כל מה שרציתם לדעת על ניתוח אף

בחורה עם מחשב נייד

ידעתם שהליך ניתוח אף הוא הניתוח הפלסטי-כירורגי הנפוץ ביותר בעולם? מאות אלפי ניתוחים מסוג זה מבוצעים בארה"ב מדי שנה. גם בישראל נחשב הניתוח למבוקש מבין כלל הניתוחים הפלסטיים, ולראייה ניתן לראות עשרות רבות של מרפאות ומנתחים מומחים שמציעים את הניתוח בתנאי תשלום אטרקטיביים במיוחד, לצד מקצועיות תחת סטנדרטים גבוהים ולא מתפשרים. כיום ניתן ליהנות מטכניקות ניתוחיות ברמה גבוהה ביותר, כאלה המאפשרות לערוך את הניתוח תוך כדי כניסה כירורגית מינימלית לאף, וכאלה המלוות בסיכונים בשילוב תופעות לוואי מופחתים. נתונים אלו מאפשרים ליהנות ממשך החלמה מהיר וכזה שמאפשר חזרה לשגרת חיים רגילה כבר בתום מספר שבועות בודדים מיום הניתוח.

אם אינכם מסופקים ממראה אפכם וחולמים על שינוי, לבטח עברה במוחכם המחשבה, והרצון, לעבור את הניתוח. בהמשך מאמר זה תמצאו את מלוא המידע הרלוונטי ביותר בנושא, החל ממידע אודות בדיקת ההתאמה הנדרשת ועד לדגשים הנוגעים למשך ההחלמה.

אני מתאים לעבור ניתוח אף?

לאחר שהתקבלה החלטתכם בדבר הניתוח, השלב הבא הוא לערוך בדיקת התאמה על מנת לוודא כי אתם מתאימים לעבור את הניתוח. הרופא יבצע צילום של חלל האף וזאת במטרה להבין האם קיים פגם מבני, לעיתים נסתר, שעלול להפריע למהלך הניתוח והאיחוי שלאחריו. חשוב לזכור שמהות הניתוח הינה למעשה שבירה מבוקרת של עצמות האף וקיבוען מחדש בצורה רצויה, על כן פגיעה מבנית יכולה להוות גורם סיכון שיימנע את מהלך הניתוח.

סיכונים ותופעות לוואי לניתוח

בעוד ניתוח אף נחשב לפופולרי במיוחד, ולכזה המתבצע אלפי פעמים בשנה בארץ, חשוב לזכור שמדובר בהליך כירורגי לא מבוטל, וכזה שמלווה בהרדמה מלאה ואף בצורך אפשרי באשפוז. על אף הביטחון והקדמה שניתן למצוא בטכניקות הניתוחיות בעידן הקיים, הניתוח מלווה בסיכונים, מופחתים אמנם, וכן תופעות לוואי אליהן חשוב להיות מודעים. בין הסיכונים שנלקחים בחשבון ניתן למצוא פגיעה בחוש הריח (פגיעה זו נדירה, ובאם מתממשת לרב הינה זמנית לתקופת ההחלמה), דימום, זיהום, פגיעה בתעלות הדמעות וכן פגיעה בקני הנשימה. חשוב להגיד שסיכונים אלה הינם נדירים מאוד, אך כמובן נלקחים בחשבון בניתוח מורכב שכזה, ועל כן חשוב מאוד לבצע בחירה מושכלת של מנתח לצד צוות רפואי מוסמך, וכזה שביכולתו להתמודד עם מצבי חוסר וודאות.

בחירת מנתח

על נקודה זו יש לשים את מלוא הדגש. חשוב מאוד לבצע סקר שוק מקיף בין מספר מנתחי אף או מרפאות מומלצים, וזאת על מנת לגבש דעות ממספר זוויות שונות. התייעצו עם חברים שעברו ניתוח אף, קראו ביקורות באתרים רפואיים מקצועיים וקבעו פגישות ייעוץ והכרה עם מספר מנתחים. אל תתביישו, היפגשו עם המנתח וצוותו ודאגו להכיר האחד את האחר, לקשר האישי חשיבות עצומה. בנוסף, עיינו בתמונות "לפני ואחרי" של מנותחי עבר ותבקשו אף לדבר עימם, על מנת לקבל דעה כנה מעבר לכל ספק בדבר טיבו של המנתח. המשיכו להיות איתנים בדעתכם ודרשו לראות גם אישורי אסמכה לביצוע ההליך מטעם משרד הבריאות, בדרך זו המנתח ירגיש שאתם מגיעים עם רקע ויודעים מה לשאול.

בנוגע למשך ההחלמה שנדרש לניתוח ואורך מספר שבועות, הדגש הטוב ביותר שניתן לתת הוא ללא ספק מנוחה. בניתוח זה מתבצעת שבירה של עצמות האף ובתקופת ההחלמה מתבצע איחוי, על כן החלמה וכן הגנה על האזור המנותח מפני מכות הם קריטיים.