כריות אוויר – כשהחיים פוגשים בגורל.

כרית אוויר כידוע מצילה אותנו בזמן תאונה ומה עם הגורל? הוא מתפקד כמו כרית אוויר של החיים?! או שגם כרית אוויר לא תעמוד מולו…

cariot1

לא כל יום יוצא לי לקרוא ספר ביכורים של סופר/ת, לאחרונה אני מגלה שיש בזה עונג רב. יש משהו אחר ומרגש בלא מוכר, בהכרות עם מחשבות וסגנונות שונים של כתיבה ממה שרגילים לקרוא.

את כריות אוויר התקשיתי לעזוב, משהו בתלמה, הדמות הראשית, גרם לי לרצות להכיר אותה עוד לעומק. הספר מגולל את קורותיה שמתחילים כשגרתיים ורגילים למדי עד התפנית הגורלית בכתיבה קולחת, מסקרנת, מותחת בקצב הנכון עד לסוף הספר.

הגורל בחייה של תלמה, משחק תפקיד מאוד משמעותי בספר. החיים של תלמה מתנהלים כמו בנסיעה על כביש מוכר ולא מאוד סואן, לעיתים כל כך מוכר ורגיל שכבר מובלת ע"י הנהג האוטומטי. שגרה מלאה ועמוסה במשפחה, זוגיות, קריירה והג'ינגול המוכר ביניהם, מהצד אפשר לקנא בה ואפילו להעריץ אותה. עד ש…

מפגש עם אדם זר כמו כרית אוויר שנפתחת מאירה/מעירה את עינייה. האם כמו בתאונה, הכרית באה "להציל" אותה ולהעלות לפני השטח מה שהודחק? או שמא היא גורמת לה להעריך את מה שקיים. האם המשבר היה שם קודם? או שהתעורר בגלל? מהו גורל בכלל ועד כמה אנחנו שולטים בו או בתגובותינו לצירופי המקרים. בנסיבות אחרות של החיים, התוצאה היתה דומה? מה שבטוח בתאונה שכזו שקיבלת את חייך במתנה בזכות הכרית אוויר, החיים מקבלים משמעות אחרת.

צירופי המקרים בספר יכולים לגמרי להתחבר למציאות, אפשר מהצד לשפוט את תלמה על ההתנהלות והבחירות שלה כמו שאנחנו נוטים למהר ולעשות ואפשר פשוט לקחת את הדברים למחשבה כי לא היינו ממש בנעליה. כריות אוויר זה בדיוק סוג הספרים שאני אוהבת, שמחבר בין רומן למתח במידה הנכונה, לא מנותק מהמציאות ובעיקר בעיקר מעורר בי מחשבות ותהיות גם אחרי הקריאה.

מעניין איך תקראו לצירוף המקרים בספר אחרי שתקראו – גורל או מזל?!

תכינו תה טעים, חמים ואיזה מאפה מפנק תתכרבלו על הספה ותצללו לתוך החיים. אולי הוא יפתח גם אצלכם כרית אוויר שתגרום לכם לראות את החיים אחרת.

cariot1

כריות אוויר הוא ספרה הראשון של גילה נאומן ימיני, נשואה ואם לשני בנים; מוסמכת הפקולטה  לאמנויות מטעם אוניברסיטת תל-אביב ובוגרת החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. בעברה, עסקה בהפקות תיאטרון וטלוויזיה ובעריכת מגזינים ובעשור האחרון, עוסקת בייעוץ תקשורתי לתחום האמנות והתרבות.

תקציר הספר:

תלמה שדות נתפסה לא מוכנה. חיבתה העמוקה לקווים ברורים של מותר ואסור, יחד עם נטייתה הטבעית לבעוט במוסכמות שאינן לרוחה, נדחקו לפינה מאז נישואיה למיקי. יש לה כמעט כל מה שאישה כמותה עשויה לחלום עליו – בעל שרמנטי, קריירה מרתקת, חברות נפש, שתי ילדות מקסימות ובית בפרברים. אך צירוף גורלי של מאורעות שתחילתם ביום בו פתחה את הדלת בפני אדם זר, ושיאם במחלת הלוקמיה של בתה, מנתץ את בועת הזכוכית המושלמת שלה לרסיסים. בניסיון להתמודד עם הסערה הפוקדת אותה, בוחנת תלמה שתי וערב כל היבט בחייה, ומגלה תחושות ותשוקות שלא האמינה שעדיין מפעמות בה – המסמנות לה בבירור כי היא מאוהבת באחר. האם ככלות הכול, תאזור תלמה אומץ, תקשיב לצו לבה ותיתן דרור לתשוקותיה?

כריות-אוויר-כריכה-ק-גילה-נאומן-ימיני-1-193x300