לאכול להתפלל לאהוב -נמל יפו ושכונת ע'גמי

שישי בבוקר יום יפה. השמש זורחת, אוויר הים נישא לעברינו ומיכל מחכה לנו בכניסה לנמל יפו. מיכל ששון ביבי, מדריכת טיולים ומוציאה לאור את הסודות של תל אביב יפו, לוקחת אותנו לסיור של אומנות, היסטוריה וקולינאריה בנמל יפו ושכונת עג'מי. בואו נצא לדרך…

 

שישי בבוקר יום יפה. השמש זורחת, אוויר הים נישא לעברינו ומיכל מחכה לנו בכניסה לנמל יפו…

מיכל ששון ביבי, מדריכת טיולים ומוציאה לאור את הסודות של תל אביב יפו, לוקחת אותנו לסיור של אומנות, היסטוריה וקולינאריה בנמל יפו ושכונת עג'מי.

 

כמיטב המסורת, אני משתפת אותכם קוראי היקרים בנגיעות ומידע, שרק יגרמו לכם למהר ולבוא לסיור משלכם 😊

 

מוכנים?

בואו נצא לדרך…

 

העיר יפו היא בת למעלה מ-4000 שנה. יפו היא כלת הים, כמו כלה ביום חתונתה, כלה נצחית. העיר המשלבת חדש וישן, כפרי ועירוני, מאחדת דתות ולאומים ויופייה נישא למרחקים.

כיום היא מהווה מוקד משיכה לתיירים מהארץ ומהעולם כולו בשל ההיסטוריה הטמונה בין רחובותיה והעושר התרבותי שבה.

כפי שמיכל מצטטת: "ביפו העיר האהובה שלי, לפנים היו הבתים ארמונות, השווקים המו אדם ובהמה, בוסתנים של תפוזים ורימונים ניקדו אותה בגווני הירוק, וכוכבי פרחים באדום ולבן שזהרו בינותם, המירו את המלוח של הים בבשומת מתוקה…" (תמרה הולכת על המים/ שפרה הורן).

 

 

ב-1831 מוחמד עלי, שליט מצרים, כובש את ארץ ישראל ונותן זכויות למיעוטים בפעם הראשונה. כך מתחילות להיווצר קהילות גדולות של יהודים ונוצרים ביפו.

ב-1800 היו כ-2000 תושבים ביפו הקטנה בין החומות. מאה שנים מאוחר יותר העיר מנתה כ-47,000 תושבים, עקב הגירה של יהודים, נוצרים ומוסלמים. העיר הלכה וגדלה במהירות.

 

 

לנמל יפו היתה חשיבות מיוחדת בגלל יצוא פירות הדר. לשם כך, הבריטים בנו את המשקל ההיסטורי, שעליו היו עולות המשאיות לשקול תפוזים.

כיום תוכלו לעלות עליו ולראות את המשקל (כנראה תצטרכו לעלות כקבוצה כדי להשקל 😊).

לחדי ההבחנה מבינכם, תוכלו לראות שהמרצפות מתאימות למראה המשקל ומתכתבות איתו.

 

 

רחוב יהודה הימית (המלך פייסל, לשעבר) הוא הרחוב המודרני הראשון שנבנה ביפו. מטרתו היתה לאפשר גישה למשאיות שהובילו את התפוזים לנמל.

 

במהלך הסיור ראינו  שריד בצורת קשת למבנה ששימש לבידוד, שהגיעו לנמל. זוהי ה"קרנטינה" של אז… מזכיר לכם את ימינו? אז זהו שפעם היו נכנסים לבידוד למשך 40 יום!

 

ואם בימינו עסקינן, תוכלו להתרשם גם מאומנות עכשווית- "פסיפס הפקקים הגדול בעולם". עיריית תל-אביב- יפו ואירופה אוריינט ראלי הקימו פסיפס פקקי הבירה הגדול בעולם. במסע חוצה יבשות השתתפו כ-200 איש שעברו כ-7,000 ק"מ ובמהלכו נאספו יותר מ-50,000 פקקים מכל רחבי אירופה!
האמנית והיוצרת, רינת לוק אלחייק, חברה את הפקקים ליצירה מרהיבה, המייצגת את רב התרבותיות ביפו לאורך ההיסטוריה, מבקשת לעסוק בניפוץ מיתוסים ולהביע מסר חזק של ניצחון הרוח החופשית והיצירה על פני המקובע. האמנית קבלה השראה מהדמות המיתולוגית אנדרומדה ומנטע ברזילי.

 

שכונת עג'מי היא שכונה ותיקה ביפו. בשכונה בתים עתיקים רבים, שנבנו בתקופה העותמאנית, ולצדם בתים חדשים. בשכונה מתגוררים ערבים ויהודים. פירוש השם "ע'גמי" בערבית הוא הזר או הפרסי. אגדות רבות היו סביב הזר, שחולל ניסים והיה ידידו של מוחמד.

 

במהלך הסיור בשכונה עצרנו במספר נקודות עניין,ביניהן:

  • בית המלון של האצולה הבריטית, ה"פרינסס", שהפך לבית דירות.

  • הירקנייה של אום עלי– אום עלי מוכרת ירקות טריים ואוכל שהיא מכינה. טעמנו אצלה בביקורנו את ה"מקלובה הצמחונית". מה שבהחלט השאיר אצלנו טעם של עוד… 😊

 

  • הפארק הגובל בנמל, היה בעברו מקום של חושות, שעם הזמן הפך למזבלה של יפו וכיום הוא פארק ירוק מרהיב. שם מסתתרות להן מרצפות מיוחדות ומרתקות, שירמזו לחדי ההבחנה, למה שהיה שם קודם… מוזמנים ללכת לגלות 😊

 

  • בשכונה תוכלו לראות "מזוזות" של מוסלמים. אלו סימונים ייחודים למי שעלה למכה. בדרך כלל זה יהיה מסגד אל אקצה או סהר.

  • מגדל המים , ששימש גם מגדל שמירה של השכונה, נבנה בשנות ה-30 על ידי הבריטים. הוא גם המבנה הראשון שעבר שימור באזור.

 

מוזמנים לקרוא עוד על יפו ותל אביב בבלוג של מיכל: "המדריך השלם להתאהב בתל-אביב יפו" : המדריך השלם להתאהב בתל אביב יפו Facebook

ובאתר : סיורים בתל אביב – סיורים שעושים אנשים שמחים (tell-aviv.co.il)

מיכל  ששון ביבי מתגוררת ביפו כבר תשע שנים. היא חווה את העיר דרך משקפי האהבה וזה מה שהיא רוצה להראות גם לחברי הקבוצה. את הזויות הטובות, הגורמות לנו להתאהב בעיר.

 

מיכל עורכת סיורים לקבוצות או בהזמנה פרטית. בסיוריה בדרך כלל היא נוהגת לקחת את הקבוצה לאירוח בבית משפחה, הכולל ארוחה מסורתית וסיפור משפחתי מרתק. בין הסיורים המומלצים יש את :"דלתות נפתחות"- הכולל ביקור ב-4/5 בתים  ואת "עג'מי דרך הבטן"- סיור טעימות בשכונה.

 

 

מאחלת לכם סיור נעים ומהנה משלכם 😊

 

ניפגש בחוויה הבאה!

 

XOXO

 

אחת שיודעת 😉

 

 

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)