ניהול תקציב: 5 רמזים שהגיע הזמן לסמנכ"ל כספים אישי

רובינו לא הוכשרו בניהול כספים ולא למדנו בבית הספר על כלכלת משפחה או ניהול תקציב משפחתי. וכמו כל מיומנות פעולה זו דורשת ידע, תרגול וליווי.

ניהול תקציב

ניהול תקציב

רובינו לא הוכשרו בניהול כספים ולא למדנו יום אחד בבית הספר על כלכלת משפחה או ניהול תקציב משפחתי לצערנו. וכמו כל מיומנות פעולה זו דורשת ידע, תרגול וליווי.

אנו חיים בחברת שפע, חד-פעמית, מתחלפת. לכל דבר ועניין יש לנו נותן שירות, עוזר, יועץ או מאמן. יש לנו רופא, וספר, ומכונאי רכב קבוע, אפילו מאמן כושר פרטי וגם גנן. יש לנו יועץ זוגי ומאמן עסקי ובבנק אפילו קיבלת בנקאי אישי.

אבל מי מפקח על כל אותן הוצאות? מי מרכז הכל ובודק שאין כפילויות ושההכנסות גבוהות מההוצאות? אחד כזה שידאג לראות את התמונה הכוללת (ההוליסטית אם אתם נכללים בניו-איג'). רופא המשפחה של הכסף שלך.

ניהול תקציב דורש ידע, זמן ולעיתים גם יצירתיות. 

בדקו עצמכם האם אתם מוכנים לזה?

ידע חסר בניהול תקציב

אז נכון שהיום לא חסרות לנו אפליקציות ואתרים שיעזרו לנו ויכוונו אותנו בדרך, אך לעיתים זה לא מספיק, אנו זקוקים לאותו מתווך שידריך אותנו להתחלה קלה יותר וילמד אותנו על מנת שנוכל לבנות יסודות חזקים שיחזיקו לאורך זמן.

לעיתים הפחד מהלא נודע ומהיכן בכלל להתחיל גורמים לנו לוותר עוד לפני שהתחלנו.

לא אוהבים להתעסק בכסף בבית

"אני עושה את זה כל השבוע לאנשים אחרים והדבר האחרון שאני רוצה לעשות זה לשלם את החשבונות שלי או להתמודד עם הכספים שלי" (רו"ח).

גם אנשים שזה המקצוע שלהם עלולים להגיע בסוף יום עבודה הביתה ולהתעייף מלעשות את אותו הדבר. הסנדלר הולך יחף – כבר אמרנו?

מחמם מים לבריכה

ידוע ששיחות על כסף מכניסות מתח רב לחיינו ועלולות לגרום למשברים. (סיבה מספר אחת לגירושין היא מתחים כלכליים!). הכנסת גורם שלישי כמנהל כסף חיצוני יקל על העניין ויגרום לשיתוף פעולה פורה יותר משני הצדדים בבניית תקציב שיענה על הדרישות של כולם.

ניהול תקציב: חוסר עקביות

אז הצלחת ליצור תקציב ואתה אפילו מכניס יותר מההוצאות וכבר יש גם תוכנית חיסכון שמניבה יפה. אבל מה עם מעקב?

החיים רצופים בשינויים וכל פעם שנדמה לנו שעלינו על דרך המלך ומצאנו את הנוסחה המנצחת משהו משתנה. ועל כן מחובתנו להיות מעודכנים כל הזמן ועם האצבע על הדופק על מנת שנוכל לשנות את התקציב בהתאם לחיינו.

כמו בניתוח לקיצור קיבה, גם בניהול תקציב לא מספיקה רק ההחלטה הראשונית והקיצוץ המיידי. ללא מעקב חודשי, ניתוח הנתונים והצבת מטרות עתידיות. הדרך להשמנה קצרה מאי פעם.

Chrematophobia  אתה מפחד מכסף

אין מנוס מכסף. אנחנו חייבים כסף. אך ישנם אנשים שחוששים מכסף ומכל מה שכרוך בו. בין אם זה המצב בבנק, או גובה החובות או אפילו גובה המשכורת החודשית ומרכיביה.

כל קשר בינם לבין כסף הינו מקרי בהחלט ואין להם שום כוונה או עניין לשנות זאת.

כמובן שמצב זה אינו תקין ולא ניתן לנהל חיי משפחה תקינים ללא ניהול תקציב ופיקוח כלכלי (גם אם שם המשפחה שלנו הוא רוטשילד). יתכן כי הימנעות מכסף בשלבים הראשונים של החיים תהיה מינורית ובלתי מורגשת, אך ככל שהזמן עובר ההוצאות גדלות ואותה הימנעות עלולה להביא לקריסה כלכלית עתידית.

חושש להיתפס כ"קמצן" בפני הקרובים אלינו

רובנו מתקשים לומר "לא". בייחוד בזמנים שניתן לרכוש הכל בזול, במהירות, ואם קצת חסר יעוטו עלינו מכל עבר חברות האשראי עם הבטחות להלוואות בתנאים שלא ניתן לפספס.

אנו נעדיף לחסוך על עצמינו ורק לא לומר "לא" לאהובינו. ובכן הגיע הזמן להתנהל באחריות כלכלית ולא תחת לחץ רגשי. חיסכון זו לא מילה גסה. 

כשמנהלים תקציב בשיתוף פעולה ובצורה מקצועית גם ילד בן 8 יכול להבין שכסף זה משאב מוגבל וכדי להצליח בגדול יש לעיתים לחסוך בקטן.

סיכום מלב אל לב

ניהול תקציב זו משימה מורכבת בעלת אין ספור פרמטרים, שיטות, המלצות, דרכי מעקב ועוד. הבסיס להצלחה הוא למצוא את הנוסחה המתאימה לנו ביותר על מנת ליצור שינוי משמעותי ולאורך זמן.

והעיקר להתחיל. ממשהו.

דשנים לחקלאות, ביו-סטימולנטים וגידול צמחים

מדריך רכישת מזון לכלבים וחתולים

Shirani
הבלוג של שירן צוקרמן. אפשר לקרוא מתכונים שלי בבלוג הטבעוני ממלכת הצומח ומדי פעם פוסט אורח בבלוג גידול הידרופוני גרין4לייף.