נתיבים בסערה/ אילנה מאור

'הקן החם והנעים שלהם היה אי בלב הסערה. האווירה בעיר היתה מדכאת, ובכל מקום נשמעו קריאות גנאי נגד יהודים.'

 

ארבעה דורות, שתי משפחות על רקע המאה העשרים באירופה ומדינה אחת שבדרך.

הספר מתחיל ב-1896 עם אוטה ותיאו, שהתגוררו בבאזל ומסתיים שלוש דורות אחר כך עד הגעתם של בני המשפחה לארץ ישראל לאחר מלחמת העולם השנייה.

הספר מספר דרך סיפורם האישי של בני המשפחה, את מה שהתרחש באירופה בתקופה זו. החל מהרדיפות אחרי היהודים ,השואה ועליות ההברחה ארצה לאחר מלחמת העולם השנייה.

הנתיבים בהם עוברים בני המשפחה, הנרדפים על ידי יהדותם, מהווים את אבני הדרך בהיסטוריה של יהדות אירופה.

אך ספר זה אינו רק ספר המספר את ההיסטוריה, אלא מספר על האנשים עצמם, שהיו חלק ממנה. על חוויותיהם, רגשותיהם, אהבותיהם ואכזבותיהם.

בספר שתי דמויות גבריות בולטות. הדמות של מקס, הנולד למשפחה של  בנקאים והוא ניתב את חייו לתחום הקולנוע, שרק החל להתפתח. סיפור חייו שלו מלווה את התפתחות הקולנוע באירופה בתקופה זו.

למקס, אחיין בשם מארק, שהיה בנו של רופא ואם בתפקיד ניהולי כלכלי במפעל (משהו חריג בתקופה זו). מארק שרצה ללמוד רפואה, נאלץ להתפשר על לימודי כימיה בגלל יהדותו ולאחר מכן לעזוב את הפקולטה בוורשה, לאחר שנפגע מאלימות על רקע אנטישמי. מארק עבר ללמוד באיטליה ואז לצרפת בעקבות החמרות במצב היהודים גם באיטליה.

הדמויות הנשיות הבולטות הן של מרים, אמו של מארק, אשר הגשימה את עצמה מבחינה מקצועית, גם אם דבר זה לא היה מקובל בתקופתה; ושל אולה, אשר הכירה את מארק בברית המועצות, ונאלצה לוותר על לימודיה עם פרוץ מלחמת העולם השנייה.

 

"נתיבים בסערה" הוא הרומן הראשון שכתבה ד"ר אילנה מאור וספרה השני. בשנת 2012 פרסמה ספר שירים "פכים קטנים של אהבה", שזכה לביקורת ולמשוב מצוינים.

את ההשראה לכתיבת הספר קיבלה מאור מסיפור היכרות הוריה, שהם אולה ומארק בספר.

 

בימים סוערים אלו במדינת ישראל, קורות המאה הקודמת והנתיבים שהובילו להקמת המדינה, מקבלים מבט נוסף ומשמעות רבה.

מאחלת לשוך הסערה וקריאה מהנה!

 

XOXO

 

אחת שיודעת 😉

 

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)