יציאת המצרים של אביגיל, ממייסדי ארגון 'לא תשתוק'

יציאת המצרים שלי קשורה לבעיית הפגיעות המיניות בחברה החרדית. ארגון 'לא תשתוק' שהקמנו פועל כדי לעזור לאנשים ונשים שנפגעו, בצורה מתאימה לימינו, בשיתוף פעולה עם מערכת החוק

09/04/2017
אביגיל קרלינסקי קבלו עדכונים מאביגיל
  • RSS

אביגיל קרלינסקי

חג הפסח הוא חג האמונה והמסורת. בחג הפסח אנו מספרים את הסיפור שלנו, איך יצאנו ממצרים באותות ובמופתים, איך קיבלנו את התורה, איך ביום ההוא נהיינו לעם. כך אנו מבססים את אמונתנו בתורת ישראל, כך יודעת אני ויודעים ילדיי, ואבי ואימי, שהתורה ניתנה לנו בסיני. מאז יציאת מצרים, בכל דור ודור יושבים כל אב ואם עם ילדיהם ומספרים להם על כך. האמונה היהודית מושתתת על מסורת, על מסירת מסרים מדור לדור ואין כמו חג הפסח לחדד את העניין.

 מסורת מורכבת משני דברים, ממה שמסרו לך, וממה שאת מוסיפה ומוסרת הלאה. כל דור נותן את הטון של שלו, וכל אדם מוסיף ומדבר מה שחשוב לו, הכל על מנת שהעולם יהיה טוב יותר, ערכי יותר, ויש שיגידו "יהודי" יותר.

 הדור החרדי הנוכחי, יש לו הרבה מה לומר ולמסור לעצמו ולאחרים, הוא מתמודד עם דברים שדורות קודמים לא התמודדו איתם. איני יודעת מהי הסיבה שדווקא היום דברים צפים, אך עובדה היא: בדור הזה אנחנו מוכנים להודות כציבור, שגם אצלנו במגזר החרדי, יש בעיות.

 יציאת המצרים הפרטית שלי קשורה לאחת הבעיות הללו שבעיני היא הכי בוערת והכי קשה. בעיית הפגיעות המיניות. לפני יותר משנה ייסדתי יחד עם רחלי רושגולד וצביקי פליישמן את ארגון 'לא תשתוק' ששם לו למטרה להעלות את המודעות לפגיעות מיניות במגזר החרדי שלנו. מאחורי הקלעים, אנחנו מנסים לעזור לאנשים ונשים שנפגעו, והכל בצורה מתאימה לימינו, בשיתוף פעולה עם מערכת החוק.

 לא קלה לנו כלל הסיטואציה בה ראש ישיבה ידוע נכנס למעצר ומוגש נגדו כתב אישום. לא קל לנו כלל להיות הצדיקים היחידים שעושים את העבודה לעיתים. אך אנו נאמנים לעקרונות התורה שכתוב בה: "כִּי כַּאֲשֶׁר יָקוּם אִישׁ עַל-רֵעֵהוּ, וּרְצָחוֹ נֶפֶשׁ--כֵּן, הַדָּבָר הַזֶּה". אנו נאמנים לתורה שלא מוכנה למצב כזה בו ילדים עוברים התעללות ומנוצלים מינית, אותה תורה שלפי כל מצוות בין אדם לחברו שבה ניתן לראות באופן ברור כי אסור לצער את השני בשום אופן, וחובה לאהוב אותו ככתוב: "וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ".

 וכמו בכל דבר, גם בנושא בו אני עוסקת, יש את ההיבט האישי ויש את ההיבט הציבורי.

בהיבט האישי מוטל עלי לסייע לבן-אדם פרטי, לשנות במעט את חייו שיהיו קלים וטובים יותר.

בהיבט הציבורי מוטל עלי משהו הרבה יותר גדול: מוטל עלי לתקן. כן, לתקן את העולם. אנו לא מתביישים להודות שזה מה שאנחנו עושים ומנסים לעשות כל יום.

לא רק אנחנו מנסים לתקן את העולם מתוך המגזר החרדי, יש עוד. יש מי שדואג לנוער נושר, יש מי שמאגד מטפלים מקצועיים, יש מי שמסייע לבחורים שמעוניינים להתגייס לצבא, ויש הרבה מי שמסייע לצעירים חרדים להשתלב בעולם האקדמי. עניין לא פשוט אם אתה גבר חרדי ולא למדת לימודי ליבה.

כולי תקווה שמגמות כאלה של תיקון בחברה שלי רק יימשכו, וכמו שאני רואה את חבריי הנפלאים לדור החרדי הצעיר הזה, אני מאמינה שכך אכן יהיה. שכולנו נצא מכל מיני מצרים שיש בנו, שנולדנו לתוכם. שנעביר את המסורת הלאה כשם שקיבלנו אותה מהדור הקודם, אבל לא בצורה רוטינית חסרת לב וחשיבה, אלא בצורה רגישה, עם ההוספות החדשות שלנו שנאמנות לתורה.

.

** הכותבת היא מייסדת ארגון 'לא תשתוק' ומשתתפת בתוכנית 120 של מכון שחרית
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך