מה בין שוויון שכר לכוס מים בשישה שקלים?

השבוע התקיים משחק ידידות בכדורגל בין קבוצת הנשים של צלסי לנבחרת ישראל באצטדיון המושבה בפתח תקווה, נגמר 3:1 לצלסי אבל זה לא העניין

מיכל וגלי באו עם אבא ,דוד וסבא צילום:נתי סטרול
מיכל וגלי באו עם אבא ,דוד וסבא צילום: נתי סטרול

שמעתי לראשונה על המשחק בפורום לקידום ספורט הנשים שהקמתי לאחרונה שמטרתו לייצר שינוי ולמנף את ספורט הנשים בדרכים יצירתיות, כדי שעוד עשרים שנים לא נגיד ששום דבר לא השתנה ואנחנו גם לא מופתעים. קיבלתי החלטה שאם שלושה חברה הצליחו להגיע מטר מהירח תוך שמונה שנים, אז ניתן לייצר שיפור משמעותי בספורט הנשים בפחות זמן ,רק נדרשת קצת יצירתיות ויוזמה.

גילוי נאות: מעולם לא הלכתי לראות משחק כדורגל, אבל אחרי מונדיאל הנשים ואירועי הצפייה שיזמה עמותת זזה הירושלמית, ההבנה שהמפכה הבאה אחרי Me too היא הדרישה לשכר שוויוני זאת מהפכה שיוצאת מהכדורגל, המעוז הכי גברי שיש. הבנתי שהמשחק הספציפי הזה הוא חשוב. לא חשובים מספר הגולים, חשוב המסר שניתן להעביר דרכו, שספורט נשים הוא רלוונטי,מעניין ושווה סיקור והשקעה!

נכנסתי לגוגל לראות כמה מקומות ישיבה יש באצטדיון המושבה, מצאתי שמדובר ב-11,500 מקומות, זה היה נראה לי ראלי להציב יעד ליציע מלא.לא פחות.

קצת מאחורי הקלעים: בהתכתבויות בינינו נכתב כי יעד הצופים שהתאחדות הכדורגל הציבה לעצמה הוא 7,000 והמינימום 5,000. השיא הקודם עמד על 7,230 אוהדות ואוהדים והיה במשחק גמר יורו נערות ב-2015. במשחק הנבחרת האחרון היו בערך 50 אוהדים במגרש. לי, יציע מלא נראה ראלי, אז נראה.

כתבתי טור דעה, פרסמתי, הפצתי, תקשרתי, קראתי לכולם לבוא גם אם זו פעם ראשונה שלהם במשחק כדורגל, שיבואו כי זה חשוב, כי ככה מייצרים שינוי וקיוויתי שיצטרפו אלי, שלא אהיה לבד, שכמוני יעשו עוד רבים ורבות ושנצליח להעביר מסר שספורט נשים הוא רלוונטי.

קצת נתונים: בהתאחדות הכדורגל יש כ-40,000 ספורטאים ורק 1,000 מהם הן נשים. זה אומר שכדורגל נשים פשוט לא מעניין אותם. לא יכול להיות שבמדינת ישראל יש רק 1,000 כדורגלניות, הרי במאמץ לא גדול ניתן להכפיל מ-1,000 ל-2,000 שלא לדבר על לשלש ולחמש. במדינה בה כדורגל גברים מקבל תקציב גבוה פי 30 מכדורגל נשים, פי 30! זה ברור שכדורגל נשים פיתוחו וקידומו לא מעניין אותם. אחרת,לא היה כזה פער. ההתאחדות פשוט נהנית ממה שיש, סוג של כיסוי תחת, אבל מאמץ לשפר את המצב לא באמת נעשה, לפחות לפי מבחן התוצאה.

משפחת ישעיהו בהרכב מלא
משפחת ישעיהו בהרכב מלא

חזרה ליום המשחק. השעה 18:00, הגעתי בהרכב משפחתי מלא למגרש, לא מובן מאליו. בדרך העליתי סטורי ומיד מקבלת תגובות מאחי ומשפחתו ומחברים שגם הם בדרך. בווטסאפ של הקיבוץ, התמונות גם התחילו לזרום. מסתבר שלמעלה מ-40 שכנים ושכנות הצטרפו לקריאה ובאו, חלק בהסעה וחלק ברכבים. מגיעים לחניה, המשחק רק עוד שעה וחצי והחניה מלאה, מתקדמים והקהל זורם למתחם ההפניג שהוקם. קהל שהיה לי ברור שהוא קהל שונה. המון נשים, נערות,ילדות,כמובן שנערים וילדים, משפחות שלמות, המון.

רינת ונעמה בווטאפ הקיבוצי, צילום רינת טוראל
רינת ונעמה בווטאפ הקיבוצי, צילום: רינת טוראל

אנחנו מתיישבים בשורה בשלישית, כמעט יכולים לכסח את הדשא ומסתכלים סביבנו והיציעים מתמלאים וההתרגשות באוויר, כולם מבינים שאנחנו עושים או יותר נכון עושות היסטוריה.

הייתה לי הרגשה שאחרי המחצית אנשים ילכו, זה קהל שלא מתורגל במשחקי כדורגל, 90 דקות משחק ולא לשכוח שהגיעו 90 דקות לפני תחילת המשחק, אבל נשארו! קיבלנו תמורה בעד האגרה. משחק טוב, אפילו גול ישראלי אחד מדהים והוכחה שאפשר! היו שצקצקו שהכרטיסים נגמרו בגלל הופעת הפתיחה של סטטיק ובנאל, האנשים באו בגלל המסר וההזדמנות לייצר אמירה ושינוי ולא בשביל לראות הופעה של רבע שעה, הם באו ל-90 דקות כדורגל. אגב, אם היו שואלים אותי אז הייתי בוחרת לאירוע כזה זמרת,כי אם כבר מעבירים מסר, אז עד הסוף.

ומה הלאה? הגיע הזמן ששחקניות מכל הענפים יתמכו אחת בשנייה כי אז תהיה נוכחות. קחו דוגמה מנבחרת הלקרוס שבאה לעודד את נבחרת הכדורגל ושזו תקרא ותעזור להביא צופים למשחק כדורסל נשים, ששחקניות הכדורסל יוציאו קול קורא לכולם לבואה ויבואו בעצמן לעודד את נבחרת הכדורמים וששחקניות הכדורשת ירימו לשחקניות הרוגבי ושכולן ביחד יתאגדו ויגייסו את כל מי שהן מכירות לקריאה לשוויון בספורט ולאט לאט נייצר פה שינוי, שלא יתקיים פה בארץ עוד משחק ותחרות עם 50 מעודדים ומעודדות.

כשבאים לשנות את תרבות הספורט צריך להבין גם שמגיע קהל לא מתורגל, כזה שלא מכיר את השירים ולא תמיד יודע לעשות גל מושלם באצטדיון, אבל גם כזה שלא ישיר ישראל מלחמה ולא יקלקל את השופטים ובמקרה זה את השופטות. קהל כזה שלא יודע שאסור להכניס בקבוקים, כזה שבהלם שלקחו לו את הבקבוק בכניסה שעה וחצי לפני המשחק ועכשיו לך תקנה כוס מים בשישה שקלים לשלוש שעות למשפחה של חמישה… השתגענו?

שרון אלה ונעמי, פעם ראשונה במגרש. צילו םנעמי גולדברג
שרון אלה ונעמי, פעם ראשונה במגרש. צילום:  נעמי גולדברג

אז הולכים למשחק הבא? המשחקים הבאים של נבחרת ישראל, מוקדמות אליפות אירופה, יתקיימו מול איטליה השבוע ב-29.8 ומול דנמרק ב-3.9. המשחקים יתקיימו באצטדיון רמת גן,  אצטדיון ישן ולא מטופח, אצטדיון שבו גם אם יגיעו שוב 8,500 אוהדים זה יראה כאילו הגיעו 50 כי יש בו מקום ל-41,500 אוהדים. סוד לא סודי, התאחדות הכדורגל לא משבצת אף משחק בינלאומי של נבחרת הגברים ברמת גן אבל את הנבחרת הנשים אין לה בעיה לשבץ שם, כי שם זה לא עולה להם כסף.

התאחדות הכדורגל, לקחנו אתכם ברצינות והראינו לכולם שכשאתם רציניים לגבי כדורגל נשים אנחנו מצביעים ומצביעות ברגליים אבל אם אתם לא תיקחו את הנבחרת ברצינות ותשאירו אותה ברמת גן,אנחנו נעודד מהבית. לא חכמה להראות לרומן אברמוביץ ולצ'לסי תצוגת תכלית ואז שוב לזלזל בנבחרת.

#תעבירו את המשחקים לאצטדיון ראוי.