סיהאם זבארגה ז"ל, בת 29 נרצחה בביתה

היא היתה רק בת 29 ופעילה למען זכויות נשים והיא נרצחה בביתה על ידי רעולי פנים שנכנסו למקום שאמור להיות המרחב הכי בטוח וירו בה

לא הרבה ידוע על רצח סיהאם זבארגה, שנפטרה אתמול מפצעיה, יומיים אחרי שנורתה על ידי רעול פנים בדירתה שבלוד. על פרטי החקירה מוטל כעת צו איסור פרסום וכנראה שייקח זמן עד שנדע מה בדיוק קרה שם ומדוע, אולי לא נדע זאת לעולם, בעיקר אם רצח זה, כמו מקרים רבים מדי של נשים שנרצחות, בעיקר במגזר הערבי, לא יעורר זעקה ועניין בקרב הציבור. אפילו תמונה של הנרצחת אי אפשר למצוא ברשת.

מה בכל זאת ידוע?

סיהאם ישבה בביתה ביום ראשון השבוע עם אחיה הצעיר, בן 20 כאשר רעול פנים נכנס לדירה עם אקדח שעליו משתיק קול, ירה בסיהאם ואיים על אחיה שירצח אף אותו, לפני שעזב את המקום.

סיהאם היתה בת 29, בת למשפחה קשת יום מלוד ופעילה בעמותת "נעם – נשים ערביות במרכז" שמטרתה חיזוק מעמדן של נשים ערביות בערי המרכז. העמותה מעודדת נשים לקחת חלק פעיל בסביבתן התחומי החינוך, החברה, הכלכלה והפוליטיקה ונאבקת בתופעות של אלימות המשפחה, אפליה ודיכוי של נשים ערביות על רקע לאום ומין.

לדברי עו"ד עבד אל-כרים אזבארקה, חבר מועצת העיר לוד, לא ידוע על איומים על המשפחה או על כל דבר חריג שיכול היה להדליק נורה אדומה לפני הרצח.

סמאח סלימה, הפעילה בעמותת נע"מ, אמרה שהידיעה על מותה של סיהאם הכתה את חברות העמותה בהלם וקראה לגורמי אכיפת החוק לפעול בנחישות ללכידת הרוצחים. היום תקיים העמותה אסיפה כללית במטרה לשקול צעדי מחאה.

סיהאם היא האישה העשירית שנרצחה ברמלה ובלוד מאז שנת 2011. חלק מהקורבנות נרצחו על ידי בני משפחה אך רובם של מקרי הרצח לא פוענחו. במקרה של סיהאם, אי אפשר שלא לתהות אם פעילותה החשובה לקידום מעמדן של נשים היא שגרמה לרוצחים לסמן אותה כמטרה.

חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה ולשוויון מגדרי הפנתה אצבע מאשימה כלפי גורמי אכיפת החוק "גל האלימות שמכה באוכלוסייה הערבית בכלל ובנשים הערביות בפרט נמשך, והמשרד לביטחון הפנים רק סופר קורבנות בלי להתערב. למשטרת ישראל יש את האמצעים והטכנולוגיה למיגור התופעה, אך ההחלטה ואוזלת היד היא פוליטית. הכלים והתוכניות הונחו בפני הממשלה, דרישותינו מהמשרדים והמשטרה מועלות כל הזמן אך כנראה שמי שבידו ההחלטה מרוצה מהמצב הקיים". בדף הפייסבוק שלה התייחסה ח"כ תומא סלימאן לגל האלימות בחברה הערבית וציינה גם את הצורך של החברה הערבית לקחת אחריות: "בנוסף לאשמה הממסדית, לנו כאוכלוסייה יש אחריות במיגור התופעה,  אני קוראת לכל אחת ואחד מכם שנמאס לו לשמוע כל יום, עוד סיפור על עוד מקרה אלימות: בואו יחד נחרים את האנשים האלימים שבתוכנו. לא נזמין אותם לחתונות, לא נקנה מהם, לא נשתף אותם בחיים החברתיים. בואו נפסיק לפחד ונדרוש את בטחוננו ושלום ילדינו. ורק אז נוכל להביא שינוי ולשפר את המצב הקיים. כולנו יודעים עכשיו שאי אפשר להתרחק ולשתוק כי זה כבר בכל פינה וכולנו הפכנו למטרות".

נמשיך לעקוב אחר חקירת רצח נתעב זה ולעדכן על התפתחויות, בתקווה שהפעם, הרוצחים ייתפסו.