מודעות לעיוורון הצבעים ובדיקתה

למרות שעיוורון צבעים אינו נחשב כמגבלה חמורה, ומרבית הלוקים בה, יצליחו להתמודד בצורה לא רעה עם לקות זו, לפעמים, אצל ילדים או בוגרים מסוימים, עלולים לצוץ קשיים מסוימים בהתנהלות היומיומית על רקע הבעיה. לכן, חשוב לעבור בדיקת עיוורון צבעים, שתאבחן האם האדם סובל מהבעיה, ותאפשר לו ולסביבתו להיות מודע אליה ולהתמודד איתה.

למרות שעיוורון צבעים אינו נחשב כמגבלה חמורה, ומרבית הלוקים בה, יצליחו להתמודד בצורה לא רעה עם לקות זו, לפעמים, אצל ילדים או בוגרים מסוימים, עלולים לצוץ קשיים מסוימים בהתנהלות היומיומית על רקע הבעיה. לכן, חשוב לעבור בדיקת עיוורון צבעים, שתאבחן האם האדם סובל מהבעיה, ותאפשר לו ולסביבתו להיות מודע אליה ולהתמודד איתה. מרבית הלוקים בעיוורון צבעים חלקי מאובחנים בגיל צעיר, בגן או בבית הספר, "בזכות" אי יכולתם לזהות צבעים מסוימים או להבדיל ביניהם. במקרים אחרים, בעיקר כאשר המדובר בבעיה גנטית מולדת, האדם-עצמו לא יחוש בבעיה, ורק בדיקת עיוורון צבעים אקראית, כדוגמת בדיקות לפני גיוס, עשויה לגלות לו ולסביבתו על קיומה של הבעיה.

 

מדוע נדרשת בדיקת עיוורון צבעים?

קיימים מקצועות מסוימים בהם ישנה חשיבות מכרעת ליכולת להבדיל בין הצבעים השונים. העוסקים בחשמל, על גווני המקצוע השונים, לדוגמה, נדרשים להבדיל בין צבעיהם השונים של חוטי החשמל. כתוצאה מכך, חשמלאי שלוקה בעיוורון צבעים שאליו הוא אינו מודע, עלול למצוא את עצמו במצב המסכן אותו ואת סביבתו. אפילו תלמידי הגן ובית הספר, נדרשים, לעיתים קרובות, לבצע משימות הכוללות הבחנה בין הצבעים השונים. כך שתלמיד הסובל מעיוורון הצבעים יצטרך עזרה מהורה, מחבר או ממורה שיסייעו לו להבדיל בין הצבעים השונים, על מנת שיוכל לבצע את המוטל עליו במסגרת אותן מטלות לימודיות.

 

בדיקות עיוורון צבעים – הבסיס להתנהלות מודעת יותר

מודעות לקיום לקות בדמות עיוורון צבעים חלקי או מלא, עשויה למנוע את התסכול המיותר מהילד הלוקה בעיוורון ומהוריו (שבאופן טבעי, חשים מתוסכלים בשל מעצור לא ברור בהתקדמותו של הילד). בגילאים המבוגרים יותר, זיהוי הבעיה ואבחונה, מאפשרים לאדם הבוגר את הבחירה במקצועות המתאימים לו, והחוסכים ממנו את המאבק היומיומי עם עיוורון הצבעים שלו. קיימים לא מעט מקצועות שבהם היכולת להבחין בצבעים השונים אינה תנאי סף מחייב לעיסוק בהם, ולכן, גם אדם הסובל מעיוורון צבעים יוכל לעסוק בהם ללא קושי. כמובן, שגם בתחום זה, בדומה לתחומים רפואיים אחרים, אבחון מוקדם של הבעיה יכול למנוע הרבה עגמת נפש ותסכול, מכל הנוגעים בדבר.