לכלוך הגסיסה והמרחב האישי – אצל קולם טויבין

מוות וגסיסה אצל קולם טויבין

מוות ממחלה, ליווי אדם חולה עד מותו והפרידה ממנו זהו נושא המופיע בכל ספריו של קולם טויבין.
הרומן "Nora Webster" (2014) נפתח בשרשרת של סצנות שבמרכזן המועקה של נורה מהמפגש עם אנשים אחר מות בעלה. אנשים באים לביתה כדי לנחם, נעצרים לדבר אתה כשפוגשים אותה ברחוב. ישנן נוסחאות קבועות כדי להביע תנחומים, היא מהרהרת, אבל אין נוסחה לתשובה. כוונותיהם טובות, אך היא נאלצת לפגוש את מי שלא הייתה רוצה או שלא הייתה פוגשת בשום הזדמנות אחרת. נורה סובלת עד כדי כך שהיא נמנעת מללכת ברחוב או מחפשת דרכים ושעות בהן יש סיכוי שלא תפגוש איש. הצורך בפרטיות, בהסתגרות, בשקט ללא מילים, לנוכח האירועים הקשים, אבל לא רק, חוזר ומופיע ביצירתו של קולם טויבין.
מוות וגסיסה אצל קולם טויבין
גם הלן ב"המגדלור" (הוצאת כנרת-זמורה-ביתן, 2001) שהיא בסך הכל ילדה בת שתים עשרה, חשה דחייה מהאינטימיות החדשה, מהיחס הלא פורמאלי שהמבוגרים מרשים לעצמם להפגין כלפיה בימים הראשונים שאחרי מות אביה. "מה שהיא שנאה יותר מכל הייתה הפמיליאריות בה התייחסו אליה האנשים. זרים ידעו את שמה הפרטי ומכיוון שאביה מת רק עכשיו, אחוזים ברושם, הם היו מלאי סימפטיה כלפיה. הם הצביעו לעברה והציגו אותה לאחרים, וברגע שהגיעו היא ייחלה שילכו". לצד העדות של הלן הילדה על מות אביה גם לילי אמה מספרת את סיפורה: כיצד ליוותה את בעלה במחלתו עד המוות. כל זאת על רקע הגסיסה של דלקן ממחלת האיידס.
קולם טויבין - מוות ומרחב אישי
המחלה של ריצ'רד (The Story of the Night" (1996 " ) תוקפת אותו בפתאומיות כשהוא רק בשנות השלושים לחייו. רק כעבור זמן מה הוא נוכח לדעת שהוא חולה איידס ולא יבריא. זה קורה בדיוק בתקופה שהוא נחלש כי פאבלו בן זוגו עזב אותו בפתאומיות וללא הסברים. רק כעבור זמן ובמקרה מגלה ריצ'רד שפאבלו נהג כך כיוון שגילה שהוא חולה איידס. בעקבות הגילוי שני הנאהבים מתאחדים מחדש. הטיפול של ריצ'רד בפאבלו שמצבו גרוע יותר, מחייה את אהבתם בעוצמה חדשה, בפרץ האחרון.
טויבין לא נרתע מתיאורים קשים של הגסיסה והמוות. הוא מעצב בעדינות את הקשר בין התדרדרות פיזית על כל גילויה הגופניים הדוחים לבין התודעה, אובדן שליטה, אובדן כבוד עצמי ורחמים.
כשכרמל אישתו של אימון רדמונד ב- "(1992) "The Heather Blazing לא שולטת בצרכיה בפעם הראשונה, טויבין מפליא לתאר את חוסר האונים שלה לצד ביטוי האהבה והכבוד של בעלה גם באמצעות הטיפול הפיזי שהוא נותן לה. טויבין מפליא לתאר את התחושה, בלי לקרוא לה בשמה. הוא לא מדלג על כלום. הוא עומד על הרגע בו אימון מבין מה מרגישה אשתו. הוא עוסק במרחק בין שני האנשים, גם אם הם קרובים כמו בעל ואישה או בני זוג מאותו מין – אבל המרחק נשאר קיים ביניהם.

לאתר הרשמי של הסופרת מירי ליטווק mirielitvak.com
לאתר כתיבת ביוגרפיות של מירי ליטווק – סופרת זיכרונות alife.co.il
לערוץ היוטיוב של מירי ליטווק https://goo.gl/P8hNAv

מירי ליטווק - סופרת זכרונות
סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית באתר: www.mirielitvak.com על כתיבת ספרי ביוגרפיה וסיפורי חיים באתר: www.alife.co.il תרגומים סיפורת ושירה. "אנחנו" מאת יבגני זאמיאטין (רומן, הוצאת בבל), "בוריס פַּסְטֶרְנַק", "מארינה צְווֶטאייֶבה", "אנה אחמטובה", "אלכסנדר בלוק", (הוצאת גוונים). למדה תיאטרון באוניברסיטת תל אבי ובאוניברסיטת סורבון בפריז.