להכיר את המדבר אחרת: "מדבר מבפנים" פסטיבל חדש במרחב שדה בוקר, מצפה רמון וירוחם

בשלושה ימים של פסטיבל שייערך במדבר הנגב ב-19-21/5/22, תסיירו עם מומחים וחוקרי מדבר מהאקדמיה, תפגשו את תושבי המדבר שיספרו על אורח החיים במדבר, תחוו סדנאות ייחודיות, תהנו ממוסיקה ויין מעולים ותבקרו בשווקי איכרים ססגוניים של תושבי האזור. כל אלו בתחומי התוכן העוסקים והנמצאים במדבר: אנרגיה, אסטרונומיה, אקולוגיה, ארכיאולוגיה, אמנות, בוטניקה, התיישבות, בדואים, חקלאות, ייזמות, יין ועוד…הזדמנות חד פעמית לפגוש במומחי המדבר רק בזמן הפסטיבל. לא להחמיץ!

צילום: שרה פלד

תשכחו מעוד פסטיבל מסחרי שירוקן לכם את הכיס, קבלו את הקונספט החדש: פסטיבל תוכן איכותי. מארגני הפסטיבל ושלושת יישובי הנגב, שדה בוקר, ירוחם ומצפה רמון, החליטו שהגיע העת להנגיש את המדבר בדרך של "הרחבת הדעת". אז יצאנו להרחיב את הדעת בסיור מקדים לקראת הפסטיבל ופגשנו באנשים מעניינים שחשפו בפנינו את פניני המדבר ויש לנו גם המלצות מה לא להחמיץ. צפו בסרטון טעימות הביקור שלנו:

היסטוריה, אקולוגיה, קיימות, מדע, צפרות, זואולוגיה וחקלאות נפגשים… מה יוצא?

לאור שינוי האקלים וגידול האוכלוסין, נוצרו ברחבי העולם, אזורים בעלי אקלים יבש המייצר קשיים שונים הקשורים במים, פוריות קרקע, אנרגיה ועוד. בישראל מתקיים מחקר רב תחומי העוסק בהבנת המערכת האקולוגית המדברית, ובפיתוח של פתרונות לתמיכה בחיי אדם במדבר. זהו ידע המשמש מוסדות וארגונים המפתחים יישומים להתמודדות עם שינויי האקלים. החיים בנגב המדברי שלנו אינם קלים, אך הודות לידע ולנחישות התושבים, הנגב מתפתח לכיוונים חדשים רבים, שאותם הם מעונינים לחשוף בפני המבקרים בדרך קלילה ומרתקת.

הידע הזה יונגש למבקרי הפסטיבל בסיורים ייחודיים כמו סיור רכוב באתרי פולחן קדומים, סיור באתר חרותות הסלע, תצפיות כוכבים במכתש הגדול וממצוק הצינים. יתקיימו מפגשים מרתקים עם עולמם של בעלי החיים כמו סיפורו של הפרא האסיאתי, איך נמלים וחרקים משגשגים במדבר, בעקבות העקרבים במדבר, ספארי נחשים וחיות קטנות במדבר ועוד. גם החיים הקדומים במדבר ייחשפו בסיורי תוכן מעניין. על תחום חקלאות בתנאי חום ויובש של המדבר תלמדו בסיורים שונים כמו גידול של גפן במדבר וייצור יין, חקלאות קדומה ומים במדבר, טכנולוגיות עתיקות לקיום חיים במדבר וסיור בכרם אשכולות עם טעימת שמן זית.

המלצה! ביקור בחווה הסולארית באשלים: סיור 011 תחנות כוח לאנרגיה מתחדשת במדבר

הסיור יסביר מקרוב את הטכנולוגיות השונות, את היתרונות ואת החסרונות בשימוש בהן ואת ההשפעות של תחנות הכוח על התיישבות באזור בקעת פקועה (הישוב אשלים). תחנות כוח מבוססות אנרגיה מתחדשת הפכו לשכיחות באזורים מדבריים בגלל יתרון זמינות הקרקע ועוצמת האור הגבוהה ברוב ימות השנה. החווה מספקת 4% מתצרוכת החשמל בישראל. את הסיור יעבירו אלעד טופל, מנכ"ל חברת ערבה, מוביל ויועץ פרויקטים בכל הארץ הקשורים לאנרגיה מתחדשת והתייעלות אנרגטית ואסף עמיחי, מנהל אגף שפ"ה וסביבה, עוסק מטעם המועצה בפרויקטים של אנרגיה מתחדשת וניהול מוניציפלי.

הסיור יעבור בשלוש אתרים: מצפור הקומנדו הצרפתי' במידה ויתאפשר סיור בתחנת הכוח ע"ש ריפמן "מגלים" והישוב אשלים. משך הסיור כשלוש שעות. יש להביא מים ונעליים נוחות.

צילום: שרה פלד

המלצה! סיור אל תחנת האכלת נשרים, סיור 006

נצא לסיור בשדה צין, נעצור בגבעת ההסרטה בפסלו הסביבתי "יחד מדברי" של האמן עזרא אוריון, ממנו נוכל לצפות על בקעת צין היפה. נמשיך לתחנת האכלת הנשרים בסמוך להר צרור ועם קצת מזל נראה את "מלך העופות" בשעה שהוא סועד להנאתו. נלמד גם על הצורך בתחנת האכלה ועל הסכנה בה מצויה אוכלוסיית הנשרים כיום.

הסיור מועבר על ידי מדריך מצוות ההדרכה של בית ספר שדה שדה-בוקר. נפגשים בחניון בית ספר שדה שדה-בוקר. הסיור מיועד לכל המשפחה ונמשך כשלוש שעות. מומלץ להביא משקפות. יש להביא בקבוק מים ובגדים נוחים.

צילום: שרה פלד

המלצה! סיור בדיונות מדבריות עם פרופ' ירון זיו, ראש בית הספר לקיימות ושינויי אקלים, אוניברסיטת בן גוריון, ארוע 015

חולות המדבר מלאים בחיים של צמחים ובעלי חיים ייחודיים. הצורך בהתאמות למדבר יצרו מנגנונים מופלאים של התמודדות עם היובש והחום הקיצוניים. היכרות עם צמחים ובעלי חיים אלה חושפים עולמות נסתרים מעל ומתחת לאדמה. הבנה של עולמות אלה מרתקת ומלמדת.

בסיור נטפס יחדיו על הדיונות, נכיר את צמחי האזור, נזהה ריחות ונבחן עקבות של בעלי החיים השונים. נדבר על האתגר שבשמירת מערכת מופלאה זו לנוכח הצורך בפיתוח והתיישבות במדבר.

לפרופ' ירון זיו מעבדה​ העוסקת באקולוגיה מרחבית והבנה של תהליכים ותבניות אקולוגיות של מגוון מינים בסביבות הטרוגניות. תחום זה מהווה בסיס לשמירה על הטבע בארץ ובעולם.

נפגשים בכניסה למושב באר מילכה. הסיור מיועד לכל המשפחה ונמשך כשעתיים. מומלץ להביא נעלי הליכה, להצטייד בכובע ומים.

המלצה! כיצד בורחים החרקים מהחום והיובש בלי לצאת מהמדבר? ומה קרה לנמלת-הקציר באמצע החורף? סיור עם ד"ר איתמר גלעדי, סיור 031

רכס בוקר הסלעי והיפה הוא ביתם של בעלי חיים ושל צמחים מדבריים. נשוטט ברכס ונפגוש צמחים, נמלים וחרקים אחרים שמשגשגים במדבר למרות החום והיובש.נ נסה להבין כיצד הם בוחרים מתי והיכן הכי כדאי להם לנהל את חייהם במדבר ומה הם מורישים לצאצאיהם. נכיר גם את נמלת-הקציר אותה ניסו, באמצע החורף, להבריח לסין בתוך מזוזות. אם מזג האוויר יאפשר לנו, נבצע גם ניסוי קצר בהפצת זרעים ע"י נמלים.

הסיור יועבר ע"י ד"ר איתמר גלעדי, המחלקה לאקולוגיה מדברית, המכונים לחקר המדבר ע"ש בלאושטיין, אוניברסיטת בן גוריון, מדרשת בן גוריון. עוסק בתחומי מחקר: אוכלוסיית צמחים ואקולוגיה קהילתית; אקולוגיית נוף; אקולוגיה והתפתחות פיזור זרעים; אקולוגיה מרחבית; מגוון ביולוגי.

נפגשים בחניון הרועה. הסיור מתקיים ברכס בוקר – מנחל הרועה לכיוון מצפור חגי. מיועד לכל המשפחה ונמשך כשעתיים.

קיבלנו הסבר במעבדת האוניברסיטה, על אקריות העכבישים התוקפות את גידולי העגבניות ואיך מתמודדים איתם. צילום: שרה פלד

המלצה! חקלאות עתיקה ועכשווית באזור עבדת עם הבוטנאית הגר לשנר, סיור 047

באזור עבדת יש שרידים רבים של חקלאות עתיקה שגילה אלפיים שנה ואף יותר. בסיור נעבור בין המתקנים החקלאיים העתיקים והחדשים ונשוחח על החקלאות בנגב.

החקלאות העתיקה קיימה את תושבי העיר העתיקה עבדת ואף ייצאה תוצרת חקלאית לרחבי אגן הים התיכון. עם ההתיישבות היהודית בנגב באמצע המאה הקודמת, החלה התעניינות מדעית וכלכלית באפשרויות לקיים שוב חקלאות בת-קיימא באזור.

בשנות החמישים של המאה הקודמת הוקמה חוות ניסיונות חקלאיים – חוות עבדת, על שרידי חווה עתיקה. עם התחדשות העניין בחקלאות בנגב וההקמה של חוות בודדים במרחב הנגב המרכזי, הוקמה בראשית שנות האלפיים חוות זמורות עבדת, בשולי חוות הנסיונות.

בסיור נעבור בין המתקנים החקלאיים העתיקים והחדשים, נכיר אותם ונלמד על הקשר ביניהם ועל עתיד החקלאות בנגב.

נפגשים בכניסה לגן הלאומי עבדת. ההליכה בשבילים נוחים בערוצי נחל רחץ שמקיף את שרידי העיר עבדת מדרום-מערב ובגבעות הסובבות אותו. הסיור מיועד לכל המשפחה ונמשך כשלוש שעות. יש להביא בקבוק מים , כובע ובגדים להליכה.

מפגשים של מוסיקה ואמנות במדבר

מוסיקה ויצירה במצפה רמון, אקסטטיק דאנס מדבריים, סדנת כלי נגינה יצירתית, סיור לילי מדברי שמשלב מוסיקה והקשבה לקולן של חיות הלילה, מופעunplugged  מקורי בבורות המים הנבטיים, אמנות וטעימות ברובע דרכי הבשמים.

המלצה! סיור קצר ומופע ״קמט בזמן״, ארוע 048

נפגשים בחניון העליון של נחל חווארים ויוצאים לסיור קצר בחלקו העליון של ערוץ הנחל. נשמע על מפעל המים הנבטי שפעל בהר-הנגב ועל הקשר לדרך הבשמים שעברה באזור.

נסיים את הסיור בהופעה בבור חווארים. שיתוף פעולה מיוחד של שני יוצרים ממצפה רמון תומר ביטון וערן שפי, הוליד מופע מרגש. מסע שמתחיל בסיני, מסתיים במצפה רמון ובדרך עובר בגוש דן, דרום אמריקה וירושלים. המופע מוגש ברגישות, בהומור ובכישרון.

משך הסיור והמופע כשעתיים. מתאים למשפחות. הליכה קלה.

צילום: שרה פלד

המלצה! רישום נוף מדברי, ארוע 067

להתבונן ולצייר את המדבר יחד עם תמרה זיסו, מדריכת בית ספר שדה. נלמד להבחין בהבדלים הקיימים בין השכבות השונות המרכיבות את הסלע במצוק שמולנו. מטיילת בן-גוריון נביט אל מצוק הצינים וננסה לרשום ולצייר את המבנה הסלעי של הנוף.

נפגשים בחניון בית ספר שדה שדה-בוקר. האירוע לכל המשפחה. יש להביא בקבוק מים, בד לשבת עליו ובגדים נוחים.

המלצה! סדנת צילום בטלפונים האישיים בה נגלה את רזי המדבר וגם את האומן החבוי בתוכנו, ארוע 084

הסדנה מתקיימת באגם ירוחם היפיפה. נשתמש בצילום ככלי לתקשורת, להבעת רגשות וכדרך לשינוי, ונגלה איך הטבע מתחבר לאדם. בסדנה תקבלו "טיפים" והנחיות לחידוד הראייה הצילומית, שישמשו אתכן ואתכם בשיפור יכולות הצילום בטלפון הנייד. נקיים גם שיח על גישות שונות לצילום.

לא דרוש ניסיון מוקדם. הארוע נמשך כשעתיים ומתאים לילדים מגיל 10 ומעלה.

המלצה! סיור בעקבות הפיסול הסביבתי של עזרא אוריון במדרשת בן-גוריון, ארוע 086

מסע חייו של עזרא אוריון עובר בתחנות מעניינות. הוא היה נער כשרוני שגדל בשדות קיבוץ רמת יוחנן, המשיך ללימודים ב"בצלאל", היה מפקד סיירת גולני, למד אומנות באוניברסיטת "סנט מרטין" בלונדון והגיע גם למדרשת בן גוריון ולמרחבי המדבר.

מרחב שדה בוקר, בקעת צין ורמת עבדת הפכו לקנבס גדול בו החל לחבר את מקורות ההשראה מהם ספג לכדי פסלים גדולים במרחב המשמשים כ"כן שיגור של התודעה".

נתחיל את הסיור בהיכרות עם פיסול סביבתי מהמצוק הצופה על בקעת צין ורמת עבדת במדרשת בן גוריון. נמשיך לביקור במבנה הגלריה של הפסל הכולל דגמים שנוצרו כהכנה לפיסול גדול ממדים במרחב. בנוסף, נבקר בחדר הסדנה של עזרא אוריון, בה נראה שמקבת הפסלים רק הונחה לרגע ועוד מעט יכנס וימשיך בעבודתו…

הסיור מתקיים בהדרכת תמר ברגר – אוצרת, M.A. בהיסטוריה של עם ישראל ואומנות, אוניברסיטת בן גוריון. מפתחת תכנים לתצוגות ולאתרי מורשת.

נפגשים בנגב ספארי, רחוב מיכאל גל 1 , מדרשת בן גוריון. הסיור מיועד לכל המשפחה ונמשך כשעה וחצי. מומלץ להביא מים, נעלי הליכה סגורות, כובע.

ב"דרך האוהלים" מכירים את הבדואים

את חיי הבדואים במדבר נכיר מכיוונים שונים, גם דרך עיניהן של נשים בדואיות. נורה זנון מספרת את סיפור החיים המאוד מיוחד שלה ומשלבת סדנה להכנת לחם בדואי צרוב באש. בחיתה, אישה בדואית מהכפר רחמא לוקחת למסע בין צמחי מדבר וליקוט בשטח. סלימה, בדואית פמיניסטית עושה מעגלי שיחה בהם היא מספרת על השינויים שהיא מובילה בחברה הבדואית וג'מיעה עושה סדנת רקמה בדואית. סיפורי הגברים הבדואים נחשפים דווקא דרך הישיבה בחברותא באוהל האירוח, תוך כדי הכנת קפה. הטקס מתחיל עם קלית הפולים, טחינתם בקצב עם עלי במכתש, בישול ומזיגה לאורחים. הקפה נמזג במנות קטנות שוב ושוב עד שמסתיימת הישיבה. סיפרו לנו כי כשמוזגים לאורח כוס מלאה עד תומה, זהו רמז שאינו רצוי והוא מצופה לקום וללכת.

המלצה! קפה במדבר – איך קולים פולי קפה בדרך מסורתית? כיצד בוית צמח הבר ומהי תרבות הקפה הבדואית במדבר. ארוע 016

מפגש לקפה באוהל האירוח של משפחת זנון בכפר עבדה, בו נשוחח על ההיסטוריה של אחד מהמשקאות הנפוצים ביותר בעולם ועל המקום שהוא תופס בחיי אנשי המדבר. נספר על הבוטניקה של הצמח, על המרכיבים הפעילים שבפולי הקפה ובעיקר על תרבות האירוח והשתיה בצוותא המתקיימת גם היום במאהלי הבדואים שברמת-נגב. במהלך האירוע יודגם אופן קליית הפולים המקובל אצל תושבי המקום ויוצגו מסורות ההגשה והשתיה הנהוגות באוהל האירוח.

מעבירים את האירוע, ג'ומעה זנון, הגר לשנר ואבי מולר. נפגשים תחנת הדלק עבדת ונוסעים לישוב עבדה. משך הארוע כשעתיים. מומלץ להביא כוסות אישיות רב פעמיות.

צילום: שרה פלד

המלצה! נורה זנון: סיפור אישי וסדנת לִיבָּה, ארוע 071

נורה זנון גדלה והתחנכה בירוחם. בגיל 16 חותנה, בהתאם למסורת הבדואית, עם גבר בן העדה הבדואית וכך מצאה את עצמה תלושה מעולמה הקודם ונאלצה לחפש מחדש את דרכה בחברה הבדואית. מסעה של נורה הוא מסע של חיפוש דרך, זהות וחיבור לזהות שורשית.

בסדנה נלמד כיצד מכינים לִיבָּה שהוא לחם מסורתי בדואי הנאפה בתוך בור באדמה בין גחלים לוחשות. ונקנח כמובן בטעימות מהלחם הריחני. הארוע מתקיים באוהל של נורה בכפר רחמה הצמוד לירוחם.

הסיור מועבר על ידי נורה זנון ויעל אגמון, ממדריכי "עתיד במדבר "המתמחה בתיירות תוכן קהילתית, העצמה קהילתית בה הקהילה מביאה לקדמת הבמה סיפורים שחשוב שיסופרו.

המלצה! סדנת גששות בדואית למתחילים עם סאלם אבו בלייה, ארוע 080

סאלם אבו בלייה, מוותיקי הגששים בנגב ואיש שטח מובהק, מספק לנו הצצה למומחיות הגישוש הבדואית. על כוס קפה, באוהל האירוח המשפחתי, נכיר את הביוגרפיה של סאלם ונלמד על אודות אורחות החיים בחלק זה של המדבר. בהמשך המפגש נצא יחד עם סאלם לסיור באזור נחל חווה ונלמד, על קצה המזלג, את יסודות תורת הגששות. סאלם בעברו גשש ובהווה בעל אוהל אירוח ״נפגשים במדבר״ ומעביר סדנאות גששות.

ואיך אפשר בלי יין…

מסתבר שאקלים המדבר מתאים לגידול זנים מסוימים של גפנים וכך גם הנגב קיבל "דרך יין" משלו.  תוכנית “דרך היין” גובשה בעקבות החלטה של ועדת השרים לפיתוח הנגב והגליל, משנת 2002, בעקבותיה אושרה הקמתן של עד 30 חוות בודדים שייעודן הוא תיירותי-חקלאי. החווה הראשונה נבנתה בסוף שנות השמונים עוד לפני אישור התוכנית ומאז הוקמו חוות נוספות במהלך שנות התשעים וראשית שנות האלפיים.

בתקופה הביזנטית גידלו באזור הר הנגב כרמים רבים מהם הופק יין. ממקורות היסטוריים של התקופה הביזנטית מכירים החוקרים את “היין של הנגב” או את “יין עזה”, על שם הנמל שממנו הוא נשלח לכל רחבי האימפריה. יין זה נחשב למשובח וליקר במיוחד. כמו כן, נמצאו זרעים מפוחמים של גפן וכן גתות המהווים עדות לתעשיית היין באזור.

הר הנגב ידוע במזג אוויר קר יחסית ויבש ובהרכב קרקע ייחודי שתורמים רבות לאיכות היין המופק בו. מגדלים מאזורים אחרים בארץ נוהגים לייצר יין מתערובת של זנים שחלקם מגיעים מכרמים שגדלו באזור הר הנגב. בשנת 2020 הוקם על ידי “קרן מיראז׳” מועדון יקבי-הנגב כדי להעצים ולחזק את היקבים ואת תיירות היין בנגב.

המלצה! סיור בקיבוץ שדה בוקר וטעימות יין של 3 יינות ברחבת מרכז המבקרים של היקב, סיור 008

סיור באזור הישן של קיבוץ שדה בוקר, כולל ביקור בצריפי המגורים של הקיבוץ וסיפור הקמת הקיבוץ, התפתחות החקלאות באזור, שתילת ועקירת הכרמים וסיפורו האישי של צבי רמק – יינן היקב ומנהל מרכז המבקרים. צבי הינו היינן, המדריך, המנהל ואיש המכירות של היין הכשר הייחודי לשדה בוקר. בשנת 1980 עלה צבי רמק מקליפורניה לאחר תואר ראשון בחקלאות (אגרונומיה), כאשר גרעין העולים שלו החליט להתיישב בשדה בוקר עקב תפיסה ציונית. ב-1995 ניטע הכרם הראשון באזור, וצבי החליט להרחיב את הידע המקצועי שלו לייננות. על כן טס לשנה יחד עם משפחתו לנאפה-ואלי בה התמקצע בהכנת יין.

לאחר הסיור בקיבוץ נקיים טעימות יין ביקב ונטעם שלושה יינות. היקב הוקם בשנת 1999 בקרבת צריף בן גוריון, כיום מייצר היקב כ-5,000 בקבוקי יין אדום בשנה, מענבים שמקורם במצפה רמון וברמת הנגב.

משך הסיור כשעה וחצי ומיועד לבוגרים בלבד.

המלצה! סיור בכרם ירוחם כולל טעימות מיקב  PINTO, סיור 013

כרם ירוחם משתרע על פני 120 דונם על שפת נחל שועלים סמוך לירוחם. אנחנו מגדלים בכרם גפנים ליין וזיתים. את האירוח נפתח בסיור בכרם – ביחד נעבור בין הגפנים והזיתים, נשתף אתכם בחיים של חקלאים בנגב, נכיר את כוחו של הזית ונזמין אתכם ללמוד על האתגרים, על ההצלחות ועל הייחודיות שבגידול גפנים במדבר. על הדשא בצל העצים נטעם שַׁמְני זית מכרם ירוחם, יינות של יקב  PINTO ונקנח במבחר גבינות.

משך האירוע כשעה וחצי ומיועד לבוגרים בלבד.

צילום: שרה פלד

המלצה! סיור בכרם וביקב הניסיוני שבמכונים לחקר המדבר עם פרופ' אהרון פאיט, סיור 043

במכונים לחקר המדבר של אוניברסיטת בן גוריון, בישוב מדרשת בן גוריון שבנגב, מסתתרים כרם ויקב ניסיוני. יחד עם פרופ' אהרון פאיט, נלך מהכרם אל היקב ונלמד על גידול גפן יין במדבר. נשמע על האתגרים והתובנות של החוקרים לאחר עשור של פעילות מחקרית בכרם וביקב הניסיוני.

פרופ' אהרון פאיט חוקר שילובים של זנים ושורשים שיאפשרו ניצול יעיל יותר של מים. כמו כן, גיזום או שימוש בסבכות כדי לגרום לגפנים לצמוח בדרכים שונות ולעזור ביעילות השקיית גפנים.

נפגשים בכניסה לקמפוס המכונים לחקר המדבר, מדרשת בן-גוריון. הסיור מיועד לכל המשפחה ונמשך כשעתיים.

עוד בפסטיבל

שווקי אמנים ואיכרים עם תוצרת מקורית של אמני וחקלאי המקום יתקיימו בירוחם, במצפה רמון ובשדה בוקר.

אוכל ולינה

רשימת מקומות לינה באזור הר הנגב בהם ניתן ללון. רשימת מסעדות וחנויות מזון הפתוחים גם בסופי השבוע.

כמה עולה?

מרבית הסיורים עולים 15 ₪ לילד, 30 ₪ למבוגר. טעימות יין בעלות של 50 ₪ לאדם. ההרשמה והתשלום באשראי באתר בלבד. לא ניתן לשלם במזומן בעת הסיור.

באתר הפסטיבל יש תוכנייה מפורטת עם אפשרויות סינון לפי ימים, אזורים, תכנים.

לפרטים ולהרשמה: אתר מדבר מבפנים