארצות הברית ועלתה ארצה עם הוריה בגיל שנתיים, ידועה מאוד בתוך המגזר החרדי- כל ספריה נמכרים באלפי

עותקים, ביניהם, "מתנה משמים" המקביל החרדי ל'המדריך הישראלי להריון ולידה'. פכטר מפרסמת גם מחוץ למגזר החרדי בשמות הבדויים: מלכה אשלג ומלי גרין. תחת השם מלי גרין היא פרסמה במשך כמה שנים טור בנושאי משפחה ב-Ynet.

מלי גרין בשיא תפארתה

כל ספריה של פכטר, כולל החדש, מבוססים על חייה – הם עוסקים בטרדות היומיום, באישה החרדית והדתית-לאומית ובחיי משפחה (מבין ספריה: אמא זה לא משחק ילדים, חצויה לשניים, אף אחד לא מבין אותי, הקרב על הבית, יצאתי מדעתי תיכף אשוב, ורטיגו ועוד). המיוחד בספר החדש הוא בכך שפכטר נוטשת את ההווה ובוחרת לכתוב את העבר. היא מחייה את כור מחצבתה, את שכונת הקרוונים בהרי השומרון בה בלתה את ילדותה, שם עוצבה דמותה. זה המקום ממנו היא בורחת ואליו היא חוזרת.
בעוד שבספריה הקודמים העלילה היא הכח המניע את הקוראת במהרה אל סופה, באמצע שום מקום מרכז הספר הם המקום והדמויות המאכלסות אותו. כל אחת והסיפור שלה, כל אחת והסיבה אשר בעטיה הגיעה לשכונת הקרוונים שכוחת האל: "זה מקום שכולם בו היו 'תקועים'." מתארת פכטר, "דברו את עצמם לדעת ולא הרגישו שהחיים חומקים מהם." וכך כותבת בת דמותה בספר:

"הייתי בסך הכול ילדה שהבינה באותו הרגע שכל קרוואן הוא סיפור, וכל מי שגר ביישוב הזה הוא לב קרוע, שסוע, קפוא, שמח… בחוש הבנתי שאם אסתובב בין הקרוואנים אלמד להבין את החיים, אם רק אכנס לכל אחד מהם, אחקור את הקירות ואקשיב לסודות, אצא עם תואר."

מבעד לעיניה של המספרת הצעירה – עטרה, בת דמותה של פכטר – הקוראיםות מתוודעיםות לשלל הטיפוסים שמאכלסים את היישוב — וביניהם אומנית כושלת, מתווך חדל אישים, מתרגמת מזת רעב, אחראי ביטחון חסר ביטחון, פליטה מכת קיצונית המשמשת מסווה לפעילות עבריינית ועוד, הם לא יודעים זאת אך סיפוריהם מתלכדים וקשורים זה בזה.
עוד בשונה מספרי האחרים בספר הזה פכטר מתעכבת על השפה ושוזרת לשון קודש עם חול, ורוקמת סיפור עיירה מודרני עם הומור ותבנית של מעשיות חסידיות.
במשך שתיים-עשרה שנים הייתה פכטר כעיתונאית במשרה מלאה. כיום היא בעלת משרד פרסום ויחסי ציבור למגזר הדתי־חרדי.

לפרטים נוספים: יחסי ציבור – עדו פרץ 052-4207352