סטודיו "בטבעי" מציג עיצובים אקולוגיים מעץ ממוחזר וברזל גלמי

בטבעי, אנחנו אוהבים את העצים שלנו חיים ומלאים בעלים ירוקים, אך לעיתים אנחנו פוגשים בעצים שכבר סיימו את חייהם. בכאלו, רוני שטרווייס, מפיח חיים חדשים ונותן להם משמעות אחרת דווקא בתוך ביתנו, כזו שנותנת לנו הרמוניה של שמחה, שקט ושלווה. בסטודיו "בטבעי" תוכלו למצוא יצירות אמנות שימושית מעץ, העשויה מגזעים ושורשים מרשימים שהפכו לשולחנות, מכפות דקלים שהפכו למגשים ומגופי תאורה שנוצרו מענפי גפן.

צילום: שרה פלד

כשנכנסים לסטודיו של רוני שטרווייס בהוד השרון, מיד מרגישים בחום שמגיע מהעץ הטבעי, בזרימה הצורנית שלו ובעיצוב המרגיע. רוני לא מסתפק בעץ בלבד. הוא מחבר אליו גם אבני בזלת וברזל גולמי. הוא משתמש בניגודים בין העץ החם בעל הצורה הרכה לבין הנוקשות של הברזל או האבן, כמרכיב יסודי של יצירותיו.

צילום: שרה פלד

שטרווייס, מעצב מוצר בהכשרתו, תמיד אהב לפרק ולהרכיב דברים. הוא מספר לי כי "בגיל 14 כבר תכננתי ובניתי בית עץ מפואר על עץ ג'ומס (שקמים) ענק שהיה בחצר בית הספר, שהפך למפקדת השכונה בתל אביב". לימים, כשהבין שעיצוב נמצא בDNA שלו, הוא נסע ללונדון ללמוד עיצוב המוצר. "עם סיום הלימודים ובעקבות עבודת הגמר שהגשתי, עיצבתי ופיתחתי מוצר (פטנט שרשום על שמי) – תיק מטען מיוחד לאופניים שהופך לתיק אישי נישא, שנמכר מאז ברחבי העולם".

חלפו שנים בעיסוקים אחרים אך האהבה לעיצוב לא הרפתה. "בעת ביקור באחת מחנויות העיצוב ראיתי כף של עץ דקל מונחת לה כך סתם על שולחן, כפריט עיצובי. חושי העיצוב שבי התעוררו כולם וחשבתי שאפשר לעשות הרבה יותר מכף דקל מדהימה שכזאת, וכך נולד גוף התאורה הראשון שעיצבתי. מאותו הרגע החלטתי שאת היצירות והעבודות שלי אני רוצה לעשות רק מחומרים טבעיים שאני מוצא וממחזר:  גזעים, שורשים, ענפים, אבני בזלת, ברזל גולמי ועוד".

צילום: שרה פלד

מאז העבודה על גוף התאורה הראשון חזרה אליו התשוקה ליצור. הוא יוצא לשטח, לחורשות, למטעים, לפרדסים שנעקרו, ולמקומות אליהם פינו עצים עקורים ושאריות גזם. "שם, בטבע, אני מוצא את חומרי הגלם ליצירות שלי. חומרי גלם שמעוררים את דמיוני ואת הצורך להעניק להם חיים חדשים. אם אני מוצא שורש מרשים של עץ זית, אני כבר יכול לראות בעיניי רוחי את השולחן המיוחד שייצא ממנו, אם אני נתקל בכף עץ דקל יפה ברור לי מיד איך אצור ממנה גוף תאורה ייחודי ומרהיב".

צילום: שרה פלד

יחד עם זאת, כמעצב מוצר חשוב לו שהעבודות שלו תהיינה פרקטיות ונוחות לשימוש (גלגלים להזזה ממקום למקום, גישה נוחה להחלפת הנורות, דימר שמאפשר לבחור את עוצמת האור והאווירה ועוד). לדוגמה: ענף גפן מואר ע"י נוריות לד צהובות על רקע שחור מבריק בתיבת עץ עם חזית זכוכית שניתנת לפתיחה. מופעל ע"י סוללות; ענף עץ תמר מותקן בבסיס קורת עץ, שזור בחרוזי נוריות לד ומופעל ע"י סוללה; גזע יערת הדבש יצוק בבטון הנע בקלות על גלגלים סמויים; ענף תמר מכופף מותקן בתוך פרוסת גזע, גלגלים סמויים להזזה קלה, נורת לד-פחם המייצרת תאורה חמה; סירות כלי הגשה עשויים מכפות דקל עם תושבות להגבהה מעל פני השולחן ועוד.

צילום: שרה פלד

"הבחירה בשם "בטבעי" לקו המוצרים החדש שלי היתה רק טבעית", אומר לי שטרווייס ואני מסכימה איתו לחלוטין ובעיקר חושבת לי בלב איך סירת ההגשה מכף התמרים וגוף התאורה מענף הגפן, ישתלבו בצורה מושלמת אצלי בסלון.

צילום: Alan Chapelski

הביקור בסטודיו של רוני "בטבעי" בהוד השרון, הוא בתיאום מראש בטל./וואטסאפ 054-4952077 או במייל

קטלוג מפורט של כל היצירות באתר האינטרנט של "בטבעי"