מודיעין הצללים / אוליבר האריס

..
ספר משובח! ספר ריגול בן זמננו, אינטליגנטי ומרתק, על רקע הטכנולוגיה המתקדמת והרשת האפלה. בין כל ההכשרות שעובר המרגל, האם מכינים אותו ליום שאחרי? אליוט קיין רוצה לפרוש והוא חוזר עם יהלום בכיסו וכרטיס לג'ואנה בו כתוב "בואי נפרוש"

מודיעין הצללים / אוליבר האריס
ריגול, רשת אפלה
430 ע'
הוצאה: כנרת, זמורה

..
אני אוהבת ספרים מהעידן החדש שלנו. עם הטכנולוגיה המתקדמת שאיש אינו משער עד כמה.
אם חשבתם שאתם יודעים על הסכנות באינטרנט, על גלוי פרטיכם, על איסוף נתונים אישיים מאוד שלכם אז תלמדו קצת על הרשת האפלה ותגלו שעדיין אינכם יודעים כלום.
"העולם התקדם מעלונים ורמקולים במהירות שוברת שיאים. עבודות עדכניות יותר כללו די-וי-די ג'יהאדיסטיים שהתקינו תוכנות מעקב במחשבי משתמשים והתקפות סייבר על אתרים של המדינה האסלאמית, שהמירו הנחיות ליצירת פצצות במתכונים למאפינס" (ע' 54)
כשהסוכן אליוט קיין חוזר למפעילו כשבכיסו טמון יהלום עם כרטיס בו כתוב: "בואי נפרוש" (ע' 13) עבור הסוכנת המבריקה ג'ואנה לייק, האישה שהוא אוהב, הוא מגלה שהסוכנת ג'ואנה לייק נעלמה. היא אינה עונה לטלפונים, איש אינו יודע היכן היא.
רק לפני כשבוע קיבל ממנה סרטון מוזר בו הוא מככב למרות שלא היה כלל באותו מקום ואין הוא מכיר את האיש הנוסף בו.
הוא מברר היכן היא ומגלה שהעקבות האחרונים מובילים לקזחסטן. הוא שולף ממקום מחבוא נסתר דרכונים מזוייפים בהם הוא טס לקזחסטן מתוך החלטה שלא לשוב בלעדיה.
שם הוא מגלה שהוא אינו היחיד המחפש אותה. היא מבוקשת ע"י עוד גורמים והוא מבין שהיא כנראה עלתה על משהו והוא מסכן את חייה.

בתרגילים מבריקים ובהסוואות מיוחדות הוא עוקב אחרי אנשים שאולי יודעים משהו. פונה לארגונים העוסקים בגילוי נתונים. נכנס לרשת האפלה ויוצא, מחליף טלפונים ולפטופים.
יוצר פרופילים חדשים ברשתות ומציג פעילות וכך יוצר קשר עם מי שעשוי לעזור.
הוא מגיע למקומות מוזרים, מגלה פרטים מטרידים, נלכד ע"י שוטרים תאבי שוחד וכמעט מאבד את חייו.

אינני מרבה לקרוא ספרי מתח, למעשה כמעט שאינני קוראת כאלה, אך בימים מלאי מתח אלו , מצאתי לנכון לקרוא ספר כזה והספר הזה הוא יותר משציפיתי לו.
הוא מרתק ומלמד על העולם הסבוך ברשתות הגלויות והנסתרות שאפשר לטעות בהם, להסתבך וללכת לאיבוד, אלא אם אתה מכיר חברות שזה עיסוקן.
ויש הרבה כאלה בימינו, לפתור פלונטרים ממוחשבים, לחדור לרשתות ומקומות סודיים והכל דרך המחשבים
..
וגם אנחנו על המפה: "פאבים איריים הם מקומות ממוזלים. בכל רחבי העולם שלט ה"גינס" משמש מגדלור לסוכני ביון, שמחפשים מקומיים עם נטייה לשחיתות ומערביים שטופי געגועים הביתה. …"מולי בלומס" בתל אביב – גיוסים מעולים, מגדירי קריירה" (ע' 159)

מומלץ מאוד!
לאוהבי המתח והריגול.
ולאוהבי הרשתות – שיעור ארוך, מפורט ומרתק על התחמקות על הסוואת פרופילים' על בניית פרופילים ועל הפעילות הסודית הרוחשת ברשת האפלה.
..
על המחבר:
אוליבר האריס, יליד לונדון, 1978. בעל תואר שני בלימודי שייקספיר ותואר דוקטור בפסיכואנליזה.
כתב סדרה של ספרות בלשית וכותב מעת לעת למוסף הספרותי של "הטיימס".

ציפורה בראבי
בין המילים - על ספרים, על סופרים ועל משוררים, על חינוך וגם פוסטים אישיים