מנהג המקום/ אדית וורטון

אנדין ספרג היא צעירה יפייפיה וכובשת. ולה מטרה אחת- להתחתן היטב עם גבר שיכניס אותה לתוך החברה הנוצצת של ניו יורק. אחרי שאביה צבר הון בעיירת הולדתה, אספקס, היא משכנעת את הוריה לעבור אל העיר הגדולה , ניו יורק. שם עד מהרה היא למדה על מנהג המקום ועל הדרך להגשים את חלומה…

 

 

אנדין ספרג היא צעירה יפייפיה וכובשת. ולה מטרה אחת- להתחתן  היטב עם גבר שיכניס אותה לתוך החברה הנוצצת של ניו יורק.

אחרי שאביה צבר הון בעיירת הולדתה, אספקס, היא משכנעת את הוריה לעבור אל העיר הגדולה , ניו יורק. שם היא מתכננת להגשים את חלומה.

ואכן, יופייה וקסמה פועלים את פעולתם והיא פוגשת בראלף מארוול. אבל, עד מהרה, מתגלה מכשול כבד בנישואים עבור אנדין, לראלף אין ממון ואף לא מקצוע כלכלי.

אנדין אהבה חיי זוהר ובילויים, לרכוש מלתחות חדשות, לבלות בפריז ובאיטליה ובעיקר לחיות חיי עושר רהבתנים.  ראלף לא יכל לספק את כל אלו, למרות שהתחיל לעבוד עבורה בוול סטריט.

 

במהרה אנדין למדה את מנהג המקום.  הגבר תפקידו להביא את ההון והאישה לבזבז אותו. הגבר מבחינה הם האמצעי להשגת שאיפותיה ותשוקותיה.

היא למדה להשתמש בכוחה הנשי, ביופייה ובקסמה האישי. היא הפכה לסוחרת במקום הנסחרת.

ראלף לא "סיפק" את הסחורה ולכן ללא עכבות מוסריים, היא הלכה לחפש גבר אחר שיוכל לספק לה את כל שאיפותיה וחשקיה. במניפולציה חברת רגש, היא מחפשת את דרכה מחוץ לנישואיה. בין מסיבה לארוחה, בין טיול להפלגה, היא מפיצה את קסמה ומקדמת את עצמה לפסגה הנשגבת.

דמותה של אנדין  מרתקת, דווקא בגלל הדרך בה הפכה לאישה חזקה, בניגוד גמור לרוח התקופה והמקום. היא היתה מהפכנית.

 

 

אדית וורטון מעבירה ביקורת נוקבת על החברה הגבוהה האמריקאית, על החברה שבה ההון והמעמד הם חזות הכול.  היא בוחנת את מוסד הנישואים בחברה, על מהותו ועל השפעתו על התנהלותה של החברה ככלל. וורטון אף דנה במהו תפקיד הגבר ומהו תפקידה של האישה במערכת סבוכה זו.
היא כותבת בספרה:

"מדוע האישה האירופאית מתעניינת הרבה יותר במה שעושים הגברים? כי היא כל כך חשובה להם שהם מערבים אותה! שם היא לא הערת אגב כמו בניו יורק- היא במרכז התמונה.

היכן חיים רוב הגברים האמריקאים את חייהם האמיתיים? בסלון עם האישה, או במשרד?
מרכז הכובד הרגשי שונה בשני חצאי כדור הארץ.

בחברות הישנות והתשושות המרכז הוא אהבה; באמריקה, בחברה החדשה, המרכז הוא עסקים. באמריקה ה- crime passional, פשע התשוקה האמיתי הוא עסקה ממולחת- מסעיר יותר להרוס חברת רכבות מאשר משפחה.

העבודה בפרך למען האישה היא חלק מהמסורת האמריקאית; רבים מקריבים את חייהם על מזבח דתות שהפסיקו להאמין בהן. זאת ועוד, בארץ זו הפכו את הכסף למשאת נפש לפני שלמדו איך להוציא אותו, והגבר האמריקאי מוציא את הונו על אשתו כי הוא לא יודע מה לעשות בו."

 

מנהג המקום, אשר ראה אור ב-1913, הוא אחד הרומנים המוערכים של אדית וורטון. הרומנים והסיפורים הרבים שפרסמה בימי חייה זכו לשבחי הביקורות ולאהבת הקהל והיו רבי-מכר. בשנת 1921 הוענק לה פרס פוליצר על הרומן עידן התמימות, והיא האישה הראשונה שהוענק לה פרס זה.

 

מאחלת לכם קריאה מהנה!

 

XOXO

 

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)