"מי בא אחרינו" אירוע אמנות רב-תחומית בעקבות האמן פורץ הדרך אורי קצנשטיין

סמנו ביומנים! ערב אמנות רב תחומית מרתק, יתקיים במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון במוצאי שבת, ה-09.10.21 החל משעה 18:00. בערב יוצגו כ-20 מופעים, עבודות פרפורמנס, סאונד, וידאו ומדיומים מעורבים של אמנים ישראליים, לצד עבודות פילם מוקדמות של קצנשטיין מניו יורק וישראל, המוצגות לראשונה מזה 40 שנה. באירוע יושק אלבום חדש מעבודות הסאונד של קצנשטיין לאורך כל שנות עבודתו, הכולל קטעים ניסיוניים שלא נשמעו עד כה. ערב האמנות הרב-תחומית יתקיים ברוחו והשראתו של האמן פורץ הדרך אורי קצנשטיין, שהיה אמן רדיקלי אשר עבודותיו התאפיינו בחיבורים ייחודיים וחסרי פשרות בין פרפורמנס, סאונד, וידאו ופיסול. הכניסה חופשית!

אורי קצנשטיין צילום המרכז לאמנות דיגיטלית

אורי קצנשטיין שנפטר לפני שלוש שנים והוא בן 67 בלבד, היה אמן פורץ דרך. קצנשטיין למד אמנות בבית הספר אבני בתל אביב, תואר ראשון באמנות באוניברסיטת אינדיאנה ותואר שני בסן פרנסיסקו. אחרי הלימודים השתלב בסצינת הפרפורמנס שהלכה ותפסה מקום משמעותי בעולם האמנות בניו יורק. הוא הציג בכמה מהחללים החשובים ביותר בתחום זה בשנות ה–80, כמו The Kitchen ו־No–Se–No. במקביל ללימודי האמנות בארה"ב, החל לעסוק גם במוזיקה. עם שובו לארץ, החל להתמקד גם בפיסול ועבודות וידיאו ומיצב, והציג במסגרת תערוכות רבות בארץ ובעולם: בביאנלות בברזיל, פולין, טורקיה וארגנטינה, שם זכה ב–2002 במקום הראשון. שנה קודם לכן, ייצג את ישראל בביאנלה בוונציה. בעקבות זכייתו בפרס סנדל, ב–2015 הוצגה במוזיאון תל אביב התערוכה Backyard, תערוכה סמי-רטרוספקטיבית, מיצירותיו אשר זכתה לביקורות טובות והצלחה רבה. השתתף באופרת הרוק "סמארה", שכתבו הלל מיטלפונקט ולהקת "נקמת הטרקטור", והחל לשתף פעולה עם המוזיקאי אוהד פישוף. בהמשך היה קצנשטיין חבר בהרכב המוזיקלי "הוא־קויידם", עם אופיר אילזצקי ודני מאיר. בשנת 2008 ייסד קצנשטיין את רדיו חלאס במרכז לאמנות דיגיטלית, כפלטפורמה למוזיקה אקספרימנטלית ולתכנים שאינם זוכים לייצוג בערוצי הרדיו הציבורי והמסחרי. עבודותיו של קצנטשיין מתייחסות לטבעו הנזיל והגמיש של האדם ועל המפגש המטלטל בין האדם לחברה. רעיונות הגמישות והתנועתיות מתבטאים בעבודותיו בסאונד ובמוזיקה.

צילום: המרכז לאמנות דיגיטלית

פרס חדש לאמנות רב-תחומית ע"ש אורי קצנשטיין לאמנים ויוצרים יושק באירוע: הפרס השנתי בסך 70 אלף ₪ יינתן לאמן/אמנית או קבוצת יוצרים עבור פיתוח ומימוש של עבודה רב-תחומית חדשה. הקול הקורא למחזור הראשון של הפרס יפורסם בסמוך לאירוע. במהלך חודש דצמבר 2021 תוכרז ההצעה הזוכה ע"י ועדת הפרס המקצועית.

האירוע "מי בא אחרינו" המציג אמנות רב-תחומית בעקבות האמן אורי קצנשטיין, יתקיים במרכז לאמנות דיגיטלית חולון במוצאי שבת, ה-09.10.21 החל משעה 18:00. ערב האמנות הרב-תחומית יתקיים ברוחו והשראתו של האמן פורץ הדרך אורי קצנשטיין. קצנשטיין היה אמן רדיקלי אשר עבודותיו התאפיינו בחיבורים ייחודיים וחסרי פשרות בין פרפורמנס, סאונד, וידאו ופיסול. בין היתר היה ידיד המרכז לאמנות דיגיטלית מראשיתו, ייסד בו את רדיו חלאס (https://halas.am) והיה שותף חשוב לפרויקטים רבים.

באירוע יושק אלבום חדש מעבודות הסאונד של קצנשטיין לאורך כל שנות עבודתו, הכולל קטעים ניסיוניים שלא נשמעו עד כה. האלבום Uri Katzenstein – Audio Works יושק בגרסה דיגיטלית ולקראת מהדורת ויניל כפול אשר תופץ במהלך 2022. את הגרסה הדיגיטלית והאנלוגית אצרו אהד פישוף, ישי אדר וביניה רכס, ובערב זה ישמיעו מהאלבום ומהחומרים שנותרו על רצפת העריכה, וישוחחו על התהליך ועל יצירתו של קצנשטיין. הפצה ע"י קמע.

בין המופעים בערב:

שאול קוהן – 18:30

גיא דוביוס – 19:00

נמרוד גרשוני – 19:30

יובל מנדלסון, אסף תלמודי – 20:00

שחר מרקוס – 20:00

ניקו טין – 20:30

השקת פרס חדש על שם אורי קצנשטיין לאמנים רב-תחומיים – 21:30

השקת האלבום Uri Katzenstein – Audio Works  //  אהד פישוף, ישי אדר, ביניה רכס – 22:00

מתי? במוצ"ש 9.10.2021 החל מ-18:00 ועד חצות. הכניסה חופשית, בהתאם למגבלות התו הירוק.

המרכז לאמנות דיגיטלית –  האמוראים 4 חולון, 03-5568792.

פרטים ולו"ז באתר

המרכז לאמנות דיגיטלית נוסד בשנת 2001 בחולון. המרכז הינו אחד מגופי המדיטק ופועל בשכונת ג'סי כהן. הוא יוצר נקודות מגע והשקה בין אמנות, חברה, מחקר וטכנולוגיה ומפתח סביבות רב תחומיות, מציג תערוכות נושא של אמנות ישראלית ובינלאומית עכשווית, יוצר פרויקטים ממושכים עם קהילות מקומיות ויוצרים, וכולל פלטפורמות שונות דוגמת ארכיון וידאו ארט ואמנות ציבורית, רדיו חלאס לסאונד ומוסיקה ניסיונית, מעבדת מקס לייצור באמצעים דיגיטליים ואנלוגיים, כתב העת מארב, חדר מוזיקה, בית דפוס ועוד.