סופ"ש תרבות יפן בפריחת הדובדבן בגן הבוטני בירושלים

זרעי עץ הדובדבן היפני הראשונים הובאו לישראל לפני יותר מ 30 שנים והוענקו במתנה לגן הבוטני בירושלים. מדי שנה, כשעצי הדובדבן פורחים, מתקיים בגן הטקס המסורתי של חגיגות הסאקורה. בסופ"ש שכולו יפן תהנו מטקס תה מסורתי, הרצאות, סיורים מודרכים בגן הבוטני וסידורי פרחים. מתי? 25-26 בפברואר 2020.

צילום: שרה פלד

תושבי יפן והמסורת היפנית חוגגים מידי שנה את פריחת הסאקורה – פריחת הדובדבן. במשך חודש ימים יוצאים היפנים אל הפארקים ומקיימים אירועים וסעודות מסורתיים מתחת לעצי הדובדבן הפורחים. הפריחה המרהיבה נמתחת מעל החוגגים כתחרה ורודה מרשימה.

צילום: שרה פלד
צילום: שרה פלד
צילום: שרה פלד

ליפן עדיין לא ניתן להיכנס, אבל לגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים ניתן ואף מומלץ להיכנס. במהלך הסופ"ש 25-25/2/22, בימי שישי ושבת ניתן להצטרף לסיורי פריחות מודרכים בשביל הדובדבן, לצפות בהדגמה של לוחמי סמוראי, הילדים וההורים יוכלו להשתתף בסדנת אוריגמי.

מה בתכנית?

יום שישי 25.2 :

סיור "בשביל הדובדבן" בכל שעה עגולה בין 11:00-15:00 – (11:00, 12:00, 13:00, 14:00)
הסיור יעבור בין עצי הסאקורה (הדובדבן היפני) במהלכו ילמדו המשתתפים כיצד להתבונן על פריחת הדובדבן בדיוק כפי שנעשה ביפן, יכירו את מסורת ארוכת השנים של הסאקורה, ויגלו דברים חדשים ומפתיעים על העצים היפים, כולל אגדות הסובבות סביב העצים סיפורים נוספים הקשורים בפרי הדובדבן.
הסיור מיועד לכל המשפחה ונגיש לעגלות וכיסאות גלגלים.

סדנת אוריגמי
בסדנא יוכל כל משתתף לבחור בין ארבע צורות שונות וייחודיות של אומנות יפנית עתיקה של קיפולי נייר – אוריגמי, וללמוד כיצד לקפל אותן בהשראת התרבות היפנית ועצי הדובדבן היפניים. קיפולי נייר של פרחי סאקורה, דגי קוי, עששיות יפניות ועוד. את היצירות לוקחים המשתתפים הביתה.
מגיל 5 ומעלה.

רכבת הפרחים – נסיעה חווייתית מסביב לגן

כל שעה עגולה | 10:00-14:00

יום שבת 26.2:

10:30 טקס תה יפני–  שיר ונובויה ימגוצ'י. הטקס הוא תרגול של שלווה, כבוד, טוהר והרמוניה. רקע בליווי שקופיות יינתן על מהות הקשר בין הזן בודהיזם אל טקס התה והאמנויות המשולבות בו. תיערך הדגמה של הטקס בהשתתפות נציגים מהקהל ובליווי הסבר על משמעותו.בנוסף תדגים שיר מלר-ימגוצי נגינה על כלים ייחודיים.  

12:00 סיורים באוסף הבונסאי– עופר גרינולד, אמן בונסאי ומנהל אוסף הבונסאי בגן הבוטני. בואו לגלות את הסיפורים מאחורי העצים המסתוריים ואת אמנות הבונסאי עתירת הסבלנות והיופי.

13.00 – מהי אמנות הקנדו? זאב חידקל ממועדון הקנדו הירושלמי יספר למבקרים על אמנות הלחימה הייחודית ויבצע הדגמות בהשתתפות קהל. 

'התבוננות על פרחים' – סדנא

חגיגת הסאקורה היא הזדמנות לעצור ולהתבונן בפרחים ומשמעותם וגם לקחת משמעות לחיים שלנו. במהלך הסדנא ילמדו המבקרים כיצד להסתכל על פרחים ולהבחין בחלל שביניהם ועל היופי של הצמח. לפי המסורת היפנית עמידה מול הצמח היא למעשה העמידה מול העצמי. לאורך היום בעמדת המדריכים.

סדנאות יצירת אוריגמי לילדים– בואו להתנסות באמנות היפנית העתיקה של קיפולי הנייר, פרחי סאקורה, דגי קוי, עששיות יפניות ועוד. לאורך היום בעמדת המדריכים

סיורי פריחה ברחבי הגן– סיורים מודרכים אשר יעבור בעצי הדובדבן היפיפיים ובפריחות נוספות ברחבי הגן.

סיורים מודרכים בתערוכת המציאות הרבודה 'לראות את הבלתי נראה'.

כל שעה עגולה, 11:00- 15:00

פרטים וכרטיסים באתר הגן הבוטני >>

על הגן…

הגן הבוטני האוניברסיטאי פועל כמרכז חינוכי ומחקרי ומכיל אוסף מגוון של צמחים מכל העולם בתצוגה גיאוגרפית. הגן הוא מוקד לבילוי, לתיירות ולאירועי תרבות כמו גם מרכז לחינוך, הדרכה ומחקר. זהו הגן הבוטני הגדול בישראל, שטחו משתרע על פני 150 דונם, ובו אוסף הצמחים החיים הגדול ביותר בישראל ובמזרח התיכון. בגן גדלים יותר מ-6,000 מינים וזנים של צמחים שונים מהעולם, המוצגים בשש חלקות גיאוגרפיות (אפריקה הדרומית, אירופה, אמריקה הצפונית, אוסטרליה, דרום-מערב ומרכז אסיה והים התיכון). חלקות הגן מדמות את נופי הצומח של כל אזור ומציגות פריחות מרהיבות לאורך כל השנה.