לנסוע לחו"ל או לא לנסוע לחו"ל – זאת היא השאלה?

מאמר זה מדבר על הסכנות לישראלים בחו"ל ולא מדובר על הקורונה או COVID19

אבל האם הקורונה היא הסכנה היחידה בשהייה בחו"ל?

בעידן הקורונה או בשמה המקצועי COVID19, הממשלה מתריעה על הסכנות שבנסיעה לחו"ל ובמיוחד לאור הגידול במדינות האדומות אליהן ישראלים רבים נוהרים בחופשת הקיץ או בחופשות החגים.

בין האזהרות ההמלצה היא כמובן להימנע מנסיעות לחו"ל, אך לאלה שכבר נוסעים לשם ההמלצות הן להתחסן ולעבור בדיקות קורונה בחזרה מחו"ל.

אבל האם הקורונה היא הסכנה היחידה בשהייה בחו"ל?

אז זהו שלא, כי בין הסכנות האורבות בחו"ל ניתן למצוא לא רק חיידקים מסוכנים שעלולים לפגוע בבריאות המטיילים, אלא גם אנשים מסוכנים שיכולים לסכן את הטלפונים הסלולריים של ישראלים רבים או המחשבים הניידים שלהם.

אנשים אלה נקראים האקרים ויש להם אג'נדה ברורה – למצוא מטיילים שניתן לפרוץ אל המכשירים הדיגיטליים שלהם מרחוק ולראות איזה מידע הם יוכלו לשלוף כדי לסחוט כספים מאותם אנשים תמימים שרק רצו ליהנות מהטיול שלהם.

הסכנות שבחיבור לרשת האינטרנט של בתי מלון בארץ ובעולם:

הישראלים אוהבים לבלות בצימרים בארץ ובבתי מלון בארץ ובחו"ל. ואפשר להבין אותם, כל אחד רוצה לצאת, לנוח ולהתרענן מפעם לפעם באיזה חופשה קצרה או ארוכה.

היעדים הפופולאריים בישראל הם כמובן אילת, ים המלח, וצימרים.

בזמן שיעדים פופולאריים בחו"ל לישראלים הם: קפריסין, יוון, טורקיה, איי סיישל, דובאי, אבו דאבי, מרוקו, צרפת, ארצות הברית, סיני, סרביה, בולגריה, איטליה ומדינות רבות נוספות.

לא מעט אנשים לוקחים איתם את המחשב הנייד כדי שיוכלו לעבוד מהמלון או לדבר עם המשפחה דרך סקייפ או כל תוכנת צ'אטים אחרת. ואם זה לא המחשב אז לרוב זה יהיה דרך הטלפון הסלולרי שלהם.

אם ההגעה למלון רוב האנשים ייתחברו לאינטרנט של המלון (WIFI)  ויגלשו דרכו, יצפו דרכו בסרטים ויבצעו שיחות צ'אט והכל על קו אינטרנט לא מאובטח.

במקרים רבים האקרים מתחברים לאותו חיבור האינטרנט בדיוק ומחכים לתפוס אורחים תמימים שמשאירים את המחשב שלהם פתוח ומאפשרים להאקר להתחבר למצלמה במחשב או לפרוץ לטלפון הנייד ולהתחבר למצלמה ולמיקרופון שלה.

זוגות רבים שטסו לחו"ל וחזרו לישראל, פנו אליי וסיפרו שבזמן השהייה בבית מלון הם צפו בסרטי פורנו במחשב הנייד וכמובן שבלהט הצפייה הם עברו לאקט מיני משלהם בזמן שהמחשב הנייד פתוח. בזמן זה האקר שפרץ למחשב דרך חיבור האינטרנט של המלון הקליט אותם בזמן האקט המיני ושאב את רשימת אנשי הקשר מהמחשב שלהם. למחרת הם קיבלו הודעה למייל עם דרישת כופר על סך אלפי אירו בתמורה לכך שההאקר לא יפיץ את הסרט שלהם באינטרנט ולרשימת אנשי הקשר שלהם.

במקרים אחרים האקרים פרצו לטלפונים הניידים של הישראלים בחו"ל, שאבו ממנו נתונים כולל כרטיסי אשראי שצולמו ונשמרו בטלפון, ותמונות וסרטונים.

במקרים בהם נגנבו פרטי כרטיס אשראי מהטלפון הנייד, דאגו ההאקרים לרוקן את האשראי של הישראלים ולרכוש בהם ציוד רב על חשבון התיירים הישראליים.

במקרים אחרים שבהם הם מצאו תמונות עירום או סרטונים שצולמו על ידי הישראלים ונשמרוו בטלפון, הם דרשו כופר באלפי יורו כמובן בהעברה בביטקוין (BITCOIN).

ההאקרים גם פרצו למיקרופון ולמצלמות בטלפון הנייד ודאגו לעדכן את המטיילים הישראלים שהם עוקבים אחריהם ואם לא יעבירו להם את הכופר יפיצו את החומר שיש להם עליהם וינעלו להם את הטלפון.

במקרים רבים כשאותם הלקוחות פנו אלינו, מצאנו אינספור סוגים של אפליקציות ריגול שהותקנו בטלפונים הסלולריים והיו מוסתרים כך שהמשתמשים לא ידעו כלל שפרצו לטלפונים שלהם ועוקבים אחריהם.

אז כשאתם בחו"ל או בארץ תזכרו כמה כללים פשוטים וחשובים:

  1. לא מתחברים לאינטרנט ב-WIFI של בתי מלון או בתי קפה ואם כבר הייתם צריכים להתחבר, אז לפחות תוודאו שהמצלמה הן במכשיר הטלפון והן במחשב הנייד מכוסה כך שלא יוכלו לצלם אתכם מרחוק.

 

  1. סיימתם להשתמש ב-WIFI דאגו לנתק אותו ועל תשאירו אותו מחובר כל הזמן.

 

  1. אל תיכנסו לאתרים רגישים כמו בנק ואל תכניסו שמות משתמש או סיסמה כשאתם על WIFI פתוח.

 

  1. אם ניתן תעדיפו שימוש באינטרנט של ספק התקשורת שלכם ולא WIFI פתוח כמו בתי מלון או בתי קפה.

שמירה על כללים אלו תחסוך לכם הרבה כסף ועוגמת נפש בטיולים שלכם בארץ ובחו"ל.