מהם מנדפים למעבדות?

מפעלים מיוחדים ומתחמים שונים צריך לייצר סביבת עבודה סטרילית כדי לייצר מוצרים מסוימים ולהתעסק עם חומרי גלם שונים. הסטריליות יכולה להיות חשובה גם כדי לשמור על טיב המוצר או חומר הגלם עמו עושים שימוש וגם כדי לשמור על בריאות העובדים במקום שכן יכול להיות שמדובר בחומר כימי או ביולוגי המפריש רעלים לאוויר

מנדף קבוע למעבדה

כידוע במעבדות, מפעלים מיוחדים ומתחמים שונים צריך לייצר סביבת עבודה סטרילית כדי לייצר מוצרים מסוימים ולהתעסק עם חומרי גלם שונים. הסטריליות יכולה להיות חשובה גם כדי לשמור על טיב המוצר או חומר הגלם עמו עושים שימוש וגם כדי לשמור על בריאות העובדים במקום שכן יכול להיות שמדובר בחומר כימי או ביולוגי המפריש רעלים לאוויר ובנשימה שלהם או אפילו בנגיעה פיזית בחומר שלא דרך כפפות אטומות מיוחדות הוא עשוי לפגוע בבריאותם של העובדים. כדי לייצר את סביבת העבודה הסטרילית עושים שימוש במכשירים מיוחדים הנקראים מנדפים למעבדות (ניתן להתרשם כאן: https://www.statitech.co.il/).

כיצד הם נראים ובנויים?

מנדפים בנויים בצורה כזו הכוללים ארבעה דלתות מזכוכית בצורה מלבנית, ממש דומה לאקווריום של דגים. אל המנדף מחוברת משאבה השואבת את האוויר מהמנדף, מעבירה אותו דרך מסנן מיוחד המחובר אליה ומשחררת אוויר נקי אל חלל החדר או אל מחוץ למבנה (תלוי ברמת הסינון הנדרשת). המנדפים מסייעים לצורך יצירת סביבת עבודה ניטרלית עם חומרי גלם שונים ורעילים והם מגיעים מסוגים וגדלים שונים. חלק מהמנדפים ניידים וחלקם מקובעים, גדולים ומסיביים יותר עם משאבה ומסנן גדולים יותר ועוד. 

סוגים שונים של מנדפים למעבדות

הסוגים השונים של המנדפים אמורים להתאים לשיטות עבודה שונות, למעבדות הבנויות בצורה שונה, לעבודה עם חומרי גלם שונים ועוד. יש מנדף ביולוגי למשל המאפשר עבודה עם חומרים ביולוגים ברמת רעילות מסוימת. מנדף זה לא מתאים לעבודה עם חומרים כימיים למשל שעבורם יש מנדף כימי מיוחד. יש מנדפים שבהם המשאבה היא למטה, ומנדפים אחרות בהם המשאבה היא למעלה או מהצד. זה עשוי להשפיע על המקום בו ישוחרר האוויר הנקי. 

האם מעבדה חייבת לעשות שימוש במנדפים?

במעבדות בהם עובדים עם חומרים מסוכנים יש הצורך לדאוג לבריאות העובדים וסביבת עבודה סטרילית ולא מסוכנת. על כן ייעשה מה שצריך על מנת להכין את השטח לאזור עבודה בטוח ומוגן עבור העובדים בראש ובראשונה. משום כך במידת הצורך משרד הבריאות יחייב את המעבדות לעשות שימוש במנדפים מתאימים על מנת לטהר את האוויר בחדר מהרעלים השונים וכמובן למנוע מהעובדים לנשום אוויר רעיל בעבודה עם אותם חומרי הגלם. הרי שעבודה עם מסכות, כפפות ולעתים גם חליפות מגן לא בהכרח יספקו את ההגנה האופטימלית הנדרשת ולכן ייעשו שימוש במנדפים על מנת לטהר את האוויר ולספק את ההגנה הנדרשת. נוסיף ונאמר שהמנדפים גם מנקים את האוויר בתוך המנדף ומאפשרים סביבת עבודה סטרילית לעבודה עם חומרי גלם שאסור שיחוטאו על ידי חומרי גלם אחרים, לכלוך, אבק או אפילו הבל פה של מי מהעובדים.

הכתבנית
שלום לכולם :) אשמח לשתף אתכם בהרבה מידע רחב אשר יעזור לכם בעתיד או אפילו בהווה. עקבו אחרי ותהנו ממידע חשוב שאף אחד לא מספר לכם!