לוחמי המוסד בים האדום / רפי ברג

הסיפור האמיתי, המופלא וההירואי של הצלת יהודי אתיופיה והעלאתם לארץ ע"י סוכני המוסד הישראלי המפורסם ביכולותיו בכל העולם, רואה אור לראשונה לאחר כ-40 שנה מאז החל. מומלץ מאוד!

לוחמי המוסד בים האדום / רפי ברג
מתח-תיעודי
287 ע'
הוצאת "שוקן" / 2022
..
..
וואו! זה מה שהרגשתי כשסיימתי לקרוא את הספר. נשארתי לשבת במקומי וחשבתי כמה מופלאה פעילותו של המוסד. כמה סבל עברו יהודי אתיופיה עד שהגיעו לארץ.
וכמה איננו יודעים מספיק.
כמה חשוב שנדע.
במשך מאות ואולי אלפי שנים נאחזו יהודי אתיופיה באמונתם היהודית אל מול מלחמות, דיכוי, פלישות, עוני ורעב.
ובליבם חלום עתיק שנתן להם כוח: לשוב לירושלים.
כשעלה בגין לשלטון (בשנת 1977), ביקש מראש המוסד אז, יצחק "חקה" חופי, שעמד לסיים את תפקידו כראש הנוסד, שיישאר בתפקיד וגם ביקש ממנו: "הביאו לי את יהודי אתיופיה" (ע' 28)
למה לא הובאו היהודים קודם לכן?
היו סיבות שונות ומשונות, אותן תוכלו למצוא בספר. ללמוד על הפוליטיקה הישראלית, על תולדות יהדות אתיופיה, על דרכי הפעולה המרשימים של המוסד ועל רודנים במדינות עולם שלישי…

סיפורה המרתק של העלייה הזאת מרתק מאוד. הסבל, כוח הרצון והנחישות של יהודי אתיופיה, בריחתם לסודן והסבל הרב שעברו בדרכם ובמחנות הפליטים אליהם הגיעו בסודן.
הרצון והנחישות של אנשי המוסד למלא את המשימה הכל כך מסוכנת הזאת הזאת, כי נאסר על יהודים להגר מאתיופיה שהגיוון האתני בה היה כה רב עד שזכתה לכינוי: "מוזיאון האנשים".
ומשיצאה הבקשה מפיו של מנחם בגין נכנס מיד המוסד לפעולה.
את המבצע הגדול והמרשים הזה ניהל דני. סוכן בעל דעות עצמאיות ומעוף, עם דרכון מזוייף כאנתרופולוג שנוסע לסודן כדי לחקור את תנועתם של שבטים אתניים רבים שחיו במדבר.. לסודן נמלטו אתיופים רבים, יהודים ולא יהודים ותפקידו של דני היה לאתר את היהודים שביניהם ולהביאם לארץ.
איך מצליחים בזה?
לעזרת דני עמד פרדה, שנמלט מביתו באתיופיה לסודן וחי שם בזהויות בדויות. פרדה היה עז נפש, חרוץ וחושב בדרכים יצירתיות ובלתי מקובלות. ממש כמו דני, מפקד המבצע.
המבצע כונה בשם "מבצע אחים"..
סיפור ההצלה מרתק ומרגש, נוגע ללב ואפילו מעורר חיוך של חום בלב לעתים ממעשיהם, מאמירותיהם ומדרכי המחשבה והפעולה של הסוכנים המהוללים של המוסד.
וכך אנו לומדים על הפילוסופיה של דוד קמחי, שתואר כמקבילה הישראלית של ג'ורג' סמיילי, המרגל הבדיוני של לה קארה: "אם אתה מאמין במשהו, אין שום מכשול – אתה תלך מסביב אתה תעלה למעלה, תרד למטה, כל מה שצריך – אתה תעשה את זה" (ע' 30)
וכך באמת פעלו סוכני המוסד. אין מכשול שלא גברו עליו בסיפור המופלא הזה.
דרכונים מזוייפים, זהויות שונות, שכירת מבנים ואפילו הקמת עסק גדול ומרשים. הכל כדי ליצור אמינות וכלים להעלאת היהודים במסווה מפני השלטון שסרב לתת להם לעזוב.
ואיך עוברים מחסומים רבים כששוטרים דורשים מכם לעצור?
זה מה שעשה דני:
"איך עברת את כל המחסומים? דרש המושל לדעת.
"פשוט עברתי", אמר דני, בהבעה תמימה. "החייל נופף ככה…אז פשוט החזרתי לו את אותה התנועה ונסעתי משם"
(ע' 67).
בסוף הספר מובאים דבריו המרגשים והחשובים של דניאל לימור, מייסד "מבצע אחים" ומפקדו הראשון:
"היה עלינו לממש שני חלומות משלימים: הראשון – שובם של ביתא ישראל לציון, והשני – עצם מהותה של הציונות המודרנית – שמדינת ישראל תעשה כמיטב יכולתה להיות בית לכל יהודי ששואף להגיע אליה." (ע' 258).

ציפורה בראבי
בין המילים - על ספרים, על סופרים ועל משוררים, על חינוך וגם פוסטים אישיים