ילד טוב מגשים חלומות של אמא

דליה, אימו של אמיתי קידר, פינתזה שהיא בדרך להוליווד לשיר עם דוריס דיי, בנה הגשים את הפנטזיה, הגיע להוליווד וזכה באוסקר עם שחקני הסרט "הבן של שאול". דליה השאירה אחריה יומנים, אותם המחיז ביד אמונה, בנה השחקן, המעלה בימים אלו את המחזה "היומנים של אמא". החיים המקבילים בצל אם חולת נפש החיה במציאות משלה הם הנושא למונודרמה המצוינת המעלה שאלה, האם כל חלום או פנטזיה הם מחלת נפש.

צילום: שרה פלד

היורש. אמא נפטרה. אמא הותירה ירושה: קופסה מלאה בדפי יומן כתובים בצפיפות. היא ביקשה שיעשה משהו עם היומנים הללו.

אמא תמיד היתה "חולה". כשאמא אמרה שהיא בדרך להוליווד או מוציאה שיר עם אריק איינשטיין, מיד באו "רופאים עם אמבולנס" שלקחו אותה. זו היתה שגרת חייה. יש ילד. הילד נולד כי הרופאים חשבו ש"המחלה" תעבור אם תהיה אמא. אז המחלה לא עברה. ילד עבר לגור עם אמא וסבתא, שסבתא תשמור גם על אמא. ילד טוב. כך אמא ביקשה שיהיה. בצל "הקירבה" לעולם הבמה המדומיין של אמא, ילד הלך לאוניברסיטה ולמד משחק ותיאטרון. ילד הביא כבוד לאמא והצליח מאד. עוד יותר הצליח עם המחזה שכתב על היומנים של אמא. והכי הצליח שהופיע בו בעצמו כדי להיות ילד אותנטי, ילד שמביא את הרגשות שלו בלי מתווכים.

צילום: שרה פלד

במהלך תקופת הקורונה, אמיתי קדר החליט שהגיע העת להוציא "לאור" את יומני אמא. הוא כותב מחזה בתוך מחזה. מעטפת המחזה החיצונית עוסקת בהקראת המחזה כולל הנחיות לתאורן, לסאונדמן, לעיצוב התפאורה ולתנועת השחקן. הוא משתף את הקהל בהתלבטויות בימוי. הוא הבמאי והשחקן. האם זה נכון לו? כשהוא מניח להנחיות, הוא נכנס לסירוגין לדמות אמא ולדמות הבן. תוך כדי התקדמות המחלה, הבן דווקא פורח במקביל. הוא עוזב לקיבוץ, זוכה במשפחה מאמצת, מתגייס לצבא ולומד באוניברסיטה. אמא לעומת זאת, באה ויוצאת ממתקני אישפוז. הבן זוכה בפרס השחקן המצטיין, אמא כבר נטשה את "ההופעות" עם אריק איינשטיין ועברה לשלום חנוך. הבן משחק בהצגה עם חנה לסלאו, מצטרף לאנסמבל היידיש שפיל, מופיע בסדרות בטלויזיה, אמא נוטשת את ההופעות עם שלום חנוך ומוצאת ניחומים בקולו של יהורם גאון.

לאחר שקרא את היומנים לראשונה ונחשף לעולמה הפנימי של אמו חולת הנפש, אמיתי קדר חוזר ליומנים ולמכתב צוואתה. "אני תוהה אם החלום של אמא הוא אמנם רק אשלייה, סימפטום של מחלתה? או אולי רק מסיכה שהיא עוטה עליה בדיוק כפי שעושה שחקן על במה? ואולי הבחירות שעשיתי בחיי, הן בעצם חלק מהמסע שלי לקיים את הצוואה? במחזה אני נותן ליומנים של אמא חיים. נותן לאמא חיים בי".

הצגה מרגשת ביותר ועשויה כהלכה. אמיתי לא נותר לבדו על הבמה. הוא משתף את הקהל במהלך ההצגה. כולנו כצופים מרגישים את כאבו ובמקביל גם את שמחתו ואושרו. אהבתי את הקונספט המיוחד שבחר להגיש את סיפורו האישי.

ההצגה פותחה בסדנת מונודרמה עם הבימאית איה קפלן וקיבלה תמיכה מפרויקט מת"ן קרן רבינוביץ לאומנויות. ההצגה מתאימה למרכזי תרבות, ארגונים ואירועים פרטיים.

פרטים על מועדים ויצירת קשר בפייסבוק של Amitai Kedar