טיול יין גסטרונומיה ולבנדר בעמק הדרום DROME VALLEY בצרפת

לא רחוק מהמולת התיירים השוטפים את חבל פרובנס, נמצא אי של שלווה ואותנטיות, מצרך נדיר בעולם הנשלט ע"י טרנדים שיווקיים. לגן עדן הזה קוראים עמק הדרום DROME VALLEY. כאן תמצאו פעילויות בחיק הטבע, תיירות יין, גסטרונומיה, אירוח אותנטי ואווירה מיוחדת בדגש על איכות ושמירת הסביבה. את פריחת הלבנדר תוכלו לראות פה אפילו עד אמצע אוגוסט.

בתערוכת התיירות הבינלאומית שהתקיימה בתל אביב לפני שנתיים, רגע לפני פרוץ הקורונה, פגשתי את מנהל לשכת התיירות של עמק הדרום DROME הנמצא מצפון לפרובנס. מעולם לא שמעתי על המקום ויש לכך סיבה טובה. המקום נמצא על מפת התיירות הבוטיקית של רוכבי האופניים, מטפסי ההרים וחובבי הטרקים. אבל לא רק לאלו, אלא גם לחובבי הגסטרונומיה והיין. זהו אזור שכולו חגיגת יקבי בוטיק המייצרים יין מזן הגדל באזור זה בלבד. ביקשתי ברושור וקיבלתי בשמחה ונפרדנו בברכת A BIENTOT נתראה בקרוב. אז נצא לדרך…

2

צילום באדיבות לשכת התיירות של עמק הדרום

מה כל כך מיוחד במקום הזה? מסתבר שחבל הארץ הזה, שיש בו שטחי חקלאות נרחבים, מפורסם בזכות פיתוח החקלאות האורגנית ואורח חיים ידידותי לסביבה. אפילו הרשות המוניציפלית מתנהלת בשיטה שיתופית המתאימה לתושביה. כשלתושב של כפר קטן חסר מוצר מסוים, הוא ייגש לירקן השכן או לאופה הטוחן בעצמו את הקמח, הגרים בשכנותו. כשמישהו חוגג, שותים את הבירה של החוואי השכן או קופצים ליקב בקצה הרחוב.

אז מה עושים כאן? עמק הדרום משופע בקניונים עמוקים, עמקים רחבים, פסגות הרים ונהרות שבהם ניתן לטייל ברגל, באופניים, במצנחי רחיפה, בטיפוס, בשייט קאנו, ראפטינג, רכיבה על סוסים, טיסה בכדור פורח או במטוס קל.

3

צילום באדיבות לשכת התיירות של עמק הדרום

Chute de la Druise 03

צילום: ליונל פסקאל באדיבות לשכת התיירות של עמק הדרום

חובבי הטרקים יחגגו כאן בשבילים רבים מתוכם 2 הראויים לציון מיוחד: מסלול "בעקבות ההוגנוטים" שהוא שביל בינלאומי באורך 1600 ק"מ, המשחזר את הדרך ההיסטורית שדרכה נמלטו אלפי פרוטסטנטים צרפתים אל שוויץ וגרמניה עקב רדיפתם. מסלול נוסף הוא שביל ה-GR9 המחבר בין שלוש שמורות טבע, מהרי הז'ורה עד לים התיכון.

רוכבי האופניים יהנו ממסלול אופניים חדש ה-VELODROME העובר לאורך הנהר בין ליברון לסלאנס. המסלול כולל מספר תחנות עצירה המאפשרות לרכב מקטע מסוים מהשביל ולחזור ברכבת. המסלולים לרוכבי הרים נמצאים באזור הכפר SAILLANS וידועים ברמת התחזוקה שלהם ומגוון הרמות והמרחקים.

4

צילום באדיבות לשכת התיירות של עמק הדרום

מחפשים ענין? היסטוריה מעניינת תמצאו במגדל קרסט, ממנו ניתן להשקיף על רכס המסיף במערב והאלפים במזרח. המגדל הימי ביניימי שנבנה במקור כמגדל שמירה והגנה והיה גם מקום מגוריהם של השליטים במאה ה-12. מהמאה ה-18שימש ככלא עד למאה ה-19 ונאסרו בו אסירים מדיניים. המגדל פתוח בכל עונות השנה ומציע סיורים מודרכים ב-15 חדריו. יעד נוסף נמצא ב-SAOU שם ניתן לחזות בתופעת טבע נדירה, בסלע מיוחד "הסינקלין של סאו" שהוא תבליט  שנראה כמו שלד ספינה ועשוי ממשקעים ימיים היוצרים מבנה גיאולוגי מעניין. מי שרוצה לראות את הכפר שזכה בתואר הכפר היפה ביותר בצרפת, יגיע ל-MIRMANDE. הכפר שנודע בזכות האמן הקוביסטי אנדרה להוט שתרם לשימור הכפר.

Tour de Crest 01

צילום באדיבות לשכת התיירות של עמק הדרום

1

דוגמה מהברושור להורדה שמציע 12 מסלולים לטיולים

חובבי תיירות יין וגסטרונומיה? מסתבר שגידול הגפנים וייצור היין באיזור החל כבר לפני 2000 שנה עם הגעת הרומאים אל גדות הנהר. מאז, הכרמים טופחו עם זני גפנים האופייניים לקרקע שלעמק הדרום. יקבי האזור משתמשים בטכניקת ייצור עתיקה המתאפיינת בכך שלא מוסיפים סוכרים או שמרים ומתסיסים את היין בתסיסה כפולה. הזנים הפופולרים הגדלים כאן הם הקליירט והמוסקט. כדאי לבקר ביקבים לטעימות וסיורים על שיטת הייצור. גם המסעדות מסווגות כאן כבעלות כוכבים ובמיוחד מסעדת הגורמה של אן סופי פיק בעיר וולנס שזכתה ל-3 כוכבי מישלן. מסעדת מישלן KLEBER עם כוכב מישלן אחד נמצאת בעיר קרסט. אל תשכחו לטעום מגבינת העיזים האופיינית לאזור הנקראת PICODON וכן מהמלון המתוק המיוחד MONTOISON

Caveau

צילום באדיבות לשכת התיירות עמק הדרום

5

צילום באדיבות לשכת התיירות עמק הדרום

כמה עובדות שכדאי לדעת על עמק הדרום:

\ נהר הדרום – אחד הנהרות הטבעיים האחרונים שנותרו בצרפת שלא בוצעו בו שינויי תוואי, הקמת סכרים ובניה.

\ מפל הדרויאז DRUISE הגבוה יותר ממפלי הניאגרה, הנופל מצוק בגובה 72 מ'.

\ מגדל קרסט – נבנה לפני 900 שנה ונחשב כאחד האתרים העתיקים בצרפת מתקופת ימי הביניים.

\ בעמק הדרום גדלים 750 מינים שונים של פרח האדמונית והוא נחשב כאוסף הגדול ביותר באירופה.

\ הממוצע השנתי של שעות השמש בעמק הדרום גדול ב-30% מהממוצע השנתי של צרפת כולה.

\ בעמק הדרום 1500 ק"מ של שבילי הליכה.

\ הגפנים מהם מייצרים את יינות הקליירט CLAIRETTE גדלים באזור, בכרמים הגבוהים ביותר בצרפת.

\ הכפר הקטן ביותר בצרפת, שבו גר תושב אחד, נמצא באזור.

איך מגיעים? בטיסה לעיר ליון. עמק הדרום נמצא במרחק נסיעה של שעה וחצי ברכב, רכבת לעיר ולנס או אוטובוס לעיר קרסט.

drome map

מתי להגיע? בכל עונות השנה.

איפה לנים? 15 בתי מלון, 45 חדרי אירוח (צימרים), בתים ויחידות דיור להשכרה, 20 אתרי קמפינג המתאימים גם לקראוונים.

למסלולים, לינה והמלצות לחצו לאתר התיירות >>