לילד יש חרדה דנטלי מרופא שיניים? המאמר הזה בשבילך ילדך סובל מחרדה דנטאלית? המאמר הזה בשבילך

חלק גדול מאיתנו, המבוגרים, סובל, כיום, מחרדה דנטאלית – אותה חרדה משתקת שאינה מאפשרת לנו לקבל טיפול שיניים, גם כאשר אנחנו מאד זקוקים לו. הסיבות לכך עשויות להיות רבות ושונות, ומקורן, על פי הפסיכולוגים השונים, תמיד טמון בחוויות ילדות שעברנו.

חלק גדול מאיתנו, המבוגרים, סובל, כיום, מחרדה דנטאלית – אותה חרדה משתקת שאינה מאפשרת לנו לקבל טיפול שיניים, גם כאשר אנחנו מאד זקוקים לו. הסיבות לכך עשויות להיות רבות ושונות, ומקורן, על פי הפסיכולוגים השונים, תמיד טמון בחוויות ילדות שעברנו. מרבית הילדים, לעומת זאת, אינם סובלים עדיין מחרדה דנטאלית, אולם, אם אנחנו, כהורים, לא ננהג בזהירות בנוגע לכך, אותו חשש טבעי של ילדינו מפני הכאב, או, אפילו, מפני הבלתי נודע לפני הביקור הראשון אצל רופא השיניים, עלול להתפתח במהירות לכדי חרדה דנטאלית. טיפולי שיניים בהרדמה מלאה לילדים יכולים לספק פתרון יעיל לסוגיה זו.

 

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה לילדים – מי צריך אותם?

למרות שברוב המקרים, מדובר "רק" בשיני חלב, לא מעט ילדים נזקקים לטיפולי שיניים. חשיבות הטיפול בשיני החלב, למרות המיתוס הרווח, היא מרובה, ולכן, כל חור עששת בשן או פגיעה בשיני החלב חייבים להיות מטופלים ללא שהות, למרות, שלכאורה, השיניים הללו נושרות ומוחלפות בשיניים קבועות. אולם, בעוד שכשמדובר במבוגרים, טיעונים הגיוניים מסוג "אני יודע שאתה פוחד, אבל אתה חייב לעשות את זה" מתקבלים ומסוגלים לגרום לנו ללכת לקבל טיפול, אצל ילדים, טיעון ה"אבל אתה חייב לעשות את זה", אינו מתקבל באהדה. ולכן, רוב הסיכויים, שבמקרה כזה, תיאלצו לגרור ילד מפרפר וצווח למרפאה לצורך ביצוע טיפול בשיניים. כאמור – אל תעשו את זה, לא רק בגלל שכל הסיטואציה, לכשעצמה, אינה מסייעת ליחסים שלכם עם הילד, אלא בעיקר בגלל שבדיוק בנקודה הזו, אתם מניחים את הבסיס לחרדה דנטאלית עתידית אצל ילדכם, לכשיתבגר.

 

אז מה עושים? מוותרים על טיפול השיניים לילד?

נהפוך הוא. כפי שכתבנו, שיני חלב חייבות להיות מטופלות אף הן, לא פחות מהשיניים הקבועות. במקום זה, מצאו מרפאת שיניים לילדים המבצעת טיפולי שיניים בהרדמה מלאה לילדים. נקודה חשובה מאד – חלק ממרפאות השיניים מבצעות טיפולי שיניים בהרדמה למבוגרים כחלק מפעילותן השוטפת, אולם, אל תניחו כי הן מתמחות בטיפול כזה גם כשהוא מבוצע אצל ילדים, אלא וודאו זאת באופן מפורש בשיחה מקדימה עם המרפאה.