להתרפק על הנוסטלגיה המשפחתית

בלא מעט משפחות מתגבשת חשיבה לעשות ספר שיאגד את כל הזכרונות המשפחתיים. סוג של "חיים שכאלה" שכל כל המשפחה בספר שינציח את הסיפור המשפחתי הייחודי שלה…

הנוסטלגיה המשפחתית

הנוסטלגיה המשפחתית

הזמן אינו עומד מלכת אלא הוא טס במהירות רבה. בני משפחה רבים חשים שהוריהם מתבגרים ומזדקנים ועם הזמן הם גם צלולים פחות. רבים מבני דור הביניים, מרגישים שלמרות כל השנים שהם בקשרי משפחה מעולים, הם עדיין לא שמעו את כל הסיפורים של הנוסטלגיה המשפחתית על דברים שקרו להוריהם בילדותם ובבגרותם. קצב החיים הדינמי אינו משאיר לפעמים זמן לדברים החשובים ביותר ולכן יש מקרים רבים שדור המייסדים הלך לעולמו ויחד אתו נעלמו סיפורים רבים. הדבר בולט במיוחד בקיבוצים שבהם גרים עדיין חלק ממקימי הקיבוץ.

ימי הקמת הקיבוצים היו קשים מאד והחלוצים הצעירים עבדו קשה מאד בענפי חקלאות רבים כדי ליצור מקורות פרנסה לכל חברי הקיבוץ. יש גידולים שהצליחו מאד ועם זאת היו גם הרבה אכזבות על ענפים אחרים שלא הצליחו מסיבות שונות כמו טיבה של הקרקע או צורך במכשור שלא היה קיים בשנים הללו. מעבר לכך היו גם הרבה מחלות כמו מלריה, כולרה ובעיות בריאותיות אחרות שלא היה להם מענה טרם קום המדינה וגם לאחר מכן. במוחו של כל אחד מחברי הקיבוץ הוותיקים קיים מאגר מידע עצום שאפשר להפיק ממנו סיפור משפחתי שישפוך אור על ההתנהלות בשנים הללו.

הנוסטלגיה המשפחתית

מפגשי דורות על הנוסטלגיה המשפחתית

בסופי שבוע מגיעים בני המשפחה לסבא ולסבתא כדי לבקר אותם, לסייע להם וגם לשמוע קצת מתוך הנוסטלגיה המשפחתית. פעם הם מספרים מה קרה בתקופת חומה ומגדל ופעם הם מספרים על מה שקרה במלחמת השחרור או במלחמת ששת הימים. המידע הוא עצום ולא תמיד כל בני המשפחה נמצאים יחד כדי לשמוע ולהפנים את המידע ולכן יש תחושה של פספוס.

במשפחות רבות מתגבשת חשיבה ליצור ספר אשר מאגד את כל המידע המשפחתי החל בימים שבהם הוקם הקיבוץ או אפילו קודם לכן, בילדות של סבא וסבתא, בסיפורי הילדות שלהם מעבר לים וסיפורי העלייה והקליטה הקשים בישראל.

הפקת ספר זיכרונות משפחתי

לאחר בדיקת הנתונים, קו החשיבה הוא שכדאי לבצע מהלך זה באופן מקצועי, לכן יש לשכור את שירותיו של איש מיומן בנישה זו, כדי שהוא יבצע זאת על הצד הטוב ביותר. השיטה היעילה ביותר היא לחלק מראש את הספר לפרקים הרלוונטיים על פי תקופות כרונולוגיות ולאחר מכן להגיע כמה וכמה פעמים למפגשים עם סבא וסבתא ובכל מפגש לשוחח על אחד הפרקים כדי לחדד את המחשבה ולקבל את מרב המידע.

אף על פי שהדור המבוגר חושב שזה מהלך נפלא ויותיר מזכרת אותנטית לכל דור ההמשך, לא קל להם לדבר על העבר ולהעלות נשכחות שהם הדחיקו לאורך שנים רבות. עם זאת הם הראשונים שמבינים את חשיבותה של הנוסטלגיה המשפחתית ולכן הם יעשו כל שניתן, כדי שיהיה זה ספר מרתק ומסקרן.