להגיע אל השלווה: בית הארחה מתחם עמנואל בעיר העתיקה ירושלים

ממש מול מגדל דוד, נכנסים בשער ברזל לבית הארחה מקסים, השוכן בבנין עתיק מאבן הטבול בירוק. מיקום מעולה הקרוב לעיר העתיקה, לרובע היהודי, הארמני ,הנוצרי והמוסלמי, לכותל, למתחם ממילא ובמרחק הליכה קצרה לרחוב יפו ולמחנה יהודה. ב-1.9.22 תתקיים בו הופעה חינמית תחת כיפת השמיים עם שי סול, אחת המשתתפות בתכנית ״הכוכב הבא לאירווויזיון״, זמרת ויוצרת שירי נשמה, יחד עם הכנר והיוצר יזיד סכניני במופע אקוסטי עם פיוטים וצלילי ערב מיוחדים המתאימים לאווירת הסליחות שבעיר. למתארחים מובטחים 10% הנחה עד סוף ספטמבר. מומלץ!

צילום באדיבות מתחם עמנואל

כשנכנסים למתחם עמנואל, מרגישים מיד את השלווה והרוגע. כאן שוכנים בצוותא, בית הארחה, שלצידו בית קפה קטן וייחודי, כנסיית המשיח ומרכז מורשת המציג את תרומתו של האדריכל קונרד שיק בבנין העיר ירושלים.

צילום באדיבות מתחם עמנואל

כנסיית המשיח

ביקור בכנסיית המשיח מזכיר בית כנסת ולא כנסייה. הכנסייה שהוקמה בעת השלטון העותמני, הצטנעה ולא הוסיפה מגדל פעמונים שיפריע לתפילת המוסלמים. על הקיר מוצב לוח שנראה כמו ארון הקודש, עליו רשומות עשרת הדיברות. גם הויטראז'ים מכילים פסוקים בעברית. הויטראז' המרכזי מכיל את השילוש הקדוש אך באופן שונה: האב נקרא ה', הבן ישוע נקרא עמנואל ורוח הקודש נקראת רוח האלוהים.

מדוע בעצם כנסייה בחרה להידמות לבית כנסת? מסתבר כי המקום שאף לקיים דו שיח בין הדתות סביב האמונה. בשנת 1820 הגיעו לירושלים אנשי "החברה הלונדונית לקידום הנצרות" על מנת למצוא מקום לבנות בו מרכז פעילות. המקום שנבחר, שכן בין הרובע הנוצרי ליהודי אך לא היה שייך לאף רובע. המיקום הניטרלי מנע חיכוכים. המתחם שהוקם כלל בית ספר, בית חולים קטן, בתי מלאכה להכשרת עובדים, אכסניה ובית אוכל. את הכנסייה עיצבו באופן דומה לבית כנסת, כדי לעודד יהודים לשלוח את ילדיהם לבית הספר המתקדם. כיום ארגון CMJ מחזיק את המתחם, ואילו הכנסייה משרתת קהילה יהודית-משיחית, שמתפללת בה.

צילום באדיבות מתחם עמנואל

שווה ביקור: מרכז המורשת

מחוץ לכנסייה נמצא מוזיאון קטן המציג תמונות ישנות של המתחם הפרוטסטנטי וסביבתו. מסביב מוצגים דגמים שנבנו במאה ה-19 על ידי הארכיטקט קונרד שיק, שנודע בכישרונו בעבודות עץ ובתכנון שכונות ובתים. שיק , נולד בגרמניה ב-1822 והגיע לירושלים בצעירותו, הוא חי ופעל בירושלים במחצית המאה ה-19. הוא הגיע בשליחות דתית ועם הזמן מצא עניין באדריכלות, ארכיאולוגיה, נגרות וטופוגרפיה. בכנסיית המשיח עבד כ-30 שנה כמנהל בית התעשייה במתחם, בית התעשייה סיפק עבודה ליהודים בעיר העתיקה אשר למדו נגרות וגילוף וכך יצרו מזכרות מעץ ודברים נוספים.

צילום באדיבות מתחם עמנואל

להרגיש בחו"ל: לינה בבית ההארחה

לבית ההארחה 31 חדרים הבנויים בסגנון ירושלמי עתיק, עם שירותים צמודים והמתאימים ליחידים, זוגות ומשפחות. האירוח כולל ארוחת בוקר המציעה גבינות, ביצים לבחירה, קפה, דגני בוקר ועוגות מגוונות. בית הקפה של המתחם פתוח כל השבוע ומציע גם הוא תפריט מגוון של עוגות הנאפות במקום, מאפים, כריכים, קישים ועוד. מידי שבוע מתקיימים קונצרט או הרצאה בכנסייה, לעתים בימי שישי ישנם סיורים הנוגעים למאה ה-19 ולהסטוריית המקום.

צילום באדיבות מתחם עמנואל

בית הקפה שפתוח 7 ימים בשבוע

הכניסה לקפה היא מהרחוב, ליד מגדל דוד. בית הקפה שנפתח ב2012 מציע קפה ועוגות ביתיות, כמו עוגת הגזר המפורסמת, עוגיות חמאת הבוטנים, מקלות גבינה, עוגות מוס, כריכים, פיצות, קישים וכמובן, קפה מעולה ושאר משקאות.
המקום מכיל מקומות ישיבה בתוך בית הקפה, בתוך חדר האוכל וגם במתחם הפנימי תחת הפרגולה וכמובן בגינה האחורית.

צילום באדיבות מתחם עמנואל

כל הפרטים באתר המתחם.