לגדל את ההורים שלך בנחת

כמעט כולנו מגיעים לשלב הזה בחיים, שבו ההורים שלנו לא לגמרי עצמאיים. כך תנצלו את זה לטובת זמן איכות משפחתי

15/03/2016
חן אייל קבלו עדכונים מחן אייל
  • RSS

זמן איכות משפחתי (צילום: שאטרסטוק)

החלטתי להיפטר מרגשות האשמה הפולניים שלי ביום שבו אבי אושפז בפעם הראשונה, אך בהחלט לא האחרונה. זהו, חשבתי לעצמי, הגעת לגיל הזה שבו לא רק שאין לך דקה לעצמך, את גם צריכה לגדל את ההורים שלך. שמתי את החיים שלי על פאוז ויצאתי לקרב שכלל תכנית פעולה להשגת עזרה סיעודית, כדי שלא כל הטיפול ייפול על אמי, חלוקת משימות לשאר בני המשפחה המורחבת, כדי שלא הכל ייפול עליי, ותכנון זמן איכות לכולנו, כדי שלא נחנק משפע המשימות ולא נשכח לרגע שאנחנו משפחה, מעל הכל.

קבלת סיוע סיעודי

החלק המייגע והעצוב היה השגת סיוע סעודי. אחי ואני החלטנו שבשלב הראשון נבקש עזרה מהביטוח הלאומי. בדקנו זכאות לקצבת סעד: לאבי נערכה בדיקה לקביעת מידת התלות שלו, ולאחר שעבר אותה ונקבעו נקודות הזכאות, המרנו אותן בשעות טיפול בבית. נשלחה אלינו אישה נחמדה, אמנם רק לשעות בודדות במהלך השבוע, אבל נוכחותה הקלה על אימי, כשרצתה לצאת לסידורים או לקניות. אבי מצא עמה שפה משותפת – רוסית שכמעט נשתכחה ממנו, ונהנה לפטפט איתה ולצטט שירים ישנים שזכר מילדותו.

עזרה משלימה

שעות הטיפול היו התחלה טובה, אבל הן לא כיסו את מסגרת הזמן או המטלות הנדרשות. כדי להשלים את החסר, פעלנו במספר חזיתות:

  • מצאנו עוזרת בית שמגיעה פעמיים בשבוע לצורך נקיונות, כביסה ובישול.
  • נעזרנו בביטוח הרפואי הפרטי והזמנו אח (גבר), שיעזור לאבי להתקלח ויבצע איתו פעילות גופנית קלה ותרגילים פיזיותרפיים שהקלו על הכאבים מהם סבל.
  • כהכנה לבאות, התחלנו בביצוע הבירוקרטיה לקבלת סיוע של עובד זר למקרה שמצבו של אבי יעשה קשה יותר.

מאמץ משפחתי

קשה לטפל בילדים ולהיות קשובה לכל צרכיהם 24/7, וקשה שבעתיים לעשות זאת עבור אבא או אימא. ההורים שלנו, שתמיד היו עבורנו עוגן וביטחון, הפכו באחת להיות תלויים בנו. זה היה עצוב למדי לראות את אימי החכמה הופכת חסרת ביטחון ואת אבי הופך מבולבל, כמעט חסר אונים, כשהוא בלתי מסוגל לקחת אחריות לגורלו.

 להפוך את המטלה לזמן איכות (צילום: שאטרסטוק)

גם הילדים נרתמים

לאחי ולי היה חשוב שחמשת הילדים שלנו ישמרו על הקשר החם שהיה עם סבא וסבתא כל השנים. יום שישי אחד כינסנו אותם והודענו להם שכל אחד מהם יצטרך לבחור משימה, שתעזור לסבא וסבתא מחד, ומאידך, תכניס מסגרת לשמירה על קשר משפחתי. הבכור, שלי, בחר להגיע מדי יום רביעי לשחק עם סבא שחמט וללמד אותו ואת סבתא את רזי האינטרנט. אבא שלי החל להתכתב עם חברי ילדות ואילו אימא הצטרפה לפייסבוק והתמכרה לסרטוני חתולים. הצעירה, רק בת 12, הודיעה שהיא רוצה לבוא לקראת סוף השבוע ולאפות עם סבתא עוגה לשבת. שלושת ילדיו של אחי, שגר מעט רחוק יותר, לקחו על עצמם לבצע עבורם קניות דרך האינטרנט, ובימי שישי היו מגיעים עם חוברות תשבצים, ספר חדש ומומלץ או הקלטה של סרט קולנוע משובח, ומתיישבים לזמן איכות ותרבות.

בילוי טיפוסי אצל סבא (צילום: שאטרסטוק)

זמן איכות עם סבא וסבתא

במקביל לילדים, חשבנו על דרכים נוספות להפוך מה שיכול היה להיות מטלה לזמן איכות מהנה עם סבא וסבתא, שאחרי הכל לא יהיו כאן לנצח. הנה 5 דברים שעשינו:

  1. פעם בשבוע אחי או אני היינו קובעים עם אימא לסרט, יושבים בבית קפה, מבקרים במוזיאון ומאפשרים לה לנשום מעט אוויר מחוץ לבית.
  2. החלטנו לחגוג את כל החגים וימי ההולדת אצל הוריי, במקום בטבע או במסעדה כפי שהיינו רגילים. במקרים מסוימים היינו מבשלים בעצמנו, באחרים מזמינים אוכל מוכן מקייטרינג איכותי.
  3. פיצלנו חופשות ונסיעות לחו"ל, שבעבר היינו נוהגים לעשות כחבורה מגובשת, כדי שתמיד אחד מאיתנו יהיה בארץ כשהשנייה נוסעת ולהפך.
  4. עודדנו את אימא לצאת לקונצרטים ולפגישות עם חברות בשעות הערב, והזמנו את האח להשגיח על אבא בשעות אלו, בתשלום, כמובן.
  5. הפכנו כל בדיקה או ביקורת אצל הרופא לבילוי וזמן, שכלל מסעדה או בית קפה, טיול קצרצר בפארק המקומי, או ישיבה על חוף הים.

שח עם סבא (צילום: שאטרסטוק)

בשורה התחתונה, היה לנו חשוב לא לשקוע בתוך שגרת הטיפול המעיקה לעתים, אלא להרגיש שעל אף המשבר, אנחנו עדיין משפחה חמה, מלוכדת ושמחה.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה