סוגי ספורט שיקלו על הגב שלך

תרבות המסכים לא פסחה על אף אחד מאיתנו, כאשר אנו דוחקים הצידה את כל מה שקשור לספורט. במקרה הטוב אנו קוראים לזה "תחביב".

סוגי ספורט שיקלו על כאבי הגב שלכם!
יוגה ספורט

יוגה ספורט

ספורט הוא מושג רחב מאוד הכולל בתוכו עשרות אם לא מאות של סוגים, תרגילים, תהליכים ואורחות חיים מכל הקצוות. מצד אחד, תמיד עסקנו בספורט, גם אם לא היינו מודעים לכך. כשהיינו מלקטים או ציידים, הרבה לפני שגרנו בבתי אבן גבוהים ונאלצנו לשמור על כושר בשביל לשמור על החיים שלנו ושל הצאצאים שלנו. מצד שני, כיום יש תחושה שהספורט נולד בשביל לשמש אותנו, בני האדם, בשביל לשמור על כושר, גזרה או כתחביב. היחס שלנו לספורט השתנה מכיוון שכל החיים שלנו השתנו. אם בעבר חיינו חיים פעילים, היום אנחנו פסיביים למדי, יושבים כמעט כל היום מול מסכים החל מגיל ינקות או ילדות ועד גיל פנסיה.

תרבות המסכים לא פסחה כמעט על אף אחד מאיתנו, כאשר אנו דוחקים הצידה את כל מה שקשור לספורט. במקרה הטוב אנו קוראים לזה "תחביב" ומנסים לשמור על הגחלת פעמיים או שלוש בשבוע ובמקרה הרע אנחנו בכלל לא מתייחסים לזה, אלא פשוט חיים את חיינו בישיבה.

מחקרים מראים שאחד מהכללים לשמירה על בריאות תקינה הוא פעילות גופנית תדירה. מחקר שפורסם בגליון של כתב העת לרפואה BMJ בשנת 2013 טען כי פעילות גופנית יעילה בדיוק כמו תרופה. המחקר בדק סוגים שונים של מחלות וניתח ממצאים מתוך 305 מחקרים שונים ו-339,274 מטופלים והגיע למסקנה כי פעילות גופנית היא מתכון חשוב בשמירה על הבריאות ממש כמו, ואף יותר מתרופות. החוקרים ייעצו לרופאים להמליץ למטופלים שלהם על פעילות גופנית לצד לקיחת תרופות. על פי ארגון הבריאות העולמי, חוסר בפעילות גופנית הוא אחת הסיבות המרכזיות לתמותת בני אדם והוא גורם לכ-3.2 מיליון מקרי מוות מדי שנה.

כאבי גב הוא אחת המחלות השקטות של העידן הנוכחי. אם נחזור רגע למה שנכתב בתחילת המאמר, ניזכר בעובדה שרובנו צורכים שעות רבות של מסכים, מה שגורם לנו להיות פסיביים ברוב שעות היממה. גם אם חלקנו עושים פעילות גופנית, לפעמים זה לא מספיק. הגב שלנו הוא אחד האיברים שיותר ניזוקים מתרבות המסכים, גם בגלל צורת הישיבה העקומה, צורה בה אנו לא אמורים לשבת שעות כה רבות, וגם בגלל שההתמכרות למסכים גורמת לנו להימנע מפעילות גופנית שוטפת.

יוגה

איך זה מרגיש?

מי מאיתנו שסובל מכאבי גב מכיר את התחושה היטב: בהתחלה מדובר בכאב חזק, לפעמים עם הקרנה לגפיים. לאחר מכן העוצמה דווקא נחלשת, אך הכאב לא דועך או מפסיק ויכול ללוות אותנו חודשים ואף שנים. אצל אנשים שסובלים מכאבי גב כרוניים נמצאה ירידה של תפקוד שרירי הגב ובטווח התנועה שלו. כמו כן גם ירידה במסת השריר וכושר גופני נמוך.

מה אפשר לעשות?

קיימים תרגילים רבים שיכולים להקל על כאבי הגב ולעשות לו ולשרירים שלו טוב. במידה והחלטתם לבצע פעילות גופנית שמטרתה היא להפחית או להעלים כאבי גב, כדאי שתכירו את מה שיעשה לכם הכי טוב. ראשית יש להבין את סיבת הכאב. האם מדובר בפציעה? היחלשות השרירים? בעיה ביציבות? יש לפנות למאמן כושר אישי או לרופא המתמחה בכאבי גב ולהבין את שורש הבעיה.

תרגול המבוסס על שיפור היציבות יכול להיות אימוני קור פילאטיס. תרגול הנועד לשפר את תנועתיות החוליות הוא תרגול פיזיותרפיה שנעשה אך ורק עם פיזיותרפיסט. תרגול לצורך אימון השרירים המייצבים של עמוד השדרה וחיזוק השרירים הם תרגילים מאוד ספציפיים אותם ניתן ללמוד דרך מאמן כושר אישי שיתאים עבורכם מערכת תרגילים מדויקת.

בדרך כלל, מעבר לתרגילים ספציפיים או טיפולים נקודתיים במידה ומדובר בפציעה, ההמלצה היא לבחור באחד מהאימונים הבאים: הליכה, שחייה או אופניים. אלו הם הפעילויות הטובות ביותר לגב שלכם. במידה והאימון או תרגיל מסוים שאתם עושים גורם דווקא להחמרה בכאבי הגב, יש להפסיק מיד את הפעילות ולהתייעץ עם רופא או מאמן כושר אישי.

מתכוני בריאות לתזונה נכונה